Śmieszne nazwiska – czy utrudniają życie a może wręcz przeciwnie?

Każdy spośród prawie 40 milionów Polaków, nosi nazwisko. Większość z nich jest zwyczajna i nie zwraca szczególnej uwagi ani otoczenia, ani osoby, która je nosi. Jednakże, istnieją też nazwiska, które mogą stanowić źródło śmiechu oraz wstydu. Czy śmieszne nazwisko to powód do zmartwień czy do radości? Jak wygląda proces zmiany nazwiska? Które z polskich gwiazd, zdecydowały się na zmianę nazwiska? Podpowiadamy

Według definicji, nazwisko, to nazwa rodziny, do której należy dana osoba. W większości kultur i ludów, nazwisko wraz z imieniem, stanowi podstawę identyfikacji osoby. Ludzie nie wybierają nazwisk osobiście, lecz dziedziczą je po przodkach. Niestety, niektóre nazwiska, mogą stanowić źródło dyskomfortu dla ich właścicieli. Zdarza się bowiem, że czyjeś nazwisko stanowi wyraz wstydliwy, śmieszny lub wulgarny. Tutaj rodzi się pytanie. Czy śmieszne nazwisko utrudnia czy ułatwia życie? Jednak odpowiedź na nie, nie jest jednoznaczna.

Śmieszne imiona i nazwiska – jakie korzyści mogą przynosić?

Korzyścią wynikającą z faktu posiadania nazwiska śmiesznego, wulgarnego lub wstydliwego jest fakt, że jest ono niezwykle charakterystyczne i łatwo zapada w pamięć. Dlatego też nosiciele takich nazwisk mogą na tym skorzystać. Wystarczy odrobina kreatywności oraz dystansu do siebie, żeby stworzyć na przykład nietuzinkowe hasło reklamowe dla swojej firmy, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

Śmieszne imiona i nazwiska – jakie problemy mogą przynosić?

Z kolei negatywne aspekty posiadania śmiesznego nazwiska dają się odczuwać szczególnie w dzieciństwie. Są wtedy zazwyczaj powodem do wyśmiewania ze strony rówieśników. Problem jest niewielki, kiedy osoba o śmiesznym nazwisku jest pewna siebie i ma wysokie poczucie własnej wartości. Tacy ludzie najczęściej potrafią śmiać się z siebie, a takie żarty nie wpływają na ich podejście do życia. Kłopoty mogą pojawić się jednak w sytuacji, gdy śmieszne bądź wstydliwe nazwisko nosi ktoś, komu brakuje pewności siebie, a jego poczucie własnej wartości jest niskie. Możliwe, że taki ktoś już do końca życia będzie czuł wstyd w momencie przedstawiania się.

Jakie zatem możliwości mają osoby, które nie są zadowolone ze swojego nazwiska i chcą je zmienić?

Jedna z możliwości to przyjęcie nazwiska współmałżonka. Jednak żeby zrealizować ten plan należy być w związku oraz zdecydować się na małżeństwo. Nie jest to więc rozwiązanie dla każdego. Na szczęście, w Polsce istnieje możliwość zmiany nazwiska, jeśli jest to poparte wystarczająco ważnym powodem. Co ciekawe, posiadanie wstydliwego, czy też ośmieszającego nazwiska, stanowi odpowiednią podstawę to ubiegania się o jego zmianę.

Jak ubiegać się o zmianę nazwiska?

Do właściwego sobie Urzędu Stanu Cywilnego należy złożyć odpowiedni wniosek, w którym zawiera się między innymi obecne dane osobowe oraz nazwisko, jakie docelowo chcemy nosić. Taki wniosek może złożyć osoba pełnoletnia, lub opiekun prawny osoby, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia. Następnie należy czekać na decyzję urzędu. Po jej akceptacji konieczna jest wymiana dokumentów.

Gwiazdy show-biznesu, które zdecydowały się na zmianę nazwiska.

Wiele osób medialnych, decyduje się na zmianę nazwiska. Wynika to ze świadomości, że nazwisko ma wpływ na rozpoznawalność i rozwój kariery. Przykłady gwiazd w polskim show-biznesie, które zmieniły nazwiska:

  • Dorota Chotecka – ta znana aktorka filmowa i teatralna w przeszłości nazywała się Dorota Kapusta.
  • Wojciech Modest-Amaro – popularny restaurator, właściciel prestiżowej restauracji Atelier Amaro, w przeszłości nazywał się Wojciech Basiura.
  • Violetta Kołakowska – dawniej nosiła nazwisko Violetta Kołek

Podsumowując, sami nie wybieramy imienia i nazwiska. Istnieją jednak sytuacje, w których możemy ubiegać się o ich zmianę. Powodem do zmiany nazwiska może być między innymi to, że jest ono wstydliwe i stanowi źródło dyskomfortu dla osoby, która je nosi. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że śmieszne czy też wstydliwe nazwisko, może być źródłem zarówno nieprzyjemności jak i korzyści. Warto poważnie przemyśleć swoją decyzję, w przypadku gdy chcemy wnioskować o jego zmianę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest