Owczarek niemiecki – pies idealny dla dziecka?

Owczarki niemieckie to niezwykła psia rasa. Charakteryzuje je energiczność. Są to typy sportowców, dlatego niełatwo dotrzymać im kroku. Wykorzystywane są w wielu zawodach, między innymi w policji, ze względu na swój spryt i intuicję. Jednak czy nadają się do roli opiekuna do dziecka?

Owczarek niemiecki i jego charakter

Jest wiele typów owczarków. Najczęściej wybieranym jest owczarek niemiecki długowłosy. Rzadziej owczarek niemiecki krótkowłosy. Oba jednak mają ten sam charakter. Przede wszystkim psy te charakteryzuje duży temperament. Są to jednak zwierzęta zrównoważone, pewne siebie i odważne. Potrafią się opanować i szybko uspokoić. Dopóki nie zostaną sprowokowane.

Owczarki niemieckie szybko przyzwyczajają się do właścicieli i oddają im serce. Są lojalne wobec wszystkich członków rodziny, szczególnie tych, których spotyka bardzo często. Bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Przede wszystkim dlatego, że psy te są bardzo chętne do zabaw. Ze względu jednak na wielkość czworonogów powinno się ich kontakt z dziećmi, a już na pewno z tymi najmniejszymi, cały czas kontrolować. Psy tej rasy nie lubią zostawać same, boją się samotności. Dlatego też potrzebują naszej atencji. Może mieszkać w kojcu, czy w zamkniętym terenie, jednak potrzebuje kontaktu z człowiekiem i wielu zajęć.

Predyspozycje owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki to pies, który jest stworzony do pracy. Pierwotnie zajmował się on stadami i pomagał ludziom w gospodarstwie. Teraz częściej wykorzystywane są w zawodach policyjnych do tropienia.
Pracują również jako psy służbowe, lawinowe, ratownicy wodni. Coraz częściej korzystają z ich pomocy ludzie niewidomi lub niepełnosprawni. Psy te potrafią w odpowiedniej chwili dobrze zareagować na zagrożenie z zewnątrz, w obronie swojego właściciela.

Wychowanie owczarka niemieckiego

Owczarki charakteryzuje spostrzegawczość, umiejętność łatwego uczenia się, inteligencja. Dlatego dobrze nadaje się do kontaktu z młodszymi i starszymi dziećmi. Dzięki temu jednak właściciel musi poświęcać mu znacznie więcej czasu i wychowywać go przez wiele miesięcy.

Aby prawidłowo się rozwijać owczarki niemieckie potrzebują rygoru. Nie oznacza to jednak, że właściciele powinni być źli i agresywni wobec swoich psów. Wręcz przeciwnie, takie zachowanie powoduje w nich niepokój, panikę i wybuchowość. Osoby, które chcą wychowywać swoje zwierzęta muszą skupić się na pozytywnym reagowaniu na jego coraz to nowsze postępy. Dorosły powinien być konsekwentny, ale i pozytywnie nastawiony.
Owczarki zanim skończą czwarty miesiąc swojego życia powinny mieć jak największy kontakt z ludźmi, w tym z dziećmi, z którymi będą żyć na co dzień. Przez pierwsze miesiące psy uczą się szacunku do właściciela i innych osób, a także tego jak mają się zachowywać i czego nie powinny robić.

Owczarki to psy dość hałaśliwe, dlatego nie powinny zostawać w domu, w którym śpi małe dziecko. Jednak bardzo szybko się przywiązują. Są bardzo dobrymi stróżami i obrońcami. Bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi.
Warto dodać, że dziecko, które wychowuje się ze zwierzętami ma do nich większy szacunek. U takich maluchów wyczuwa się więcej empatii i szczęścia, jak i również pewność siebie i odpowiedzialność.

Wybór rasy to nie wszystko. Przede wszystkim w wyborze psa, kiedy mamy już dzieci lub je planujemy, musimy wiedzieć jak go wychować. Trzeba z psem spędzać sporo czasu, by mógł się przyzwyczaić do sytuacji. Ważna jest również rozmowa z potomkiem, aby wiedział co jest zakazane. Warto kontrolować kontakty psa z dziećmi, gdyż wówczas nie dopuścimy do przykrych i niebezpiecznych sytuacji.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest