Aparat ortodontyczny – rodzaje, zakładanie i higiena

Wszyscy marzymy o pięknym i zdrowym uśmiechu, który zachwyci każdego. Niestety niekiedy, możemy zauważyć u siebie wady zgryzu, które śmiertelnie nam przeszkadzają i jedynym sposobem na spełnienie naszego snu o pięknych zębach jest aparat ortodontyczny.

W czym pomoże nam aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny zagwarantuje nam proste zęby, ładny uśmiech, ale także łatwiejsze dbanie o czystość jamy ustnej i skuteczniejsze zapobieganie próchnicy i paradontozie. Aparat ortodontyczny pozwala wyprostować zęby, leczy wady zgryzu oraz kompleksy. Aparaty ortodontyczne noszą dzieci i dorośli, a wśród młodzieży największą popularnością cieszą się zdobione i kolorowe.

Po co prostować zęby?

Oto kilka powodów do założenia aparatu ortodontycznego:

  • Wyprostowanie zębów umożliwia zlikwidowanie lub znaczne zmniejszenie wielu wad wymowy.
  • Idealne rozgryzanie jedzenia ułatwia trawienie i regularne wypróżnienia oraz chroni układ pokarmowy przed wieloma chorobami.
  • Proste zęby łatwiej zabezpieczyć przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Kiedy warto założyć aparat ortodontyczny?

Dzieciom aparaty stałe zakłada się dopiero wtedy, gdy mają wszystkie stałe zęby. U dorosłych można to zrobić niezależnie od wieku, nawet po skończeniu czterdziestki czy pięćdziesiątki. Jeśli zauważymy, że zęby dziecka nie rosną prawidłowo, powinniśmy jak najszybciej pójść do ortodonty. Gdy okaże się, że konieczny jest aparat, czeka nas kilka wizyt przygotowujących do tego. Pierwsza to dokładne oczyszczeniu zębów z osadu. Konieczne jest też uzupełnienie wszystkich ubytków w zębach. Bez tego nie można rozpocząć leczenia ortodontycznego. Przed dopasowaniem i założeniem aparatu oprócz tradycyjnego badania trzeba wykonać , boczne zdjęcie czaszki oraz fotografię stanu zębów przed rozpoczęciem leczenia. Na końcu robi się gipsowe wyciski wszystkich zębów. Niekiedy, jeszcze przed założeniem aparatu, konieczne bywa usunięcie niektórych zębów.

U niektórych pacjentów aparat ortodontyczny zakłada się od razu, a u innych tydzień przed założeniem aparatu konieczne może być wykonanie tzw. separacji. Zabieg polega na umieszczeniu między zębami trzonowymi specjalnych elastycznych elementów, które tworzą miejsce dla pierścieni zakładanych później na pierwsze zęby trzonowe. Po tygodniu kolejna wizyta, podczas której ortodonta usuwa elastyczne elementy i na zęby trzonowe nakłada specjalne pierścienie. Dopiero teraz można założyć aparat. Po założeniu aparatu zęby mogą być bardziej wrażliwe, co bywa szczególnie odczuwane podczas jedzenia. Gryzienie bardzo twardych pokarmów może spowodować odklejenie zamka w aparacie.

Higiena jamy ustnej

Przy aparacie stałym ważna jest higiena. Nie tylko po to, by zapobiegać próchnicy, ale głównie dlatego, by uchronić się przed chorobami dziąseł. Szczoteczka do zębów odgrywa tu ważną rolę i należy mieć ją przy sobie cały czas. Należy myć zęby po każdym posiłku.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

1. Aparat ortodontyczny ruchomy
Można samodzielnie zdejmować i nosi się go według zaleceń lekarza. Zazwyczaj 3 godziny na dobą i całą noc. U osób dorosłych, które nie chcą zakładać aparatu stałego stosuje się niemal niewidoczny ortodontyczny aparat ruchomy typu clear aliner. Składa się z przezroczystych nakładek zakładanych na łuki zębowe i szyn o różnym stopniu twardości.

2. Aparat ortodontyczny stały
Nosi się go przez cały okres leczenia. Jego założenie polega na przyklejeniu do zębów tzw. zamków, które gumkami przymocowuje się do metalowego łuku.

Nowym wynalazkiem jeśli chodzi o aparaty ortodontyczne jest aparat lingwalny, mocowany na wewnętrznej stronie zębów. Może utrudniać prawidłową wymowę, ale prawie go nie widać.

Koszt aparatu ortodontycznego

  • Stały metalowy – od 1500 zł za łuk.
  • Stały ceramiczny – od 2000 zł za łuk.
  • Stały samoligaturujący – od 1800 zł za łuk.
  • Stały lingwalny – od 4000 zł za łuk.
  • Clear aliner – 3 nakładki od 600 zł.

Do ceny aparatu ortodontycznego należy doliczyć koszt przygotowania planu leczenia, diagnostyki i wizyt kontrolnych. Zatem całkowity koszt w zależności od rodzaju aparatu wzrośnie o 1600-4000 złotych.

Aparat ortodontyczny, może stać się naszym wybawieniem. Po kilku latach, niekiedy krócej będziemy mieć wymarzony uśmiech. Myślę, że warto.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest