Górskie wyprawy to świetny sposób, aby zostać FIT!

Zdrowy styl życia oraz dbanie o swoją sylwetkę i samopoczucie – tak w dużym uproszczeniu można wyjaśnić na czym polega bycie FIT. Wchodząc w te pojęcie nieco głębiej, można zaś zauważyć, że kryje się w nim również powrót do natury, zarówno w kontekście sposobu odżywiania, kosmetyki, jak i wypoczynku. A stąd już bardzo szybko można dojść do wniosku, że nie ma lepszego sposobu na wypoczynek w stylu FIT niż górskie wyprawy. Jak się do nich przygotować?

Co zabrać ze sobą na wycieczkę w góry?

Świeże powietrze, długie trekkingi oraz duża ilość ruchu – wszystkie te elementy składają się na fakt, że wyprawy górskie, bez wątpienia są fit. Zdobywanie kolejnych szczytów wymaga jednak znakomitej kondycji fizycznej, najlepiej więc odpowiednio się do nich przygotować. Mocne nogi i silne ramiona, a także wysoka wydolność płuc będą niezbędne, jeśli wyprawa górska ma być udana oraz sprawić mnóstwo satysfakcji. Najlepiej, przynajmniej na dwa miesiące przed planowanym wyjazdem, regularnie biegać oraz trenować siłowo 2 razy w tygodniu, przykładając dużą wagę do mięśni ramion. Dobrym pomysłem jest też wybranie się na ściankę wspinaczkową lub do parku linowego – oswoisz się z wysokością oraz podszkolisz we wspinaniu. Poza tym, koniecznie należy zadbać o odzież, dostosowaną do pory roku oraz panującej pogody. Podstawą jest obuwie trekkingowe (najlepiej z grubą podeszwą oraz wysoką cholewką) oraz odzież wierzchnia. Zarówno kurtki damskie, jak i męskie powinny być przeciwdeszczowe, posiadać kaptur oraz dobrze chronić przed wiatrem. Odzież tego typu, dedykowaną właśnie górskim wyprawom można znaleźć w sklepie e-horyzont.pl.
W podróży najważniejsze jest bezpieczeństwo

Wybierając się w góry, bez względu czy będzie to lekki trekking czy też prawdziwa wspinaczka, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Pierwszą z nich jest kwestia osób, które będą uczestniczyć w wyprawie. Na pewno powinna się wśród nich znaleźć chociaż jedna, która jest doświadczona w tego typu wypadach, a także wielokrotnie brała udział w różnego rodzaju górskich wyprawach. Na wyjątkowo problematycznych i trudnych szlakach, warto mieć ze sobą przewodnika, który poprowadzi całą grupę oraz zadba o jej bezpieczeństwo. Jeśli jest to zaś typowo rekreacyjny wyjazd ze znajomymi, dobrze wcześniej prześledzić mapy, poczytać opinie innych osób oraz przygotować cały plan wycieczki. Należy przemyśleć każdy odcinek trasy, z uwzględnieniem pór posiłków oraz miejsc noclegowych (mogą to być schroniska lub dla głodnych ekstremalnych wrażeń – namiot). Z planem wyprawy powinien zapoznać się wcześniej każdy uczestnik, a także go zaakceptować – uniknie się wtedy sytuacji konfliktowych.

Akcesoria, które ułatwią wyprawę

Prawdziwa, górska wyprawa, musi być też dobrze przemyślana pod względem logistyki. Poza odzieżą i całym ekwipunkiem (jak np. namiot, karimata, śpiwór czy plecak), należy pomyśleć też o produktach spożywczych. Powinny zajmować one jak najmniej miejsca, a także nadawać się do przechowywania poza lodówką. Jak to pogodzić ze zdrowym stylem życia? Tradycyjne konserwy nie są bowiem ani zdrowe ani tym bardziej fit… Znakomicie sprawdzą się za to wszelkie batoniki proteinowe, wysokobiałkowe przekąski oraz smoothie warzywno-owocowe w poręcznych tubkach. Jeśli zaś chodzi o napoje, najlepsza będzie woda. Nie trzeba jednak zabierać ze sobą całych zgrzewek, wystarczy odpowiednia, wielorazowa butelka filtrująca. Ekologiczne pojemniki na wodę – czy już masz? Jeśli nie, to pora jak najszybciej kupić, przyda się ona nie tylko podczas górskich wypraw, ale też na co dzień. Butelka wielokrotnego użytku z filtrem jest lekka i poręczna, a można ją uzupełniać nawet wodą zaczerpniętą z górskich strumieni. Nie pozostaje nic innego, jak ruszać na zakupy i zabierać się za planowanie wyprawy. To będą niezapomniane przeżycia!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest