Znaczenie imion – czy wybór imienia ma znaczenie?

Dodano: 10.10.2018 08:10
Aktualizowano: 05.10.2018 15:55
Udostępnij

Wybór imienia dla pociechy to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie stoi przed rodzicami nowonarodzonego dziecka. Czym kierować się podejmując taką decyzję? Czy znaczenie imion męskich i znaczenie imion damskich odgrywa aż tak dużą rolę? Czy imię dziecka może zdeterminować jego charakter, umiejętności i zachowanie? Sprawdź co kryją nasze imiona!

Znaczenie imion męskich – sprawdź znaczenie najpopularniejszych imion

Jakub – to osoba pogodna, wyróżniająca się dużą kulturą osobistą, która lubi aktywny tryb życia i nudzi się przebywając ciągle w tym samym miejscu.
Mateusz – to imię typowe dla osób, które chętnie pomagają innym, walczą o sprawiedliwość oraz są prawdomówne i odpowiedzialne.
Przemysław – to mężczyzna energiczny, otwarty na ludzi i towarzyski. Ma wiele pomysłów, które realizuje nawet pomimo przeciwności losu.
Tomasz – to osoba ufna, uczciwa i subtelna. Najważniejsze wartości w życiu to dla niego praca i rodzina.
Antoni – lubi mieć konkretnie postawiony cel, do którego z determinacją dąży.

Znaczenie imion damskich – sprawdź znaczenie najpopularniejszych imion

Agnieszka – to imię pochodzi z języka greckiego i oznacza czystość. Jest charakterystyczne dla osób ruchliwych, towarzyskich i samodzielnych.
Karolina – to osoba sumienna i dobrze zorganizowana. Wyróżnia się perfekcjonizmem, dobrymi wynikami w pracy i udanym życiem rodzinnym.
Aleksandra – osoba z takim imieniem zawsze ma głowę pełną pomysłów i nie sposób się przy niej nudzić. Kobiety o takim imieniu są pewne siebie, niezależne i posiadają cechy przywódcze.
Anna – to osoba wrażliwa, delikatna i taktowna. Wyjątkowo ceni sobie życie rodzinne, o które z troską dba.
Katarzyna – to imię kobiet posiadających trudny charakter. Jednak imię to świadczy również o uczciwości i szlachetności, które są doceniane przez innych.

Czym kierować się podczas wyboru imienia dla dziecka?

Jak widać, bardzo często można zaobserwować stanowiska, zgodnie z którymi znaczenie imion męskich i znaczenie imion damskich jest istotne i należy brać je pod uwagę. Jednak z drugiej strony pojawiają się opinie, które podważają takie podejście. Wątpliwości związane są chociażby z tym w jaki sposób rodzice małego dziecka mogą wiedzieć jakim cechami osobowościowymi będzie się ono wyróżniało w przyszłości. Jednak, jeśli sprawdzi się znaczenie swojego imienia w tak zwanym słowniku imion bardzo często można odnieść wrażenie, że zostało nam ono dopasowane wręcz idealnie. Skąd więc taka zbieżność w tej kwestii? Wydaje się, że raczej jest to przypadek lub tak zwane samospełniające się proroctwo. Choć oczywiście w przeszłości ludzie wierzyli, że imiona również mają moc.

Co zatem warto brać pod uwagę wybierając imię dla dziecka?

Istotne jest to jak nadane imię będzie komponowało się z przyjętym nazwiskiem – najlepiej aby te dwa człony pasowały do siebie. Dobrze wybrać również imię, które pasuje zarówno do małego dziecka, jak i dorosłej osoby. W Polsce bardzo często można zaobserwować modę na pewne imiona. I tak wśród dziewczynek najbardziej popularne są imiona Zuzanna, Julia oraz Zofia. Natomiast w przypadku chłopców królują imiona Antoni, Jakub i Jan.

Można więc zdecydować się na wybór jednego z imion, które w danym czasie są na topie. Jednak może się to wiązać z tym, że za kilka lat w grupie naszego dziecka w przedszkolu czy w szkole będzie kilka dzieci o takim samym imieniu. Warto więc postawić na oryginalność, jednak również trzeba zachować w tej kwestii umiar i rozwagę. W końcu chyba nikt nie chce, aby jego dziecko było szykanowane z powodu posiadanego imienia.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Zimą na stoku lepiej szusować z dobrą polisą

16 stycznia 2022

Nieustannie śnisz w nocy o białych, delikatnie oprószonych świeżym śniegiem stokach? Nie możesz doczekać się, gdy zapniesz na stopach ukochane narty lub deskę snowboardową i zaczniesz płynnie sunąć w dół? Sprzęt jest już przygotowany? Ale czy pamięta...więcej

Zakupy online w Warszawie – dlaczego jest to opcja warta rozważenia?

16 stycznia 2022

Każdy mieszkaniec wielkiego miasta żyje w biegu. Codzienne obowiązki wymagają sporych nakładów energii, aby wszystkie sprawy zostały dopięte na ostatni guzik. Pod koniec dnia zostaje jeszcze zrobienie zakupów, abyśmy mogli ze spokojem udać się na zas...więcej

Aktywnie nawet zimą – Buty męskie na długie spacery

16 stycznia 2022

Gdy temperatura spada, z nieba prószy śnieg, a krajobraz powoli zmienia kolor na biały – mamy pewność, że nadeszła zima. Jak dobrać buty męskie na tę porę roku by jednocześnie wyglądać stylowo, czuć się komfortowo i nie marznąć? Na co zwrócić u...więcej

Jak zastawa stołowa wpływa na dietę i odchudzanie? Czy rozmiar i kolor talerzy ma znaczenie?

06 stycznia 2022

Ciągłe liczenie kalorii i nieustanne próby zrzucenia nadmiarowych kilogramów to codzienna rzeczywistość wielu z nas. W takiej sytuacji nie dziwi fakt, iż dużym zainteresowaniem cieszą się różnorodne sposoby i patenty na to, aby pomóc sobie w tych tru...więcej