Co jeść karmiąc piersią? Czy dieta mamy karmiącej istnieje?

Dieta zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie to jeden z ważniejszych fundamentów stanowiący o zdrowiu zarówno ciężarnej, jak i dziecka. Sposób żywienia osoby ciężarnej w porównaniu do diety matki nie różni się zbytnio. W obu przypadkach bez wątpienia powinna być to dieta oparta na podstawowych zasadach zdrowego żywienia. Nie mniej jednak jest parę elementów diety, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas karmienia dziecka swoim mlekiem, jest to m.in. zawartość mikroelementów w diecie. W tym artykule omówimy wszystkie najważniejsze zasady, którymi powinna się kierować karmiąca mama przy doborze swoich posiłków.

Co jeść podczas karmienia piersią?

Każda zdrowa dieta składa się w przeważającej części z warzyw i owoców. Spożywanie wszystkich witamin oraz minerałów w nich zawartych pozwoli nam dostarczyć dziecku pokarm najlepszej jakości. Ponadto noworodek otrzyma niezbędną mu energię oraz przyswoimy witaminy takie jak m.in. B1, B2, B6 i C tak ważne dla produkcji mleka u młodej mamy. Zdrowo odżywiająca się karmiąca piersią kobieta nie może zapomnieć o 3 porcjach dobrego jakościowo białka dziennie. Znajdziemy je m.in. w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak ser, jogurt, ryby oraz są również wśród produktów roślinnych, jak m.in. soja, czy komosa ryżowa. Powszechnie wiadomo, że produktem bogatym w białko zawierają dużą ilość kalorii, co pogłębi problem niechcianych rozstępów.

Warto wiedzieć, że kobieta karmiąca piersią, aby dostarczyć dziecku wszystkich potrzebnych związków, pozostając zdrową, powinna przyjmować około 500 kalorii więcej, niż normalnie. Dlatego też wszystkie potencjalne diety powinna ściśle skonsultować z wykwalifikowanym dietetykiem. Nie pomijajmy dobrej jakości produktów pełnoziarnistych, które będą zwiększały produkcję mleka, dzięki czemu będzie można nadążyć za apetytem noworodka. Kobiety karmiące wody są narażone na odwodnienie, z czym związanych jest wiele komplikacji zdrowotnych, dlatego to bardzo ważne, aby wypijać jej co najmniej 8 szklanek dziennie. Jednym z ważniejszych składników, którego konieczne jest przyjmowanie we wzmożonej ilości, podczas karmienia piersią jest wapń. Zgodnie z zaleceniami matki karmiące powinny przyjmować od 1000 do około 1500 miligramów dziennie. Równie ważne jest zwiększone spożycie żelaza w tym wypadku zarówno podczas ciąży, jak i w trakcie karmienia konieczna jest większa ilość z powodu większej ilości czerwonych krwinek we krwi. Kobiety będące w powyższych sytuacjach nie powinny spożywać mniej niż 9 miligramów żelaza dziennie. Należy uważać na, to kiedy oraz w jakich ilościach spożywamy alkohol, jak również kofeinę w tym tą zawartą w herbacie. W sytuacji, w której decydujemy się na spożycie danych napojów w umiarkowanej ilości- 1 filiżanka lub kieliszek dziennie, powinnyśmy robić to tuż po karmieniu. Dzięki temu nieprzyjazne dla dziecka substancje nie zostaną dostarczone do ciała wraz z pokarmem, a dziecko nie będzie roztrzęsione oraz nie będzie cierpiało na bezsenność. Warto zaopatrzyć się w zdrowe, nieprzetworzone przekąski. W przypadku karmiących mam idealnie sprawdzą się jajka na twardo pełne pełnowartościowego białka oraz ciasteczka laktacyjne dostępne w internecie, usprawniające produkcje mleka.

Orzechy, a karmienie piersią

Kwasy omega-6 zawarte w różnej ilości orzechów, są niezwykle zdrowe i ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto orzechy zawierają wiele cennych witamin oraz przeciwutleniaczy, dzięki czemu mleko mam stanie się jeszcze bardziej wartościowe i pożywne. Mimo wszystko warto w tym aspekcie zachować pewien umiar, ponieważ nadmiar może przyczyniać się do niekorzystnego zatrzymania wody w organizmie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest