Preparat na mrówki – czyli jak pozbyć się mrówek w domu?

W naturze mrówki są małymi, niezwykle przydatnymi stworzeniami, które nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Ze względu na ich niesamowitą pracowitość i przysługiwanie się środowisku naturalnemu z reguły są darzone przez nas sporym szacunkiem. Kilka mrówek bytujących w przydomowych ogródkach pomagają chronić rośliny przed szkodnikami, chociażby mszycami, jednak stają się problematyczne, kiedy pojawią się w naszych mieszkaniach. Jak sobie z nimi radzić?

Jakie mrówki mogą bytować w naszych mieszkaniach?

Późną wiosną i latem w ogrodzie i mieszkaniu mogą pojawić się mrówki, które najczęściej bytują w kuchni i próbują dostać się do jedzenie, choć mogą także pojawić się w innych pomieszczeniach. Zanim rozpoczniemy walkę ze szkodnikami, warto obserwować ich ścieżki poruszania się, czyli skąd przychodzą. Mogą to być niedomknięte drzwi od tarasu, uchylone okno, a nawet niewielka szczelina lub pęknięcie w podłodze. Powinniśmy także zanotować podstawowe cechy wyglądu mrówki, aby określić, z jakim gatunkiem mrówek mamy do czynienia. Choć w naszym kraju wyróżnia się aż 103 gatunki mrówek, to polskich domach najczęściej pojawiają się:

  • mrówki faraona – najczęstsza odmiana mrówek, która pojawia się w naszych domach. Ma stały kontakt z wodą i często bytuje w jedzenie. Bezwzględnie należy się ich pozbyć ze względu na groźne dla człowieka choroby, które mogą przenosić, między innymi salmonellę. To drobna odmiana owada, osiąga 2 do 4 mm wielkości i żywi się pokarmami bogatymi w cukier i białko. Do założenia gniazda potrzebuje ciepłych i wilgotnych miejsc. Źle znosi niskie temperatury, co możemy wykorzystać w walce ze szkodnikiem.
  • gmachówki – te mrówki mogą osiągać stosunkowo duże rozmiary, 5–16 mm. Charakteryzują się czerwonobrunatnym pancerzem. Zwykle zamieszkują drzewa i lasy, tam też gniazdują. Można je jednak spotkać także w domkach drewnianych.
  • hurtnice – hurtnice to niewielkie mrówki, osiągające ok 5 do 9 mm długości, które łatwo możemy poznać po charakterystycznym brązowawym pancerzu. Stosunkowo często pojawiają się w naszym mieszkaniu, najczęściej bytują w ciepłych porach roku w domach z ogrodem.
  • mrówki darniowe – te mrówki osiągają długość 3-8 mm, mają barwę ciemnobrunatną i żywią się głównie padliną – w domach poszukują pożywienia.
  • rudnice – te niewielkie mrówki stosunkowo rzadko pojawiają się w naszym domu. Osiągają 6-11 mm, są brunatnoczerwone i najchętniej żyją w lesie.
  • amazonki – to średniej wielkości mrówki, osiągające około 7 mm wielkości. Są jednymi z najbardziej walecznych mrówek, skutecznie walczą o terytorium z innymi gatunkami.

Teraz, kiedy wiemy, jakie gatunki mrówek mogą pojawiać się w naszych domach i czym się charakteryzują, jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią metodę walki z nimi. Pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania przed nieproszonymi gośćmi – regularnie sprzątajmy mieszkanie, po spożytym posiłku chowajmy jedzenie i nie zostawiajmy w zlewie i śmietniku resztek pokarmu. Dobrą ochroną jest także zabezpieczenie rur, a mury domostwa możemy pomalować mlekiem wapiennym.

Jak pozbyć się mrówek – sposób na mrówki

Na rynku możemy znaleźć kilka preparatów mrówko- i owadobójczych, które pomogą nam w uporaniu się z nieproszonymi gośćmi. Istnieją spraye, proszki opryski, a w przypadku trudnej do wytępienia kolonii- trutki. Z pewnością są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i skutecznie pozbyć się mrówek i innych owadów z mieszkania. Sporą wadą środków chemicznych jest ich toksyczność – pomimo stałego rozwoju technologicznego, mogą one zaszkodzić ludziom oraz domowym zwierzętom. Ich użycie ma także negatywny wpływ na środowisko naturalne. Choć są raczej skuteczne w walce z owadami, to przyczyniają się do ich powolnej i bardzo bolesnej śmierci. Wreszcie, wysoka cena produktów może skutecznie odwieść nas od wyboru. Warto zatem rozważyć domowe sposoby na mrówki.

Jakich produktów powinniśmy używać w walce z mrówkami?

  • cynamon- mrówki bardzo nie lubią zapachu cynamonu. Wystarczy rozsypać go miejscu bytowania zwierząt, na framugach drzwi oraz w szafkach z jedzeniem, aby odstraszyć te owady. Przyda się także w walce z drobnymi owadami i grzybami atakującymi rośliny doniczkowe.
  • ogórek – niektóre mrówki nienawidzą zapachu ogórka. Obierki po ogórku, wetknięte w szpary między szafkami kuchennymi może skutecznie odstraszyć mrówki. Jest to jednak niepraktyczny sposób ze względu na konieczność regularnej wymiany
  • starta skórka pomarańczy – zapach skórki pomarańczy może skutecznie przyciągnie mrówki, które chętnie sprowadzą do gniazda. Skórka pomarańczowa jest silnie trująca dla mrówek.
  • surowy biały ryż – jest to sposób stosunkowo długotrwały, ale tani i w pełni bezpieczny dla ludzi, dlatego możemy go spróbować. Na ścieżce mrówek rozsypujemy surowe ziarna białego ryżu, które mrówki zabierają do gniazda. Po jakimś czasie ziarenka zaczynają pleśnieć, co jest silnie toksyczne dla mrówek.
  • soda oczyszczona i cukier lub masło orzechowe – to bardzo skuteczna, lecz okrutna metoda radzenia sobie z niechcianymi owadami. Mrówki uwielbiają cukier i szukają pokarmów w niego bogatych. Możemy rozsypać w strategicznych miejscach mieszankę sody i cukru (przygotowaną w proporcjach 1:1). Mrówki skuszą się na taką mieszankę i zabiorą do gniazda, jednak ze względu na zawartą sodę nie będą umiały jej przetrawić.
  • ocet – możemy użyć octu do dokładnego wyczyszczenia powierzchni domowych, zwłaszcza w kuchni. Mimo ostrego zapachu to w pełni skuteczny sposób walki z owadami – odstraszy nie tylko mrówki, lecz także mole spożywcze.
  • cukier i drożdże – kolejnym sposobem na walkę z mrówkami jest mieszkanka cukru i drożdzy. Metoda jest analogiczna do tej z użyciem sody oczyszczonej – drożdże są wysoce szkodliwe dla mrówek i prowadzą do ich zgonu.
  • natka pietruszki – to prosty i w pełni bezpieczny – zarówno dla mrówek, jak i dla nas, a także naszych pupili – sposób na pozbycie się mrówek. Posiekaną natkę należy rozrzucić wzdłuż drogi prowadzącej do domu i w miejscach bytowania owadów, a jej zapach skutecznie je odstraszy.
  • czarny pieprz – kolejną propozycją, w pełni bezpieczną dla domowników i mrówek jest rozsypanie czarnego pieprzu w strategicznych miejscach. Intensywny zapach przyprawy skutecznie odstrasza owady, ale nie zrobi im krzywdy.
  • boraks – boraks jest substancją silnie trującą, dlatego z ostrożnością powinniśmy decydować się na tę metodę walki z owadami. Szczególnie odradzana jest osobom, które mają w domu małe dzieci i zwierzęta. Jeżeli jednak zdecydujemy się na boraks, możemy wymieszać go z cukrem albo inną słodkością lub dodać do ugotowanego jajka przepołowionego na pół. Taka przynęta z pewnością zwabi niechciane mrówki i skutecznie wytępi.
  • wrzątek – ważnym elementem w walce z mrówkami jest odnalezienie ich gniazda. Jeżeli nam się to uda, możemy się go pozbyć. Dobrym sposobem jest zalanie go wrzątkiem, który zabije wszystkie mrówki. Dla pewności możemy dodać do wrzącej wody odrobinę octu lub wymieszać ją ze środkami czystości.
  • napar z piołunu – tanią i naturalną metodą w walce z mrówkami jest napar z piołunu, którym możemy popsikać szafki, blaty, stoły i ścieżki mrówek. Dla wzmocnienia efektu możemy wymieszać go z octem.
    cytrusy – świetnym i bezpiecznym sposobem na pozbycie się niechcianych lokatorów są cytrusy, których zapachu mrówki nie znoszą.
  • zapachy – warto sięgać po zioła i przyprawy, których zapachu mrówki nienawidzą, ale są dla nich w pełni bezpiecznie. Możemy wybrać goździki,czosnek, miętę i bazylię.

Jak widzimy, istnieje wiele skutecznych sposobów do walki z niechcianymi owadami, które nie wymagają użycia chemii. Ze względu na ogromną pożyteczność mrówek warto decydować się na etyczne metody, które nie zagrażają ich życiu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest