Kwiatowy zawrót głowy!

obraz kwiaty róże

Róże symbolizują miłość, tulipany wdzięk i elegancję. Lilia oznacza niewinność. Żonkile zwiastują wiosnę. Słoneczniki stanowią alegorię radości i szczęścia. Kwiaty mogą wyrazić to, co czasem trudno wypowiedzieć słowami. Stają się ambasadorami naszych marzeń, tęsknot i najgłębiej skrywanych emocji. Niestety ich uroda przemija tak szybko, jak upływa czas. Płatki więdną, a kolory bledną. Czy istnieje sposób, by wspomniane piękno zatrzymać na dłużej? Oczywiście. Wystarczy utrwalić je na płótnie za pomocą farb i pędzla. Obrazy kwiaty będą cieszyć oczy nie tylko kilka dni czy tygodni, ale całe lata. Zobaczcie, w których aranżacjach sprawdzają się najlepiej!

Obrazy kwiaty – iście królewska dekoracja

Pamiętacie jedną z najsłynniejszych powieści brytyjskiej pisarki Jane Austen „Rozważna i romantyczna”? Te dwa przymiotniki najpełniej opisują wnętrza urządzone w stylu angielskim. Z jednej strony panuje w nich ład i porządek godny samej rodziny królewskiej (nic nie jest dziełem przypadku), a z drugiej – są nasycone sentymentalizmem. Liryczną i tkliwą atmosferę budują bibeloty, stare fotografie w drewnianych ramkach, zegary z kukułką, pamiątki z podróży i rzecz jasna florystyczne motywy. Pojawiają się na zasłonach, pościeli, poduszkach i porcelanie. Wędrują też na ściany, przyjmując formę dzieł sztuki. Herbaciane róże na czarnym tle świetnie odnajdą się wśród pastelowych barw, delikatnych szarości i błękitów. Wprowadzą do aranżacji urok dawnych lat.

Kwiecisty bunt, czyli bohema na salonach

obraz kwiaty boho

Hipisi święcili triumfy w latach sześćdziesiątych XX wieku. Głosili swobodę obyczajów. Nosili długie włosy, krzykliwe stroje oraz biżuterię. Dziś moda na wolność i tęczowe ozdoby, pod trochę inną nazwą, wraca do łask. Staje się wiodącym trendem w aranżacji pomieszczeń. Jak wiadomo styl boho, bo o nim mowa, kocha sztukę i roślinne desenie. Owocem tej miłości są obrazy z kwiatami, utrzymane w żywych, jasnych barwach. Czerwone, wyraziste maki, niebieskie chabry, białe magnolie, żółte słoneczniki przywodzące na myśl impresjonistyczne malarstwo Moneta… „Im więcej koloru, tym lepiej. Wszelki misz masz jest dalece pożądany. Awangardowe, nieszablonowe zestawienia, łączenie różnych, często niepasujących do siebie, elementów uznać należy za kwintesencję wnętrz utrzymanych w duchu paryskiej bohemy” – podkreśla ekspert z myloview.

Sielskie obrazy na płótnie – kwiaty w rustykalnym stylu

obraz kwiaty dmuchawiec

„Obudzimy się wtuleni w południe lata (…) na wielkiej łące, ciepłej i drżącej (…)” – śpiewała Urszula w jednej ze swoich piosenek. Trzeba przyznać, że to niezwykle kusząca perspektywa, prawda? By ją urzeczywistnić nie musisz ruszać się z miasta i wyjeżdżać na łono natury. Wystarczy naturę zaprosić do domu. Jak tego dokonać? Przepis na rustykalne wnętrze jest prosty. Podstawę aranżacji stanowią naturalne materiały, na przykład drewno, kamień czy wiklina. Bez wątpienia nie powinno w niej również zabraknąć dekoracji inspirowanych atmosferą wiejskiego życia. Obrazy z dmuchawcami doskonale wpisują się w błogi, swojski klimat. Przypominają czasy beztroskich, dziecięcych zabaw wśród traw.

Sfatygowany kwiatowy szyk

Pozostajemy w sielskim nastroju i przenosimy się do skąpanej w słońcu Kalifornii, gdzie narodził się inny ukwiecony styl dekoracji wnętrz, a mianowicie shabby chic. Na czym polega urok sfatygowanych, szykownych wnętrz? „Ich największą siłą jest eksponowanie wszystkiego, co wiekowe, niedoskonałe i na ogół skrzętnie ukrywane przed wzrokiem osób trzecich: mebli nadgryzionych zębem czasu i upolowanych na pchlim targu, pamiątek po przodkach, ręcznie haftowanych serwetek, rodzinnej zastawy stołowej, etc.” – odpowiada ekspert z myloview. Idealnym zwieńczeniem wspomnianych aranżacji są akcenty florystyczne, zwłaszcza obrazy z motywem kwiatów typu vintage, które wyglądają tak, jakby liczyły kilkanaście albo kilkadziesiąt lat.

Nowoczesny kwiat, czyli jaki?

Kwiaty można przedstawić na wiele różnych sposobów. W realistycznej, abstrakcyjnej lub minimalistycznej odsłonie. Ostatni z przywołanych rodzajów sztuki znajduje zastosowanie w nowoczesnych, modernistycznych salonach bądź sypialniach. Jest dopełnieniem, a niekiedy nawet dominującym elementem wystroju. Dzięki ascetycznej formie, daje duże pole do interpretacji i przyciąga uwagę. Żaden gość nie przejdzie obok niego obojętnie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest