Przyjaźń, miłość, zazdrość, nienawiść, skandale, plotki i pomówienia… To właśnie głównie na tych emocjach oraz zachowaniach opiera się akcja „Słodkich kłamstewek”. Czy to dzięki nim serial okazał się fenomenem, a może sekret sukcesu tkwi gdzie indziej?
Seriale młodzieżowe od dobrych kilku lat biją rekordy popularności za granicą. Mimo tego, że schemat scenariuszy w gruncie rzeczy jest ten sam lub bardzo podobny. W czym tkwi zatem ich fenomen? Może zwyczajnie nastolatkowie lubią oglądać filmy, które odzwierciedlają ich uczucia i rzeczywistość?
W latach 2010-2016 w Stanach Zjednoczonych królowały „Słodkie kłamstewka”. Ciekawostką jest fakt, że serial przyciągnął nie tylko nastolatki, ale również dorosłe kobiety. Czego właściwie dotyczył? Czym zyskał sobie tak wielką sympatię widzów, również w Polsce?
Spis treści
Światowy fenomen „Słodkich kłamstewek”
Produkcja na podstawie serii powieści młodzieżowych Sary Shepard doczekała się 7. sezonów liczących dokładnie aż 160 odcinków. Serial ma na swoim koncie wiele nagród, do których należą m.in. Teen Choice dla najlepszych aktorek i aktorów, czy ulubionego serialu dramatycznego, będących tak naprawdę najlepszym dowodem uznania widzów. I choć wielu uznawało ten serial za „kompletne bzdury”, a ostatnie sezony wyraźnie cierpiały na brak logiki, to opowieść o kłamczuchach do dziś może pochwalić się niemałym gronem wiernych sympatyków, także w Polsce. Obecnie „Słodkie kłamstewka” online można oglądać na wielu polskich stronach internetowych z filmami i serialami.
Fabuła „Słodkich kłamstewek”
W skrócie wygląda to mniej więcej tak: Rosewood to małe miasteczko, pełne skrywanych tajemnic. Największą ilością sekretów mogła pochwalić się Alison, dziewczyna która ginie w tajemniczych okolicznościach (już w pierwszym odcinku). Jej przyjaciółki: Aria, Spencer, Hanna i Emily przysięgają sobie, że nigdy nie wyjawią tego, co tak naprawdę stało się w dniu zaginięcia Alison. Sekret ten miał zacieśnić ich więzi, jednak stało się zupełnie odwrotnie. Po roku, dziewczyny chcą odnaleźć zabójcę koleżanki, a także jednocześnie zaczynają dostawać wiadomości od „A” zawierające informacje, o których wiedziała jedynie.. Alison. Jest to tym bardziej przerażające, że pierwszą informację SMS otrzymały w dniu pogrzebu przyjaciółki. Ktokolwiek wysyła wiadomości, zdaje się znać wszystkie ich sekrety, prześladuje je i obserwuje każdy ich ruch. Przyjaciółki nie mogą czuć się bezpieczne. Zatem „Słodkie kłamstewka” to jedna wielka zagadka kryminalna, w którą dało się wciągnąć setki milionów ludzi.
Zaginięcie i kłamstwa kluczem do sukcesu?
Pomysł rozpoczęcia serialu od tajemniczego zniknięcia jednej z głównych bohaterek okazał się strzałem w dziesiątkę. Dużo akcji, jeszcze więcej emocji i nurtujące pytanie 'kim jest A?” to główne powody, dla których każdy odcinek serialu przyciągał przed telewizory miliony widzów. Ponadto niektóre z epizodów potrafiły przyprawić o gęsią skórkę nawet najbardziej zatwardziałych telewidzów. Zatem to właśnie tematyka poruszana w tejże młodzieżowej serii stanowi o jej ogromnej popularności. Nie można zapomnieć też o emocjonujących zwrotach akcjach i świetnej grze aktorskiej które również przyciągnęły miliony osób przed telewizor.
Ponadto „Słodkie Kłamstewka” dla wielu stał się serialem, który możemy postawić na jednej półce z takimi produkcjami jak „CSI: Kryminalne zagadki Miami” czy też „Detektyw Monk”, z tym wyjątkiem, że w nim bohaterkami są młode i atrakcyjne licealistki. Oczywiście u ich boku znajdujemy też szkolnych przystojniaków, dzięki czemu ten tytuł stał się popularny nie tylko wśród dorosłych, ale także w szerokim gronie nastolatek podobnie jak takie hity jak m.in. „Plotkara” czy „902010”.
Poza tym z całą pewnością to pozycja doskonała dla każdego, kto do kina chodzi głównie na thrillery i potrafi układać w spójną historię kolejne elementy skomplikowanej układanki. Bowiem początkowe zaginięcie tajemniczej Alison sprawiło, że nie tylko jej koleżanki, ale telewidzowie od początku starali
dowiedzieć się tego, co się wydarzyło i dlaczego tak się stało.
Śmiało można powiedzieć, że my kobiety coraz częściej uwielbiamy seriale, w których możemy poćwiczyć swój detektywistyczny talent, a jednocześnie wraz z ulubionymi bohaterkami mam możliwość przeżywania ich rozterek miłosnych i nie tylko, bo także chwil radości i smutku, tak, jak w prawdziwym życiu. Wybieramy zatem przede wszystkim głównie te pozycje, które są bliskie naszemu sercu, a także przynoszą odrobinę adrenaliny, tak jak to robią „Słodkie kłamstewka”.