Ślub od pierwszego wejrzenia – program show czy rzeczywistość?

Duże kontrowersje wzbudza popularny program stacji TVN ,,Ślub od pierwszego wejrzenia”. Show wywołuje wątpliwości natury etycznej i moralnej. Dlaczego budzi tak skrajne emocje i na czym dokładnie polega?

Ślub od pierwszego wejrzenia – idea programu

Program realizowany jest na podstawie duńskiego formatu „Gift Ved Forste Blik”. Adaptowany np. w USA zdobył ogromną popularność. Nowa propozycja stacji TVN jest kolejnym programem dla ludzi, którzy poszukują miłości – zagubionych, samotnych, wykształconych i z dużych miast. Cała idea show skupia się na tym, że para, która wcześniej nie miała ze sobą nic wspólnego, zostaje sobie przedstawiona w dniu ślubu. Uczestnicy nie znają nawet swoich imion. Ma to zapobiec możliwości ,,wytropienia” się na portalach społecznościowych. Po ceremonii, jeśli się nie wycofają, małżonkowie mają nauczyć się razem być i wspólnie żyć. TVN sponsoruje im nawet wesele oraz podróż poślubną. Gdy minie miesiąc muszą podjąć decyzję, czy zostają razem czy rozwodzą się. Próba wspólnego życia jest obserwowana przez widzów przed telewizorami. Uczestników programu dobiera specjalny zespół ekspertów, który tworzą: prof. Bogusław Pawłowski, antropolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, seksuolog Monika Staruch oraz psycholog dr Piotr Mosak. Pary dobiera się na podstawie wypełnianych przez uczestników testów psychologicznych, rozmów, wcześniejszych doświadczeń, wzrostu, wyglądu czy zapachu. Powinny być to osoby, które mają szansę na interesujący i stabilny związek.

Ślub od pierwszego wejrzenia – jak to naprawdę wygląda?

Realizacja programu utrzymywana była w ogromnej tajemnicy. TVN ogłosił nawet casting do show o zupełnie innym tytule. W rzeczywistości był to nabór właśnie do ,,Ślubu od pierwszego wejrzenia”. Producenci show bez wahania nazywają swoje dzieło ,,eksperymentem”. Według nich służy on pokazaniu, że nie na wszystkie decyzje, które podejmujemy w życiu mamy wpływ. A miłość jest taką sferą życia, gdzie ogromną rolę odgrywają emocje, których człowiek nie jest do końca świadomy. Eksperci programu w sposób naukowy chcą sprawdzić, czy wykorzystując jedynie fakty i wiedzę można stworzyć szczęśliwy i stabilny związek.

Ślub od pierwszego wejrzenia – reakcje otoczenia

Rodziny czy przyjaciele pary dowiadują się o ślubie zazwyczaj chwilę przed planowaną ceremonią. Reagują różnie. Od całkowitego wsparcia po niezrozumienie decyzji, a nawet odwrócenie się od danej osoby. Ich reakcje nie są reżyserowane, wszystko odbywa się ,,na żywo”. Głośna była sprawa matki uczestniczki ,,Ślubu…”, która przed kamerami powiedziała, że ,,eksperymenty przeprowadza się na zwierzętach, a nie na ludziach”. Na udział w programie decydują się ludzie ok. 30 roku życia, które mają za sobą ciężkie doświadczenia miłosne. Liczą, że algorytm znajdzie im idealnego partnera na całe życie.

Ślub od pierwszego wejrzenia – opinie ekspertów

Eksperci badający media, wypowiadający się dla różnych portali internetowych uważali, że program TVN obarczony jest sporym ryzykiem, ale na pewno wzbudzi emocje i zainteresowanie wśród widzów. Niektórzy sądzą, że tak poważna ingerencja w życie i uczucia ludzi może przynieść wiele poważnych konsekwencji. Inni natomiast przypominają, iż małżeństwa aranżowane nie są niczym nowym, a doświadczenie historyczne pokazuje trwałość takich związków.

Każdy jednak powinien sam obejrzeć choć jeden odcinek show i wyrobić sobie opinię. Ten program nie wszystkim przypadnie do gustu, ale na pewno wielu osobom się spodoba.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest