Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Aby bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie, należy przestrzegać kilka zasad.

Pasy fotelika, muszą znajdować się odpowiedniej wysokości. Najlepiej za obojczykami, w okolicy ramion. Są również przepisy, których należy przestrzegać. Fotelik samochodowy powinien być dostosowany przede wszystkim do wagi. Bezwzględnie zakazane jest tak samo, przewożenie dziecka poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące dzieci. Może to być karalne i grozi dużą ilością punktów. Dzieci do 150 cm wzrostu mogą podróżować na przednim siedzeniu w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Dzieci od 135 cm wzrostu mogą podróżować na tylnym siedzeniu w pasach bezpieczeństwa bez fotelika, jeśli ważą więcej niż 36 kg.

Kiedy bez?

Dziecko w wielu przypadkach może być też przewożone, bez obowiązkowego fotelika. Zwolnione, z zapinania pasów, są też kobiety w ciąży. Gdy samochodem jedzie więcej niż dwoje dzieci, to które ma skończone cztery lata może jechać bez fotelika. Należy wybrać jego model. Decyzji, nie podejmujemy na podstawie promocyjnej ceny. Należy przede wszystkim sprawdzić opinie oraz popytać najlepiej znajomych. Warto też sprawdzić wyniki testów, którym poddawane są foteliki.

Foteliki samochodowe występują dla kilku grup. Pierwsza jest przeznaczona dla niemowląt, druga dla większych dzieci, a trzecia dla tych do 36 kg. Przede wszystkim, warto starsze dzieci przewozić w odpowiednio dobranym do tego foteliku. W przypadku kupna nie należy się kierować żadnym kryterium. Kupowanie używanego, też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Należy przede wszystkim dopasować fotelik do auta. Dziecko powinno się wozić tylko tyłem do kierunku jazdy. Chodzi tutaj o montaż fotelików dla najmniejszych dzieci. Nawet jeśli dziecku nie jest do końca wygodnie, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo.

Dziecko jadące tyłem, ma ochronę w razie wypadku. Ważne jest też zapięcie pasów. Jeśli kupiony fotelik, jest za duży, należy zwrócić na to uwagę. Fotelik musi być dobrany dla dziecka i nie może być zbyt poluzowany, ponieważ będzie to problem. Przed jazdą należy też sprawdzić, czy jest odpowiedni. W wielu przypadkach, kiedy nie jest dopasowany, należy oddać go do sklepu. Nie należy również kierować się opinią na forach. Bardzo często są one napisane po to, aby zachęcić do kupna. Nie mają za wiele wspólnego z prawdziwą opinią i są udawane. Warto pamiętać, że w tym wypadku nie należy kierować się niską ceną, ale tym, co jest najważniejsze.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest