Naturalne środki czystości- jak samodzielnie przygotować i z czego?

Środki czystości i różnego rodzaju detergenty są nieodzownym elementem w każdym domu czy mieszkaniu. Używane częściej lub rzadziej, tak czy inaczej zapewniają komfort utrzymania wnętrza w czystości i porządku. Szczególnie przy częstym stosowaniu detergentów, które można kupić w sklepach. Widać jednak ich negatywny wpływ choćby na skórę dłoni (jeśli nie używamy rękawiczek ochronnych), czy na drogi oddechowe. Środki te są najczęściej bardzo żrące i mają silne działanie, należy unikać więc kontaktu z odzieżą czy innymi, nieprzeznaczonymi do wyczyszczenia powierzchni.

Dobrą alternatywą dla silnie działających środków czystości są te, które możemy przyrządzić samodzielnie w domu, przy odrobinie wysiłku i wykorzystaniu ogólnodostępnych produktów. W tym artykule przedstawiamy, jak to zrobić.

Środki domowej roboty – przyjazne środowisku i domowemu budżetowi

Środki czyszczące, które możemy przygotować samodzielnie nie tylko są ekologiczne (nie zawierają chemii i sztucznych barwników), ale także są znacznie tańsze niż „cudowne”, reklamowane produkty.

Tak na przykład, aby uzyskać płyn idealny do czyszczenia podłóg, wystarczy że weźmiemy jedną szklankę octu rozcieńczoną w 3,5 litra ciepłej wody. Taki środek jest odpowiedni dla każdego niemal typu podłóg.

Uniwersalny płyn czyszczący uzyskamy mieszając dwie łyżki amoniaku, łyżkę płynu do mycia naczyń oraz dwie szklanki spirytusu salicylowego. Te produkty należy rozpuścić w ok. 2,5-3 litrach ciepłej wody.

Kolejnym pomysłem jest uniwersalny detergent w sprayu. Aby go przygotować, trzeba zmieszać dwie łyżki octu z łyżką boraksu. Całość przelać do butelki z atomizerem i uzupełnić gorącą wodą.

Jak widać, nie musimy wcale wydawać fortuny na detergenty z reklam i sklepowych półek. Wystarczy odrobina inwencji,a, jak się okazuje, powrót do sposobów naszych babć przynosi efekty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest