Kurz w domu, czyli jak pozbyć się niechcianego gościa

Kurz ogólnie rzecz ujmując jest materiałem złożonym z niewielkich cząsteczek ciał stałych. Składają się na niego elementy, które pochodzą ze środowiska naturalnego (gleba, pył pochodzący z erupcji wulkanów, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia). Tzw. kurz domowy mieści w sobie dodatkowo ludzkie i zwierzęce komórki skóry, cząstki ludzkich włosów i sierści zwierzęcej, włókna papieru, pyłki roślin i drzew oraz włókna tekstylne. Z uwagi na swoją mikrostrukturę jest przenoszony przez wiatr i bardzo łatwo przedostaje się do pomieszczeń zamkniętych, stąd też obecny jest w każdym domu, a z uwagi na zawartość wielu alergenów, przede wszystkim zaś roztoczy jest niebezpieczny dla osób na nie uczulonych.

Alergia na kurz – objawy i zagrożenia

Obecne w kurzu roztocza to niewidoczne dla oka, mikroskopijne stworzenia z rodziny pajęczaków. Rozwijają się w temperaturze 20-25 st. C i karmią się głównie płatkami skóry, które ludzie i zwierzęta gubią każdego dnia, dlatego też szczególnie upodobały sobie środowisko domowe – oblegają przeważnie materace, pościel, tapicerowane meble, dywany i zasłony czyli tam, gdzie najwięcej jest komórek skóry. W wilgotnych i ciepłych miejscach roztocza mogą przeżyć nawet rok! Zarówno ich części ciała, jak i ich odchody są alergenami i mogą przyczynić się do wywołania uporczywych oraz niebezpiecznych dolegliwości dla osób cierpiących na alergię na roztocza kurzu.

Do najczęstszych objawów alergii na roztocza kurzu należą:

  • Katar
  • Kichanie
  • Zatkany nos
  • Swędzący nos (szczególnie u dzieci)
  • Zaczerwienione, swędzące lub łzawiące oczy
  • Trudności z oddychaniem
  • Ucisk lub ból w klatce piersiowej
  • Duszności, które wpływają na problemy ze snem
  • Kaszel lub świszczący oddech

Ponadto wiele osób z alergią na roztocza kurzu wykazuje również objawy astmy, takie jak świszczący oddech i trudności w oddychaniu. W przypadku występowania tych objawów niezbędna jest wizyta u alergologa i przeprowadzenie testów alergicznych, celem ustalenia planu leczenia, bowiem alergia może prowadzić do nieprzyjemnych komplikacji, jakimi są:

  • Infekcje dróg oddechowych, w tym zapalenie zatok
  • Astma. Osoby z alergią na roztocza mogą być narażone na ataki astmy, które wymagają natychmiastowego
  • i kompleksowego leczenia
  • Reakcja anafilaktyczna, która może zagrażać życiu
  • Posiadanie jednego uczulenia może sprawić, że dana osoba będzie podatna także na inne rodzaje alergii

Jak pozbyć się kurzu i zmniejszyć ryzyko występowania alergii?

1. Zmieniaj pościel tak często, jak to możliwe, najlepiej raz na tydzień

Z uwagi na fakt, iż w pościeli obecnych jest najwięcej komórek skóry – obecnych jest też najwięcej roztoczy, ciepło, które wytwarza człowiek sprzyja rozwojowi tego szkodliwego mikroświata. Zmieniaj więc pościel przynajmniej raz w tygodniu, a koce i narzuty wytrzep poza domem.

2. Trzymaj ubrania dobrze zabezpieczone

Kusz roznosi się bardzo szybko, niewielkie ruchy wystarczą, aby momentalnie się przeniósł. Najlepiej chować ubrania dobrze zabezpieczone w szafie, w tym głównie odzież wierzchnią, która najczęściej wystawiona jest na ekspozycję, szczególnie w okresie grzewczym.

3. Pozbądź się dywanów i zbędnych tekstyliów

Kurz ze względu na swoją strukturę wnika we wszelkiego rodzaju tekstylia, jeżeli cierpisz na alergię na kusz niezbędne jest pozbycie się wszelkich dywanów i dywaników, które mają bezpośredni kontakt z kurzem, który osiada na podłodze. W przypadku zasłon czy poszewek należy systematycznie je prać w wysokiej temperaturze (powyżej 60 st. C).

4. Do czyszczenia powierzchni używaj odpowiednich narzędzi

Najlepiej sprawdzą się środki antystatyczne, które zmniejszają przyczepność kurzu oraz ściereczki z mikrofibry, które poprzez swą strukturę zatrzymują kurz na materiale.

5. Systematycznie czyść sprzęty AGD/RTV oraz wymieniaj worki w odkurzaczu

Kurz lubi zbierać się na wszelkich urządzeniach AGD i RTV, dlatego przed korzystaniem np. z komputera, przetrzyj go ściereczką z mikrofibry, która najlepiej zgarnie kurz. Pamiętaj, aby często wymieniać worki w odkurzaczu lub zaopatrzyć się w taki, który posiada zbiornik na wodę, wówczas od razu pozbędziesz się skupiska kurzu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest