Trening aerobowy dla początkujących -zasady, efekty

Trening aerobowy czyli rodzaj wysiłku wykonywany z umiarkowaną intensywnością 65 -70% tętna maksymalnego, czyli przyśpieszonego oddechu i wyższego tętna, w którym możesz swobodnie rozmawiać. To rodzaj treningu, w którym spalanie tłuszczu odbywa się przy udziale tlenu. Składnikiem energii jest tutaj kwas tłuszczowy. Dzięki temu spalamy tkankę tłuszczową.

Podstawowa zasada to regularny trening, który wpływa na nasz organizm i stan zdrowia:

  • poprawia wydolność układu oddechowego
  • obniża tętno spoczynkowe
  • zwiększa objętość krwi
  • zapobiega przed powstaniem miażdżycy
  • zapobiega rozwojowi nadciśnienia, powstaniu zakrzepów.

Dla początkujących

Trening aerobowy może spokojnie wykonywać w domu, na świeżym powietrzu lub na siłowni.

Pamiętajmy, przed każdym treningiem wykonaj rozgrzewka, następnie polecam:

– wykroki – bardzo dobre ćwiczenie, angażujące większość mięśni naszego ciała. Stojąc prosto, wykonujemy wykrok do przodu prawą nogą tak, aby tworzyła kąt prosty. Lewa noga musi być w tym momencie całkowicie prosta. Następnie wracamy do pozycji pierwotnej i wykonujemy ten ruch drugą nogą;

– pompki – podstawowe ćwiczenie kształtujące górną część naszego ciała. Wykonując je w szerokim rozstawie rąk, trenujemy naszą klatkę piersiową, w wąskim natomiast ręce. Należy pamiętać, aby plecy były wyprostowane, a głowa uniesiona. W trakcie opuszczania klatka piersiowa ma niemal dotykać podłogi, a gdy się podnosimy, ręce nie mogą być ugięte;

– przysiady – ćwiczenia rozwijające dolne części naszego ciała. Również mogą być wykonywane na wiele sposobów. Stajemy prosto, ręce splatamy na karku. Tułów i głowa w trakcie przysiadu muszą być wyprostowane, a stopy w całości pozostają na podłodze. Mogą być wykonywane w małym rozkroku, jak i dużym. Można również jedną nogę położyć na krześle z tyłu i wykonywać przysiady.

Są to podstawowe ćwiczenia aerobowe dla początkujących, które można wykonać w domu lub na siłowni. Do tego treningu zaliczają się również takie aktywności jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy nordic walking. Pamiętać jednak trzeba o utrzymaniu odpowiedniego tętna. Wtedy zyskujemy najwięcej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest