Plecak na rower – czym się charakteryzuje i jak wybrać odpowiedni

Plecak rowerowy to dość istotny dodatek do podstawowego wyposażenia rowerzysty. Pozwoli Ci na przykład zabrać na trasę najpotrzebniejsze rzeczy. Nie warto zastępować go zwykłym plecakiem, ponieważ ten rowerowy ma specjalnie wyprofilowany panel tylny, który zapewnia idealne dopasowanie do ciała. Zobacz, co jeszcze cechuje ten rodzaj akcesorium.

Plecak rowerowy – jakie są rodzaje

Wyróżnia się trzy rodzaje plecaków na rower. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju aktywności, jaką uprawiasz.

Plecak miejsko-wycieczkowy

Ten typ plecaków rowerowych sprawdzi się w trakcie niewymagającej jazdy rekreacyjnej oraz weekendowych wycieczek rowerowych. Plecaki miejsko-wycieczkowe są wygodne i funkcjonalne – na pewno pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty. Większość z nich jest wyposażonych w siatkę dystansującą je od pleców i zapewniającą wysoki poziom wentylacji. Wybierając ten rodzaj plecaka, zwróć uwagę na jego pojemność.

Plecak sportowy

Rowerowe plecaki sportowe będą odpowiednie dla bardziej wymagających rowerzystów uprawiających ten rodzaj sportu regularnie. Takie produkty są wytrzymałe i doskonale przylegają do ciała, zachowując jednocześnie możliwie najniższą wagę sprzętu. Projektuje się je w taki sposób, aby w trakcie jazdy rowerem zapewniały Ci maksymalną swobodę. Plecaki sportowe są wysoce funkcjonalne – znajdziesz w nich specjalnie przygotowane miejsce na kask, pompkę, apteczkę czy rękawiczki rowerowe.

Plecak ultralekki

Ostatnią kategorią plecaków rowerowych są produkty o minimalistycznej formie i niewielkim rozmiarze pozwalającym na zabranie ze sobą wyłącznie najważniejszego wyposażenia: bukłaku z wodą, dokumentów czy lekkiej kurtki membranowej. Produkty te cechują się smukłą formą, idealnym przyleganiem do ciała oraz niską wagą. Plecaki ultralekkie najczęściej wybierane są przez zawodowych kolarzy uprawiających regularne wielogodzinne treningi.

Plecak na rower – czym kierować się przy wyborze

Niezależnie od tego, na jaki typ plecaka się zdecydujesz, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów.

Pojemność

Pojemność plecaka rowerowego to dość istotna cecha, której nie należy pomijać. Dopasuj ją przede wszystkim do swoich potrzeb oraz rodzaju treningu, jaki preferujesz. Plecak do 30 litrów będzie dobry na krótką wycieczkę. Średniej wielkości produkt (30-45 litrów) to propozycja na całodniowe wymagające wyjazdy. Plecak rowerowy duży (od 60 litrów wzwyż) sprawdzi się na kilkudniowych wyprawach połączonych ze spaniem pod namiotem lub w schronisku.

System nośny

System nośny w plecakach rowerowych powinien być ukształtowany w taki sposób, aby przepływ powietrza być jak największy. Dobra wentylacja to podstawa przy dłuższych i intensywniejszych treningach.

Kieszenie i przegrody

Podobnie jak pojemność, liczbę kieszeni i przegród dopasuj do swojego trybu aktywności fizycznej. Te elementy plecaka rowerowego są ważne, ponieważ pozwalają utrzymać w nim porządek i umieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.

Podsumowanie

Plecak przeznaczony do jazdy na rowerze zapewni Ci wyższy komfort jazdy, zwłaszcza w czasie długich i wymagających treningów. Ważnym zadaniem takiego plecaka jest odprowadzanie ciepła powstającego podczas nadmiernego wysiłku oraz wentylowanie pleców w czasie jazdy. Plecaki na rower w sklepach stacjonarnych i internetowych występują w różnych wielkościach i kształtach. Ich wybór zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Sprawdź plecaki na rower i do biegania Adventure Sports od tak znanych producentów, jak np. Osprey czy Salomon.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest