Życie w zgodzie z naturą. Czy jest tanie, proste i zdrowe?

Na początek może wyjaśnimy co znaczy żyć w zgodzie z naturą. Oznacza to przedsięwzięcie wszelkich środków w celu ochrony środowiska oraz stworzeń w nim żyjących. Wszyscy wiemy, że nasza planeta stopniowo ulega zniszczeniu przez miliardy substancji toksycznych wytwarzanych jak produkt uboczny naszego coraz to nowocześniejszego życia. Całe szczęście, wraz z rozwojem technologii rozwija się również wiedza i możliwości w aspekcie ochrony środowiska. Segregacja śmieci, silniki hybrydowe w samochodach, alternatywne źródła energii w przemyśle energetycznym, nowe pomysły zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery to tylko niektóre ze środków mających na celu zmniejszenie negatywnych efektów życia i funkcjonowania człowieka.

Jednak co z kosztami i naszym zdrowiem?

Wiadomo, Ziemia jest ważna, ale chyba wszyscy zgodzimy się, że człowiek jest co najmniej równie istotny. Nie możemy przecież poświęcać swojego zdrowia, by chronić środowisko. I nie poświęcimy 🙂 Życie w zgodzie z naturą nie tylko nie odbierze nam zdrowia, lecz wręcz go polepszy. Dzięki większej aktywności fizycznej, mniejszej styczności z promieniowaniem związanym z użyciem urządzeń elektronicznych, spożyciu ekologicznych produktów czy zaprzestaniu palenia – z całą pewnością przyniesie wiele korzyści zdrowotnych.

Wszystko wygląda pięknie, obiecująco i zachęcająco. Niestety, na drodze stoją już tylko koszta. Zwykle wszelkie produkty i materiały ekologiczne są bardzo drogie. Silniki hybrydowe, baterie słoneczne nie kojarzą się zbyt dobrze w aspekcie finansowym. Z kolei zmniejszenie temperatury powietrza w domu odciąża nasz portfel i jednocześnie istotnie zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Branie prysznica zamiast kąpieli czy użycie zmywarki zamiast mycia naczyń ręcznie zmniejszy całkowite wykorzystanie wody. Natomiast korzystanie z roweru bądź piesze docieranie do różnych miejsc pozwoli obniżyć koszta związane z paliwem. Można więc powiedzieć, że aspekt kosztów jest dość kontrowersyjny, jednak większości z nas nie będzie przeszkadzał żyć w zgodzie z naturą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest