Toksyczna matka- jak sobie z nią poradzić?

Wielu z nas czasami przeżywa gorsze momenty w relacji z rodzicem. Oczywiście nie musimy zawsze się ze sobą zgadzać, a czasami wyjaśnienie pewnych spraw pozwala na oczyszczenie atmosfery w relacji. Ten artykuł pozwoli zweryfikować, czy relacja jest faktycznie już toksyczna i jak możemy sprawić by sytuacja, w której się znaleźliśmy uległa poprawie.

Toksyczna matka – jak ją rozpoznać?

Niektóre zachowania występują u każdego człowieka w sytuacji, w której ma gorszy okres, tudzież chodzi o sprawę, która dla danej jednostki jest szczególnie istotna. Warto pamiętać, że poniżej wymienione zachowania u toksycznych matek są niezwykle często powtarzalne. Z tego powodu takie zachowanie znacznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Toksyczna matka będzie chciała kontrolować twoje zachowanie i decyzje, nawet gdy jesteś już w pełni dojrzałą jednostką. Może nawet dojść do wielkiego zdziwienia, jeżeli uważamy czytanie przez cudzą osobę prywatnych wiadomości za niewłaściwe. Co więcej będzie pragnęła zrobić to za wszelką cenę. Wykorzystywanie technik manipulacji, zachowań pasywno-agresywnych, tudzież wywoływania poczucia, aby uzyskać pożądany efekt to w przypadku toksycznej matki chleb powszedni. Często zdarza się, że np.:. osoba taka pozornie nieświadomie spóźnia się na bardzo ważne dla nas wydarzenie generując w nas dodatkowy stres. W rzeczywistości może okazać się to okazać zemstą, za wydawałoby się wyjaśnioną już sytuację. Nie warto, więc brać do siebie obwiniania o własne niepowodzenia życiowe czy problemy. Osoba ta oczekuje od nas, że będziemy dawali jej to czego ona sama pragnie. Z drugiej strony będzie ona żyła w przeświadczeniu, że ma ona prawo nas upokarzać oraz naruszać nasze osobiste granice.

Toksyczna matka już wtedy kiedy jesteśmy małymi dziećmi potrafi pod płaszczykiem troski wypowiadać dotkliwe oraz zapadające na długi czasu w pamięci uwagi. Podłego uwagi nierzadko będą wypowiadane w większym towarzystwie tak, że poczujesz się jeszcze bardziej upokorzony. W sytuacji w której wyrazisz dezaprobatę wobec takiego zachowania z pewnością możesz spodziewać się oskarżenia o nadwrażliwości czy brak poczucia humoru. Szczególne negatywnie traktowany przez toksyczną matkę może okazać się gniew. Wtedy może dojść nawet do tzw. cichych dni. Nawet twój humor w gorszy dzień spowodowany sprawami zupełnie niezależnymi od niej może być odebrany, jako atak na jej osobę.

Toksyczna matka- jak ulepszyć funkcjonowanie i relacje

Dzieci toksycznych osób często borykają się z nadmiernym poczuciem winy. Nic dziwnego, ci rodzice są specjalistami w jego wywoływaniu. Dlatego też tak istotne, aby dzieci zrozumiały, że toksyczne zachowania nie są zależne od tego w jaki sposób postąpiły. Warto również uświadomić sobie posiadanie prawa do wyznaczania odpowiednich dla siebie osobistych granic. Pomocna w tym może okazać się wizyta u psychoterapeuty, która dodatkowo utwierdzi w przekonaniu, że postępujemy słusznie a zarazem uświadomi nam jakie granice są prawidłowe. Już samo uświadomienie sobie posiadania problemu jest dużym krokiem dla dzieci toksycznych matek, ponieważ może to być bodziec wyzwalający jej znalezienie. Można mieć obniżoną samoocenę spowodowaną faktem, że dla twojej mamy nigdy nic nie jest wystarczające.

Warto uświadomić sobie, że nie zawsze musimy być bez skazy, a czasem warto uczyć się na błędach. Osoby, których matki są toksyczne nie powinny ulegać doskonałym cechą przywódczym i tonowi głosu, który może wydać się wręcz paraliżujący. Dorosłe osoby mają pełne prawo decydować o losie swoich związków, czy też miejsca zamieszkania. Można oczywiście wziąć pod uwagę cudzą opinię i ją rozważyć, nie należy jednak działać w pełni pod czyjeś dyktando.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest