Trening aerobowy czyli rodzaj wysiłku wykonywany z umiarkowaną intensywnością 65 -70% tętna maksymalnego, czyli przyśpieszonego oddechu i wyższego tętna, w którym możesz swobodnie rozmawiać. To rodzaj treningu, w którym spalanie tłuszczu odbywa się przy udziale tlenu. Składnikiem energii jest tutaj kwas tłuszczowy. Dzięki temu spalamy tkankę tłuszczową.
Spis treści
Podstawowa zasada to regularny trening, który wpływa na nasz organizm i stan zdrowia:
- poprawia wydolność układu oddechowego
- obniża tętno spoczynkowe
- zwiększa objętość krwi
- zapobiega przed powstaniem miażdżycy
- zapobiega rozwojowi nadciśnienia, powstaniu zakrzepów.
Dla początkujących
Trening aerobowy może spokojnie wykonywać w domu, na świeżym powietrzu lub na siłowni.
Pamiętajmy, przed każdym treningiem wykonaj rozgrzewka, następnie polecam:
– wykroki – bardzo dobre ćwiczenie, angażujące większość mięśni naszego ciała. Stojąc prosto, wykonujemy wykrok do przodu prawą nogą tak, aby tworzyła kąt prosty. Lewa noga musi być w tym momencie całkowicie prosta. Następnie wracamy do pozycji pierwotnej i wykonujemy ten ruch drugą nogą;
– pompki – podstawowe ćwiczenie kształtujące górną część naszego ciała. Wykonując je w szerokim rozstawie rąk, trenujemy naszą klatkę piersiową, w wąskim natomiast ręce. Należy pamiętać, aby plecy były wyprostowane, a głowa uniesiona. W trakcie opuszczania klatka piersiowa ma niemal dotykać podłogi, a gdy się podnosimy, ręce nie mogą być ugięte;
– przysiady – ćwiczenia rozwijające dolne części naszego ciała. Również mogą być wykonywane na wiele sposobów. Stajemy prosto, ręce splatamy na karku. Tułów i głowa w trakcie przysiadu muszą być wyprostowane, a stopy w całości pozostają na podłodze. Mogą być wykonywane w małym rozkroku, jak i dużym. Można również jedną nogę położyć na krześle z tyłu i wykonywać przysiady.
Są to podstawowe ćwiczenia aerobowe dla początkujących, które można wykonać w domu lub na siłowni. Do tego treningu zaliczają się również takie aktywności jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy nordic walking. Pamiętać jednak trzeba o utrzymaniu odpowiedniego tętna. Wtedy zyskujemy najwięcej.