Znaczenie imion – czy wybór imienia ma znaczenie?

Wybór imienia dla pociechy to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie stoi przed rodzicami nowonarodzonego dziecka. Czym kierować się podejmując taką decyzję? Czy znaczenie imion męskich i znaczenie imion damskich odgrywa aż tak dużą rolę? Czy imię dziecka może zdeterminować jego charakter, umiejętności i zachowanie? Sprawdź co kryją nasze imiona!

Znaczenie imion męskich – sprawdź znaczenie najpopularniejszych imion

Jakub – to osoba pogodna, wyróżniająca się dużą kulturą osobistą, która lubi aktywny tryb życia i nudzi się przebywając ciągle w tym samym miejscu.
Mateusz – to imię typowe dla osób, które chętnie pomagają innym, walczą o sprawiedliwość oraz są prawdomówne i odpowiedzialne.
Przemysław – to mężczyzna energiczny, otwarty na ludzi i towarzyski. Ma wiele pomysłów, które realizuje nawet pomimo przeciwności losu.
Tomasz – to osoba ufna, uczciwa i subtelna. Najważniejsze wartości w życiu to dla niego praca i rodzina.
Antoni – lubi mieć konkretnie postawiony cel, do którego z determinacją dąży.

Znaczenie imion damskich – sprawdź znaczenie najpopularniejszych imion

Agnieszka – to imię pochodzi z języka greckiego i oznacza czystość. Jest charakterystyczne dla osób ruchliwych, towarzyskich i samodzielnych.
Karolina – to osoba sumienna i dobrze zorganizowana. Wyróżnia się perfekcjonizmem, dobrymi wynikami w pracy i udanym życiem rodzinnym.
Aleksandra – osoba z takim imieniem zawsze ma głowę pełną pomysłów i nie sposób się przy niej nudzić. Kobiety o takim imieniu są pewne siebie, niezależne i posiadają cechy przywódcze.
Anna – to osoba wrażliwa, delikatna i taktowna. Wyjątkowo ceni sobie życie rodzinne, o które z troską dba.
Katarzyna – to imię kobiet posiadających trudny charakter. Jednak imię to świadczy również o uczciwości i szlachetności, które są doceniane przez innych.

Czym kierować się podczas wyboru imienia dla dziecka?

Jak widać, bardzo często można zaobserwować stanowiska, zgodnie z którymi znaczenie imion męskich i znaczenie imion damskich jest istotne i należy brać je pod uwagę. Jednak z drugiej strony pojawiają się opinie, które podważają takie podejście. Wątpliwości związane są chociażby z tym w jaki sposób rodzice małego dziecka mogą wiedzieć jakim cechami osobowościowymi będzie się ono wyróżniało w przyszłości. Jednak, jeśli sprawdzi się znaczenie swojego imienia w tak zwanym słowniku imion bardzo często można odnieść wrażenie, że zostało nam ono dopasowane wręcz idealnie. Skąd więc taka zbieżność w tej kwestii? Wydaje się, że raczej jest to przypadek lub tak zwane samospełniające się proroctwo. Choć oczywiście w przeszłości ludzie wierzyli, że imiona również mają moc.

Co zatem warto brać pod uwagę wybierając imię dla dziecka?

Istotne jest to jak nadane imię będzie komponowało się z przyjętym nazwiskiem – najlepiej aby te dwa człony pasowały do siebie. Dobrze wybrać również imię, które pasuje zarówno do małego dziecka, jak i dorosłej osoby. W Polsce bardzo często można zaobserwować modę na pewne imiona. I tak wśród dziewczynek najbardziej popularne są imiona Zuzanna, Julia oraz Zofia. Natomiast w przypadku chłopców królują imiona Antoni, Jakub i Jan.

Można więc zdecydować się na wybór jednego z imion, które w danym czasie są na topie. Jednak może się to wiązać z tym, że za kilka lat w grupie naszego dziecka w przedszkolu czy w szkole będzie kilka dzieci o takim samym imieniu. Warto więc postawić na oryginalność, jednak również trzeba zachować w tej kwestii umiar i rozwagę. W końcu chyba nikt nie chce, aby jego dziecko było szykanowane z powodu posiadanego imienia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest