W dawnych czasach symbolika kwiatów była ważna– przy pomocy konkretnych roślin wyrażano uczucia, pozytywne, ale też i negatywne. Ważny był także kolor kwiatów, a nawet rozwinięcie pąków. Obecnie każdy wie, że czerwone róże wyrażają płomienną miłość. Jak wiadomo, róże już w średniowieczu były symbolem uczucia i wtedy bardzo ważny był ich kolor oraz pąki. Najbardziej pożądanymi były te częściowo rozwinięte.
Każdy kwiat coś oznacza, ma jakiś symbol- czyli symbolika kwiatów i znaczenie ich kolorów
- Frezje: są wyrazem szacunku, ale także zaproszeniem do flirtu. Żonkile: są oznaką negatywnego uczucia – zazdrości i miłości bez wzajemności, a także pewności siebie i egoizm. Chryzantemy są kwiatami, które kojarzą się ze świętem zmarłych, ze smutkiem, zadumą- ale tak naprawdę zdobią groby bliskich, gdyż są trwałe i odporne na zimno. . W rzeczywistości chryzantemy w zależności od koloru, oznaczają oddanie, miłość pamięć o innych.
- Tulipany to wiosenne kwiaty, które wyrażają pozytywne uczucia. Oznaczają one radość ze spotkania, a za ich pomocą można powiedzieć „miło Cię widzieć”, a jeżeli są czerwone – „kocham Cię”. Róże są eleganckimi kwiatami o bogatej symbolice, ale wszystko zależy od ich barwy. Czerwone są wyrazem namiętnej miłości i silnego pożądania. Białe róże symbolizują szlachetne uczucia oraz niewinność, dlatego pojawiają się zazwyczaj w bukietach ślubnych albo są wręczane dzieciom. Różowe oznaczają przyjaźń.
- Lilie są symbolem czystości, niewinności i poważnych zamiarów wobec osoby adorowanej. Goździki kojarzone były z czasami PRL-u, obecnie jednak powróciły do łask. Sprawdzą się w oficjalnych sytuacjach, kiedy chce się komuś podziękować albo wyrazić uznanie wraz z podziwem. Taką samą symbolikę mają gerbery1.
- Niezapominajki mówią o tym iż osoba, którą obdarowujemy tym kwiatem jest dla nas ważna i chcemy, aby także o nas pamiętała.
- Fiołki są wyrazem tęsknoty, wierności. Storczyki symbolizują doskonałość. To oznaka silnych uczuć, podziwu, fascynacji .
Bez jest kwiatem miłości i radości. Oznacza najczęściej szaloną miłość młodzieńczą. Hiacynty wyrażają przykrość spowodowaną zachowaniem bliskiej osoby, ale także gorliwość (różowy) albo bezinteresowną sympatię (biały). - Cyklamen jest zapowiedzią rozstania. Konwalie to kwiaty oznaczające subtelność, lub nieśmiałość. Wręczane są osobom, podziwianym za urodę.
- Żółte kwiaty wyrażają negatywne uczucia, takie jak zazdrość, lub beznadziejną miłość. Biały jest symbolem niewinności, delikatności oraz wdzięczności i szacunku. Oznacza szlachetne uczucia. Czerwone kwiaty mówią o miłości – zarówno tej namiętnej jak i pełnej pożądania. Jest to kolor zarezerwowany dla tych osób, które kochamy. Różowy to kolor przyjaźni, oznaczający sympatię dla drugiej osoby. Niebieski wyraża wierność. Fioletowy oznacza smutek i żal.
Najważniejsze jest to, aby kwiaty ładnie wyglądały, były świeże i zapewniały pozytywne odczucia estetyczne.