Rasy kotów najlepsze do domu

Gdy postanowiliśmy mieć kota, pozostaje nam teraz wybór rasy i płci, a następnie znalezienie odpowiadającego nam zwierzątka. Musimy pamiętać,że kiedy już postanowimy zakupić kota musimy zwrócić uwagę nie tylko na modę i estetykę zwierzęcia, lecz przede wszystkim przyjrzeć się cechom i wymaganiom, jakie posiada wybrana przez nas kocia rasa . Musimy wiedzieć,że ważny jest czas, jaki mamy poświęcić na zabawę z naszym ulubieńcem, jak i zdawać sobie sprawę,że takie zwierzęta wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Spojrzeć na tryb życia, jaki prowadzimy i nasz charakter,gdyż to zaważy nad podjęciem decyzji, jeśli chodzi o rasę kota. Czy nasz kot ma być spokojny, czy raczej szalony i wszędobylski.

Jaka rasa kota ?

Rasy kocie są częstym priorytetem w wyborze kota pod względem charakteru i estetyki. Koty są zwierzętami indywidualnymi, czyli każdy kot posiada swój własny charakter,jednak przynależność do rasy nadaje mu odpowiednie ramy behawioralne. Gdy w wyniku pracy czy częstych wyjazdów nie ma nas w domu nie wybierajmy kota ,który będzie wymagał częstych pieszczot,który jest towarzyski i ma spory temperament.

Rasa kotów orientalnych takich jak cornish rexy czy devony, zupełnie nie odnajdą się w warunkach, gdy będą pozostawiane same sobie. Są to rasy bardzo żywiołowe,które potrzebują wyzwań i adrenaliny i po prostu zaczną się zwyczajnie nudzić,wpadać w depresję i w końcu doprowadzi to do zaburzeń w ich zachowaniu. Koty te bardzo lubią być w ruchu i bawić się z człowiekiem ,nie jest to gatunek kota leniwca, który cały dzień leży na kanapie ,koty te chcą mieć aktywny udział w życiu domowników.

Kiedy znów zależy nam na kocie spokojnym, opanowanym i niezbyt ruchliwym możemy śmiało postawić na rasy jak brytyjska, perska oraz egzotyczna. Tutaj znowu mamy wyzwanie,gdyż rasa perska wymaga szczególnej uwagi.Pielęgnacja futra,oczu i nosa tego kociaka jest bardzo pracochłonna i wymaga sporo czasu. Musimy też wykonywać czynności te systematycznie,by dbać o kocią estetykę. Koty te jak wspominaliśmy powyżej są kotami spokojnymi i bardziej stonowanymi,co wcale nie oznacza,że nie potrzebują one również naszej uwagi, czułości ,przytulenia nie są one jedynie ozdobą mieszkania. Spośród ras kocich które zabiegają o uwagę człowieka wyróżnia się jeszcze koty norweskie leśne, koty abisyńskie oraz maine coony. Te gatunki bardzo potrzebują adoracji ,być w pobliżu człowieka ,jednak nie są one tak natarczywa, jak wspomniane powyżej persy czy koty brytyjskie.

cats animals siamese white background 1600x1200 wallpaper www.animalhi.com 94

Koty a małe dzieci ?

Gdy jesteśmy rodzicami maluchów,musimy dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej rasy kociej,ponieważ koty będą narażone na ataki ze strony dzieci. Dzieci muszą zrozumieć, że koty nie są zabawką i nie można ich tarmosić ani przeprowadzać na nich eksperymentów. Tutaj musimy wiedzieć,że np.kot brytyjski gorzej będzie reagować na hałasy i krzyki dziecięce niż np Maine Coon czy norweski kot leśny.

Koty a porządek w domu ?

Gdy nasze usposobienie jest pedantyczne,czyli cenimy sobie porządek pod każdym względem i drażni nas, choć by pyłek na podłodze to musimy wiedzieć, że posiadanie kota będzie szkołą cierpliwości dla nas. Odbite kocie łapy mogą być na meblach,stołach oraz sierść kocia może stać się dla nas uciążliwa. Jeśli nie możemy zaakceptować tych rzeczy ,lepiej nie decydujmy się na kota,gdyż przysporzymy sobie wielu cierpień a kot będzie czuł się źle w naszym towarzystwie.
Gdy pragniemy być posiadaczami kota o wesołym usposobieniu , oczekujemy kota, który będzie skory do zabawy i wesoły doskonałą będzie rasa kota norweskiego leśnego ,syberyjska,devon oraz cornish rex. Rasa kotów rosyjskich niebieskich posiada wrażliwą i delikatną psychikę i te koty nie będą mogły przebywać w chaosie i zamieszaniu,dlatego potrzebują one właściciela spokojnego i opanowanego.

Reasumując,gdy decydujemy się na zakup kota,musimy wiedzieć,że bierzemy też odpowiedzialność za żywe zwierzę i musimy zapewnić mu odpowiednie warunki bytu. Przy wyborze musimy kierować się rozsądkiem i zanim kupimy kota, który nam się podoba ,zasięgnijmy opinii na jego temat lub najlepiej porozmawiajmy z hodowcami kotów. Wtedy wybierzemy najlepsza dla nas rasę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest