W obecnych czasach pracownicy nie muszą specjalnie starać się by dostać pracę. Często wystarczy generator CV, gdzie w trzy minuty uzupełniając daty jesteśmy w stanie stworzyć wzorcowy dokument. To pracownicy są królem rynku. Niestety te prace i przedsiębiorstwa często nie mają najlepszych opinii albo zarobków.
Obecnie list motywacyjny, zwany inaczej intencyjnym są wymagane przez firmy cieszące się większą renomą. Przedsiębiorstwa nie narzekające na brak kandydatów Wtedy wielu potencjalnych kandydatów zadają sobie pytanie jak napisać list motywacyjny?
Spis treści
List motywacyjny – co to jest?
List motywacyjny jest dokumentem oficjalnym, należy dobrać język do charakteru pisma. Warto skorzystać z fonta szeryfowego. Należy wziąć pod uwagę firmę do jakiej wysyłamy list. Jeśli to organizacja publiczna lub o klasycznie ustanowionych zasadach warto postawić na prostotę i bezpieczeństwo. Natomiast branże związane z mediami chcą poznać pracowników od kreatywniejszej strony.
Co z gotowymi projektami graficznymi na CV i list motywacyjny?
Zarówno przy CV jak i przy liście motywacyjnym nie ma niczego złego w korzystaniu z gotowych szablonów. Chyba, że praca ma być kreatywna, wtedy warto potraktować oba dokumenty jako przedłużenie portfolio.
Wielu ludzi używa do tego celu google i wpisuje frazę “list motywacyjny wzór”. Oczywiście wyników jest tysiące. Korzystanie z szablonów jest pomocne, powielanie tekstu już nie. Aby napisać dobry list motywacyjny trzeba się zastanowić dlaczego wysyłamy CV do danego pracodawcy. Oprócz wypłaty na pewno ważne są inne czynniki.
Warto pamiętać, że nawet najlepszy list motywacyjny nie zdziała niczego jeśli nie zostanie poparty dobrze skonstruowanym CV. Dlatego, że to na ten dokument rekruterzy zwracają uwagę.
Jak napisać dobry list motywacyjny?
Najlepiej unikać najczęściej powielanych zdań takich jak: W odpowiedzi na ogłoszenie…, Zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie, Piszę do Państwa ponieważ szukam pracy. Dobrym pomysłem jest uważne przeczytanie ogłoszenia o pracę oraz zapoznanie się z przedsiębiorstwem do którego aplikujemy.
W rozpoczęciu listu intencyjnego trzeba nawiązać do ogłoszenia. Warto napisać co przykuło naszą uwagę. Jakie ciele spełnia dane przedsiębiorstwo. Całość powinna zawrzeć się w dwóch trzech zdaniach.
W rozwinięciu trzeba pokazać jakie cechy firmy pasują do naszego stylu pracy i wartości. Co kieruje nami w wyborze przyszłego pracodawcy? Może to być renoma przedsiębiorcy, misja, czy chociażby ścieżka kariery jaką oferuje. Ta część jest najtrudniejsza dlatego, że trzeba przedstawić swoje kompetencje w taki sposób by nie powielać informacji pojawiających się w Curriculum Vitae. List ma przekonać pracodawcę, że wniesiemy do organizacji swoją wiedzę oraz doświadczenie. Nie bez znaczenia są pewne cechy charakteru, jakie dobry rekruter jest w stanie z niego odczytać.
Zakończenie powinno być spójne z treścią dokumentu. Można podziękować za poświęcony czas. Poprosić o telefon w określonych godzinach albo jeszcze raz podkreślić, że naprawdę zależy nam na pracy w danej firmie.
Najczęściej powtarzalne błędy
Prawdziwą zmorą listów motywacyjnych są powtarzalne zwroty. Niemile widziane są wszelkiego rodzaju literówki, błędy stylistyczne albo językowe. Warto zastanowić się do kogo piszemy. Jeśli jesteśmy w stanie ustalić imię i nazwisko rekrutera list powinien być adresowany bezpośrednio do niego. Niedopuszczalne jest mylenie nazwisk, albo nazwy firmy. Częstym błędem jest pisanie dokumentu jak za czasów PRL-u. Tutaj opisuję sytuację gdy kandydat niemal błaga pracodawcę o zatrudnienie. Należy zachować odpowiednią formę nawet jeśli aplikujemy na stanowisko graficzne. List motywacyjny to wciąż dokument.
Aby list motywacyjny był dobry, przede wszystkim pracodawca musi go otworzyć. Trzeba zadbać też o wygląd CV. Świetnym pomysłem jest graficzna spójność listu z Curriculum Vitae. Dokumenty świadczą o naszym podejściu do pracy i pracodawcy. Tak w zasadzie to one decydują o zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Czasem warto włożyć w nie więcej pracy by trafić do miejsca, które pozwolą na rozwój swoich pasji czy większe zarobki.