Kwiat lotosu — jak go wykonać i jak wpływa na organizm?

Dziś mamy nadzieje uda nam się udowodnić, że ta popularna w praktyce jogi w Indiach pozycja siedząca nie służy jedynie ćwiczeniu prawidłowego oddychania. Pozycja siedząca ze skrzyżowanymi nogami, prostymi plecami oraz rękami spoczywającymi na udach była już niezwykle popularna w czasach średniowiecza. To wszystko za sprawą występowaniu w wielu ikonografiach różnych religii. Stanowi ona symbol o różnych znaczeniach. Nie mniej jednak są one zawsze pozytywne jak np.:. oświecenie, czystość, piękno tudzież bogactwo duchowe. Nie bez przyczyny największe hinduskie bóstwa występują właśnie w tej pozycji.

Kwiat lotosu – znaczenie

Już w dawnych pismach pojawiła się opinia na temat tej pozycji, która twierdzi, że niszczy ona choroby. Z kolei według nauki akupunktury utrzymanie tej pozycji wpływa korzystnie na harmonijne funkcjonowanie układu pokarmowego, pęcherzyka żółciowego, śledziony, nerek, jak również wątroby. Same osoby ćwiczące potwierdzają, że regularne przyjmowanie pozycji kwiatu lotosu przyczynia się do zniknięcia chronicznego zmęczenia. Inne korzyści zdrowotne to m.in. zmniejszona odczuwalność lęku i niepokoju, a tym samym zwiększenie świadomości. Pozycja bardzo korzystna dla kobiet, ponieważ zmniejsza bóle menstruacyjne oraz kulszowe, jednocześnie przyczyniając się do ułatwienia przebiegu porodu. Inne niezwykle istotne dla obu płci korzyści z przyjmowania tej pozycji to przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, wzmocnienie stawów, lepsze trafienie. Przyjmowanie tej pozycji może okazać się zbawienne również dla osób borykających się z problemem bezsenności. Oprócz licznych korzyści dla zdrowia ciała w formie fizycznej np.:. lepszego krążenia w dolnej części kręgosłupa, czy zwiększenia elastyczności i siły w biodrach, przyjmowanie tej pozycji poprawia również nasz stan psychiczny. W bardziej duchowym ujęciu można to opisać, jak uzyskanie stanu uziemienia Proces ten zachodzi poprzez koncentracje na energii u podstawy kręgosłupa, przez co możemy ją przenosić tak, aby rozprzestrzeniła się równomiernie. Pozycja ta pomaga również wyciszyć się i uspokoić. Tak, jak lotos, który pozornie jest delikatnym i pięknym kwiatem, pozostanie niesplamiony błotem, tak również pozornie niemający zbyt wielu wpływu spokój może nas uratować z najtrudniejszych sytuacji.

Kwiat lotosu – najważniejsze informacje

Podczas przybierania tej pozornie łatwiej pozycji musimy zwrócić uwagę na wiele szczegółów pozwalających nam czerpać z niej jak najwięcej korzyści. Po ułożeniu się w pozycji siedzącej na podłodze lub macie umieść prawą stopę na lewym udzie, a lewą na prawym. Nie ma konieczności, aby stopa całkowicie przylegała do uda. Umieść ją dość wysoko, ale na tyle nisko by nie odczuwać bólu, nie mniej jednak może występować dyskomfort. Następnie należy lekko wygiąć stopy, po czym pociągnąć w kierunku podłogi. Wykonaj około 5 powtórzeń powolnych wdechu oraz wydechu. Podczas wdechu poczuj powietrze w płucach i głowę lekko w górę. Podczas wydechu z kolei poczuj, że jesteś na ziemi, wtedy nogi oraz miednica powinny wywierać nacisk na podłogę. Po chwili możesz wykonać kilka szybszych wdechów i wydechów.

W czasach, kiedy tak trudno być tu i teraz, ponieważ na około czyha mnóstwo bodźców płynących z otaczającej nas technologii, które mogą nas rozpraszać, tak ważne, aby usiąść przez chwilę, odłożyć telefon na bok i spokojnie pooddychać. Z pewnością nie będziecie żałować, płynących z wykonywania tego możliwego do wykonania dla każdego człowieka korzyści oraz uzyskania stanu harmonii.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest