Mycie okien – najlepsze domowe sposoby na szybkie umycie okien

Mycie okien nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Jest to dosyć żmudne i czasochłonne zajęcie – zwłaszcza, jeśli w naszym domu znajduje się duża liczb okien. Jednak jest wiele sposobów, które pozwalają szybko uporać się z myciem okien. Sprawdź je i zapomnij o długich godzinach, które dotąd trzeba było spędzać nad polerowaniem okiennych szyb, na których i tak pozostawały nieestetyczne smugi i zacieki!

Kiedy jest najlepszy czas na mycie okien?

Mycie okien bez smug jest możliwe. Nie jest ono skomplikowane i w dużej mierze zależy również od momentu dnia, w którym zdecydujemy się na czyszczenie okien. Bowiem pewne warunki atmosferyczne przyczyniają się do powstawania zacieków i smug na szybach. Jak tego uniknąć? Zasady są proste. Przede wszystkim nie zaleca się myć okien w deszczowe i wietrzne dni. Wtedy cała praca może po prostu pójść na marne. Smugi tworzą się także wtedy, gdy na zewnątrz panuje zbyt wysoka temperatura, a szyby rozgrzane są gorącymi promieniami słonecznymi. W upalne dni lepiej jest więc myć okna rankiem, albo przełożyć tę czynność na nieco bardziej pochmurny dzień.

Jakie są domowe sposoby na szybkie mycie okien?

Jak powinny wyglądać idealnie wyczyszczone okna? Przede wszystkim na ich mycie musi składać się zarówno czyszczenie ram okiennych, jak i polerowanie szyb. Po prawidłowym umyciu szyby okienne muszą być przejrzyste, pozbawione smug, a kurz nie powinien się na nich osadzać. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich płynów. Najbardziej skuteczne z nich można przygotować samodzielnie, i to ze składników, które każdy z nas ma w domu. Płyn do czyszczenia ram okiennych powstaje w wyniku rozpuszczenia w wodzie sody oczyszczonej. Do szyb należy zastosować nieco inny roztwór. Przygotowuje się go z ciepłej wody oraz octu – spirytusowego lub jabłkowego. Zamiast octu można wykorzystać również glicerynę, sok z cytryny lub zwykły płyn do mycia naczyń. Wymieszaną ciecz należy przelać do spryskiwacza, dzięki czemu możliwe będzie łatwe naniesienie produktu bezpośrednio na szyby – bez rozchlapywania go naokoło. Jednak powstaje również pytanie czym wycierać okna? Najlepiej w tym celu sprawdzi się ręcznik papierowy lub ściereczka z mikrofibry. Niezwykle interesujące jest również skorzystanie z gazet. Można zastąpić nimi papier lub ściereczkę i to właśnie nimi zetrzeć brud i pozostawić szybę bez smug oraz pozostałości, które mogą zostać na przykład gdy użyje się papieru.

Jak myć okna, aby zapobiec powstaniu smug?

Wydawałoby się, że mycie okien to zajęcie bardzo proste. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście tak jest, jednak jest kilka podstawowych zasad, których zastosowanie sprawia, że mycie okien jest bardziej wydajne i przynosi lepsze efekty. Poznaj te reguły i spraw, że Twoje okna będą świetnie się prezentować:

  • pamiętaj, w jakich porach najlepiej jest myć okna
  • mycie okien rozpoczynaj od ich odkurzenia i usunięcia warstwy kurzu
  • okna powinno się myć zaczynając od górnej części szyby, a kończąc na jej dolnej części
  • polerowanie szyby rozpoczyna się w odwrotnej kolejności – najpierw dół, potem góra
  • szyby trzeba osuszać wykonując najpierw ruchy pionowe, a później poziome

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś ile kosztuje mycie okien, teraz wszystkie Twoje wątpliwości zostały rozwiane. Bowiem, jeśli posiadasz w domu wszystkie niezbędne składniki tak naprawdę okna możesz umyć po prostu za darmo. Jednak, jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnego płynu do mycia okien musisz wydać na jego zakup kilka złotych. Warto jednak stawiać na tradycyjne, naturalne rozwiązania, które są równie skuteczne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest