Silna wola czy istnieje? 5 sposobów na oparcie się pokusie

Silna wola jest cechą pożądaną przez większość ludzi. Jeśli wyznaczamy sobie jakiś cel, silna wola jest potrzebna, abyśmy trzymali się swoich postanowień. Istnieje kilka sposobów na wytrenowanie tej cechy oraz opieraniu się pokusom, które z pewnością pojawią się na drodze do wyznaczonego celu.

Silna wola-czy istnieje?

Wielu ludzi żyje w błędnym przekonaniu, że silna wola jest czymś, co posiadają tylko niektórzy, że nie można jej wyćwiczyć. Jednak siłą woli może być określona jako zdolność do wyobrażenia sobie celu i postępowania pełnego determinacji, tak aby żadne przeszkody nie były w stanie zakłócić dojścia do celu. Silna wola nie jest wrodzoną cechą, a konkretne określanie celów, dążenie do nich oraz wybieranie odpowiednich decyzji. Aby silna wola była skuteczna, cel, jaki sobie obierzemy, musi być ważny dla nas samych, a nie dla osób postronnych, które od nas tego wymagają. Jeśli będziemy dążyć do celu narzuconego nam przez kogoś innego, prawdopodobnie szybko złamiemy swoje zasady. Gdy jednak jesteśmy zdeterminowani, aby coś osiągnąć, ponieważ nam na tym zależy, nasza siła woli się sprawdzi.

5 sposobów na oparcie się pokusie

Istnieją sposoby, które pozwalają na wzmacnianie oraz rozwijanie naszej silnej woli. Jest ona potrzebna, aby zwalczyć przeszkody, które chcą utrudnić nam dotarcie do wymarzonego celu. Oto kilka przydatnych wskazówek, jak nie ulec pokusom:

  1. Zacznij próby oparcia się pokusie od znalezienia celu oraz znalezienia w sobie ducha walki. Jeśli obieramy sobie cel, który nie jest sprecyzowany, nie będziemy wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do jego osiągnięcia. Aby udało się nam dotrzeć do celu bez przeszkód, musimy nadać mu konkretną nazwę. Pamiętajmy także, że oparcie się pokusom nie ma na celu zrobienia z nas perfekcjonistów, ale wpłynie to na nasze samozadowolenie i satysfakcję. Ponadto, jeśli będziemy wyobrażać sobie nas samych w sytuacji, gdy osiągniemy zamierzony cel bez ulegania pokusom, rozbudzimy w sobie zapał do działania.
  2.  Musimy zdać sobie sprawę, jakim pokusom staramy się nie ulec. Przykładowo, jeżeli jesteśmy na diecie i nie możemy sięgać po żadne słodkie przekąski, musimy wyobrazić sobie, co zrobimy w sytuacji, gdy najdzie nas ochota na zjedzenie ich. Dzięki temu będziemy przygotowani, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce i będziemy wiedzieli, jak sobie z tym poradzić.
  3. Kolejnym sposobem jest unikanie pokus. Na przykład, jeżeli chcemy rzucić palenie, nie powinniśmy nosić przy sobie papierosów, aby nas nie kusiły. Gdy będziemy mieć świadomość, że nie możemy zapalić, ponieważ nie mamy żadnego papierosa, łatwiej nam będzie pogodzić się z decyzją o rzuceniu palenia. Podobnie jest przypadku jedzenia, gdy jesteśmy na diecie. Udowodniono, że jemy więcej, gdy mamy jedzenie w zasięgu wzroku, a my nie musimy go przygotowywać. Z tego powodu najlepiej pozbyć się z domu słodyczy, gdy obieramy sobie za cel niejedzenie ich.
  4.  Kontrolowanie pokus jest również możliwe poprzez odwracanie uwagi, zajmowanie się czymś innym niż myślenie o nich. Musimy pamiętać, aby zajecie, które będziemy wykonywać, aby nie myśleć o pokusie, było dla nas przyjemne. Przykładowo, jeśli odwracamy swoją uwagę od jedzenia, wybierzmy aktywność, którą lubimy, na przykład wykonywanie ćwiczeń, spacer lub spotkanie z przyjaciółmi.
  5.  Ostatnim sposobem jest zaangażowanie bliskich, aby pomogli nam wytrwać w naszych postanowieniach. Jeśli decydujemy się na oparcie się danej pokusie, z pewnością pomoże nam wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy będą nas motywować, gdy będziemy skłonni jej ulec. Ten sposób jest pomocny również z tego powodu, że gdy więcej osób wie o naszych postanowieniach, tym bardziej chcemy w nich wytrwać i udowodnić, że możemy dać radę.

Silna wola jest potrzebna, aby oprzeć się pokusom oraz osiągać cele, które sobie wyznaczymy. Na szczęście da się ją wypracować i dzięki stosowaniu się do wskazówek, możemy być bardziej skuteczni w realizowaniu naszych celów. Ważne jest, abyśmy pamiętali o wizualizowaniu sobie celu, jaki chcemy osiągnąć, oraz pokus, które mogą się pojawić, a także sposobów na poradzenie obie z nimi. Wtedy z pewnością odniesiemy sukces.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest