W Polsce temperatury są coraz wyższe. Treningi w takich warunkach często są utrudnione. Lekarze odradzają bieganie na zewnątrz powyżej dwudziestu pięciu stopni. Na dodatek wszyscy piją olbrzymie ilości czystej wody. Gdy jest złej jakości może nawet zaburzyć gospodarkę elektrolitową organizmu. W takich przypadkach dobrze jest rozważyć sięgnięcie po napoje izotoniczne oraz ich pochodne. Obecnie można je kupić wszędzie.
Spis treści
Hipotonik, hipertonik, izotonik?
Napoje te różnią się poziomem osmalności. Jest to ilość cukrów, minerałów i witamin w danym produkcie. Wpływają one na szybkość przyswajania oraz na poziom zagęszczenia krwi.
Najbardziej znany – izotonik, ma poziom osmolalności zbliżony do tego w krwi człowieka. Zawartość węglowodanów sięga do dziesięciu procent. Zawiera bardzo dużo minerałów, cukrów i witamin. Bardzo dobrze gasi pragnienie. Najczęściej wybierają go sportowcy w trakcie treningów. Bardzo łatwo przygotować taki napój samemu.
Hipertonik zgodnie z sugestią przedrostka ma wyższy stopień osmolalności. Poziom węglowodanów plasuje się w okolicach dziesięciu procent. Sportowcy wykorzystują go do uzupełnienia braków energetycznych w organizmie. Napoje te bardzo wolno nawadniają i nie gaszą pragnienia. Hipertonikiem może być gęsty sok owocowy albo jakiś słodki napój typu cola.
Hipotoniki są najuboższe w witaminy, cukry i węglowodany. Poziom osmozy jest niższy niż ten we krwi człowieka. Sprawia to, że bardzo szybko gaszą pragnienie ale utrudniają efektywne nawadnianie. Nie są przeznaczone dla sportowców trenujących wyczynowo. Natomiast dobrze sprawdzają się w codziennym życiu. Są bardzo mało kaloryczne i szeroko dostępne. Przykładem takich produktów może być zwykła woda lub bardzo rozwodnione soki owocowe.
Kiedy wybrać hipotonik zamiast izotoniku?
Izotonik świetnie sprawdza się w przypadku treningów gdy chcemy uzupełnić elektrolity i węglowodany. Zaniedbanie picia podczas treningu zwłaszcza w okresie letnim może doprowadzić do hipnonartemii. Jest to brak wystarczającej ilości sodu w organizmie. W stanie krytycznym może to spowodować opuchnięcia mózgu, a w konsekwencji śmierć. Jednak takie przypadki są niezwykle rzadkie i mało prawdopodobne.
W codziennym funkcjonowaniu napoje hipotoniczne są w zupełności wystarczające i szeroko dostępne. Regularne picie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Mimo promowania picia wody przez media, Polacy wciąż mają z tym problem.
Objawy i skutki odwodnienia organizmu
Najczęstszym objawem odwodniania jest pragnienie. Dlatego nie należy go ignorować. Jednak z wiekiem to uczucie zanika, dlatego osoby starsze powinny regularnie pić wodę. Ważną wskazówką jest też zmiana koloru moczu. Nerki aby zaoszczędzić cenny surowiec, kondensują toksyny w mniejszej ilości płynu, przez co mocz zmienia kolor na ciemniejszy. Ważną wskazówką mogą być nudności, ból głowy, rozdrażnienie i obniżenie sprężystości skóry.
Skutkiem odwodnienia oprócz śmierci w skrajnych przypadkach mogą być zaburzenia w pracy mózgu i narządów wewnętrznych. Organizm człowieka składa się w sześćdziesięciu procentach z wody.
Hipotonik jest w rzeczywistości najprostszym sposobem na utrzymanie nawodnienia w organizmie, ale nie nadaje się dla sportowców. Warto włączyć go do codziennego życia niezależnie od tego czy to będzie zwykła woda, czy rozcieńczone soki owocowe. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk picia wody, zwłaszcza, że w Polsce temperatury z roku na rok rosną. Dieta, sposób budowy, ani złe przyzwyczajenia nie ułatwiają organizmowi przyzwyczajenia się do nowych warunków klimatycznych.