Ubezpieczenie turystyczne czy warto w nie inwestować? Plusy i minusy

Ubezpieczenia turystyczne, w dzisiejszych czasach to praktycznie nieodłączny element, o którym musimy pamiętać przy planowaniu podróży. Często zastanawiamy się czy warto i czy to nie są przypadkiem tylko dodatkowe koszty.

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Jest to dodatkowe ubezpieczenie, które sobie wykupujemy kiedy chcemy wyjechać w podróż. Jest bardzo ważne, ponieważ mamy dodatkową ochronę. Polisa pozwoli wyjechać na wakacje bez obaw o dodatkowe koszty. W razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń podczas podróży np. problemy zdrowotne, kradzież, utrata dokumentów, kataklizmy, możemy liczyć na fachowe wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego i pokrycie nieprzewidzianych kosztów.

Co to jest EKUZ?

EKUZ jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego chroni nas na terenie Unii Europejskiej oraz krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Wniosek o jej wydanie składamy w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i jeszcze tego samego dnia możemy ją odebrać.

Zalety takiej polisy:

 • Wyrobienie karty jest w pełni bezpłatne, a formalności z tym związane załatwimy od razu, czyli tego samego dnia w kilkadziesiąt minut.
 • Wniosek o wydanie karty możemy złożyć osobiście, lub przesłać pocztą
 • Brak górnych limitów kosztów leczenia.
 • Pokrycie kosztów niezależnie od powodów, dla których jesteśmy leczeni
 • Możliwość korzystania z usług medycznych danego kraju na tych samych zasadach co jego mieszkańcy.

Wady polisy:

 • Podstawową jest obszar, na którym uprawnia nas do bezpłatnego leczenia. Są to jedynie kraje Unii Europejskiej oraz stowarzyszenia EFTA.
 • Konieczność korzystania z usług jedynie publicznych placówek, które podpisały umowę z odpowiednikiem naszego NFZ.
 • W większości państw członkowskich UE/EFTA ubezpieczony ponosi część kosztów związanych z udzielonymi świadczeniami i koszty te nie podlegają refundacji przez NFZ.

Prywatna polisa turystyczna

Ze względu na niedostateczną opiekę gwarantowaną przez EKUZ warto pomyśleć o dodatkowej polisie.

Zalety wykupienia prywatnej polisy:

 • Zakres terytorialny nie jest narzucony z góry.
 • Poza kosztami leczenia w polisie zawarte jest ubezpieczenie assistance, czyli w razie potrzeby osoba z infolinii wskaże najbliższą placówkę medyczną, zorganizuje pomoc, skontaktuje się z rodziną w kraju, pokieruje co mamy dalej robić, zaopiekuje się nami
 • Możemy korzystać z placówek zarówno prywatnych, jak i państwowych. Jest to bardzo duże udogodnienie, mamy wtedy wybór gdzie się możemy leczyć
 • Polisa pokrywa transport medyczny do kraju lub sprowadzenie zwłok. Bez polisy jest to bardzo drogie

Wady prywatnej polisy

Pierwszą z nich jest cena. Musimy trochę zapłacić, jest to zależne od tego jakie kategorię ubezpieczenia sobie wybierzemy. Musimy pamiętać również o tym, że polisa nie pokryje niczego ponadto, co jest konieczne. Jednym z głównych wad prywatnego ubezpieczenia jest określenie wyłączeń.

Ubezpieczenie turystyczne online

Na rynku mamy do wyboru wiele ubezpieczeń online. Jeśli decydujemy się na zakup, bo są one zazwyczaj odpłatne musimy odwiedzić kilka stron i porównać ceny. Warto również dodać,że można to zrobić bardzo szybko i fachowo. Można wybrać dokładnie jakiego ubezpieczenia potrzebujemy i dokładnie na jakiej opiece nam zależy najbardziej.

Jak widzimy mamy do wybory dwa typy ubezpieczeń. Prywatne i Bezpłatne. Warto zainwestować w jedne i drugie. Oczywiście wszystko jest zależne od tego do jakiego kraju jedziemy, ale na pewno będzie ono dobrym zabezpieczeniem i będziemy mogli spokojnie spędzić czas na wakacjach.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest