Przyprawniki – skuteczny sposób na utrzymanie porządku w kuchni

Przyprawy są nieodłącznym elementem w każdej kuchni. To dzięki nim wszelkie przygotowywane dania smakują lepiej. Aby jednak korzystanie z ulubionych ziół i innych składników było komfortowe, warto zaopatrzyć się w odpowiednie przyprawniki. Sposób przechowywania ma w tym przypadku kluczowe znaczenie, gdyż wpływa na utrzymanie naturalnego smaku i aromatu. Co za tym idzie, przyprawy przez dłuższy czas będą świeże, bez obaw o pojawienie się np. pleśni lub innych objawów zepsucia. Czym wyróżniają się dobrej jakości opakowania i w jakie egzemplarze warto się zaopatrzyć?

Podstawowe zasady związane z przechowywaniem przypraw

Wiele osób popełnia ten sam błąd – przechowywują przyprawy w opakowaniach, w których są one sprzedawane. Niestety, po otwarciu z biegiem czasu ich smak i aromat się ulatnia, a oprócz tego mogą tworzyć się bryły, jeśli nie zabezpieczyliśmy otworu. Kolejną kwestią jest duże ryzyko rozsypywania się. Jest ono praktycznie nieuniknione, a w efekcie nie tylko tracimy ulubione zioła, ale również musimy częściej sprzątać w szafkach. Zdecydowanie lepszą opcją jest wykorzystanie przyprawników, które nie tylko skutecznie chronią zawartość, ale także zapewniają wysoki komfort użytkowania.

Dużym błędem jest stawianie przypraw w pobliżu zlewozmywaka lub kaloryfera. W pierwszym przypadku istnieje szansa zawilgocenia i w konsekwencji pojawienia się pleśni. Stawiając przyprawniki w bliskiej okolicy kaloryfera ryzykujemy z kolei szybsze ulotnienie się zapachu i aromatu. Warto pamiętać także o kilku zasadach związanych z użytkowaniem pojemników.

przyprawnikiszklane

  • Jednym z bardziej popularnych materiałów jeśli chodzi o opakowania na przyprawy jest drewno. Choć prezentuje się bardzo atrakcyjnie, w dużej mierze chłonie zapachy. Jeśli zatem zdecydujemy się na zakup takich akcesoriów, należy pamiętać aby przechowywać w nich ciągle te same przyprawy. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że uzyskamy niezbyt przyjemną mieszankę zapachową.
  • Przyprawy zachowują swoje właściwości jeśli nie są wystawiane na działanie promieni słonecznych. Z tego względu, warto przechowywać je raczej w zamkniętych szafkach niż np. na parapecie.
  • Gdy do gotowania często używamy przypraw, które zawierają tłuszcze, np. gałkę muszkatołową lub gorczycę, trzeba liczyć się z ryzykiem ich jełczenia, jeśli są niewłaściwie przechowywane. Najlepszym rozwiązaniem będą nieprzezroczyste pojemniki, wyróżniające się dobrą szczelnością.
  • Po czym poznać, że przyprawa jest zepsuta? Gdy zauważymy, że doszło do jej silnego zbrylenia, które uniemożliwia roztarcie w dłoni, jest to wyraźny znak, że trzeba wyrzucić całość. Przy dobrym przechowywaniu, wszystkie zioła powinny zachować swój pierwotny aromat, sypkość oraz kolor.

Na jakie przyprawniki warto się zdecydować?

Jedną z najlepszych, a jednocześnie najbardziej wygodnych opcji są szklane przyprawniki na stojaku. Po zakupie saszetek z ziołami po prostu przesypujemy je do środka. Zaletą takich produktów jest ich bardzo estetyczny wygląd. Na szklanej powierzchni często nadrukowane lub przyklejone są informacje o tym jaka przyprawa ma znaleźć się w środku. Takie naklejki można także wykonać samodzielnie, co w ogromnej mierze ułatwi znalezienie potrzebnego produktu. Jeśli mamy taką możliwość, warto zaopatrzyć się w stojak, który będzie można zawiesić np. na haku lub relingu.

Popularnym rozwiązaniem są też przyprawniki w formie drewnianych młynków. Choć zazwyczaj wykorzystuje się je do soli i pieprzu, można z powodzeniem umieścić w nich inne przyprawy. Zaletą takich modeli jest odporność na działanie światła.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest