Książeczka kontrastowa – jak działa i kiedy ją kupić?

Zmysł wzroku jest bardzo ważny, dlatego też warto go rozwijać już w okresie niemowlęcym. Doskonałym rozwiązaniem są książeczki kontrastowe, które pobudzają wyobraźnię oraz dostarczają odpowiednich bodźców wzrokowych u dzieci. Zawarte w nich czarno-białe ilustracje pomagają kształcić narząd wzroku, co może mieć również wpływ na przyszły rozwój dziecka. Jak dokładnie działają książeczki kontrastowe i kiedy je kupić? Które z nich okażą się najlepsze?

Czym jest książeczka kontrastowa?

Książeczki kontrastowe dedykowane są najmłodszym dzieciom. Obrazki, które możemy w nich znaleźć, bazują na silnym kolorystycznym kontraście. Ich głównym zadaniem jest wzbudzenie dziecięcej ciekawości oraz rozwijanie zmysłu wzroku. Przy pomocy kontrastowych ilustracji umysł niemowlaka jest aktywizowany, dzięki czemu wzrok oraz pozostałe zmysły będą mogły rozwijać się w prawidłowy sposób. Książeczki kontrastowe są z reguły zrobione z materiałów odpornych na wszelkiego rodzaju zagięcia i zniszczenia. Koszt ich zakupu jest niewielki i zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu złotych.

Działanie książeczki kontrastowej oraz jej wpływ na rozwój dziecka

Jak już zostało wspomniane wcześniej, książeczki kontrastowane przeznaczone są dla niemowlaków. Jednak dlaczego właśnie czarno-białe obrazki najlepiej sprawdzą się w tym okresie życia? Odpowiedź brzmi następująco – wzrok niemowląt jest bardzo słabo rozwinięty, dlatego też są w stanie zobaczyć tylko tego typu ilustracje.

Dziecko tuż po narodzinach widzi 30 razy słabiej niż dorosły człowiek. Nie jest także w stanie odróżnić od siebie kolorów i dostrzega jedynie przedmioty z odległości 30 cm. Na samym początku życia noworodek reaguje tylko na silne kontrasty kolorów oraz światła.
Dzięki silnie kontrastującym ze sobą obrazkom uwaga niemowlaka zostaje przyciągnięta i już po tygodniu ulega ona wydłużeniu z 10 sekund na 90. Jeśli dziecko skupia ją na danym przedmiocie dochodzi równocześnie do rozwoju jego mózgu. Najbardziej intensywnie proces ten przebiega w ciągu dwóch pierwszych lat życia. Dlatego też tak ważne jest aby tuż po narodzinach dziecka dostarczać mu odpowiednich bodźców.

Kiedy kupić pierwszą książeczkę kontrastową?

Książeczki z czarno-białymi obrazkami oraz kontrastowe zabawki można zacząć przedstawiać swojemu dziecku już w pierwszych dniach życia. Wystarczające będzie pokazywanie niemowlakowi takich książeczek po kilka minut dziennie. Czas ten będzie przede wszystkim uzależniony od stopnia zainteresowania dziecka, który należy bacznie obserwować i mieć go na uwadze. Publikacje kontrastowe z reguły uwzględniają wiek dziecka. Niektóre z nich są odpowiednie dla 3-miesięcznych niemowlaków, inne z kolei dla dzieci od szóstego bądź dziewiątego miesiąca życia. Różnić się będą ilością kolorów oraz poziomem zaawansowania przedstawionych ilustracji.

Jakie książeczki i zabawki kontrastowe sprawdzą się najlepiej?

Mimo tego, że już w pierwszych dniach życia, należy dbać o rozwój bodźców u dziecka, nie można także przesadzać. Zbyt duża ilość bodźców dostarczanych maluchowi sprawi, że stanie się on niespokojny, nerwowy i będzie miał problemy ze snem. W pierwszych miesiącach życia należy stosować zabawki, które dostarczą dziecku maksymalnie dwóch lub trzech bodźców. Do roku czasu najlepiej wybierać takie, które są proste oraz stymulują wzrok i słuch. Dla niemowlaków do trzeciego miesiąca życia najlepiej sprawdzą się rozkładane książeczki kontrastowe, które można przywiązać do łóżeczka lub położyć obok dziecka jako harmonijkę.

Jeśli dziecko spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, leżąc w wózku, bardzo dobrze sprawdzą się kontrastowe zawieszki. Można je zamontować w gondoli wózka, dzięki czemu maluch będzie w stanie je zobaczyć. Doskonale sprawdzą się także sensoryczne kostki kontrastowe, które dzięki kształtowi oraz różnorodności zastosowanych tkanin będą stymulować także zmysł dotyku. Tego typu zabawki, w momencie potrząsania, wydają różnorodne dźwięki, co wpływa również na rozwój słuchu u dziecka. Są one w pełni bezpieczne, a przebodźcowanie nie jest w tym wypadku możliwe.

Ostatnią rzeczą, która dobrze sprawdzi się jako zabawka kontrastowa, jest mata edukacyjna. W ten sposób maluch może bezpiecznie rozwijać zarówno swoje zmysły, jak i kształtować zdolności motoryczne. Wiszące zabawki, które dziecko wprawia w ruch, pozwalają także na rozwój umiejętności manualnych.

Książeczki oraz inne zabawki, oparte na zasadzie kontrastowych obrazków, są najlepsze jeśli chodzi o prawidłowy rozwój dziecka w wieku niemowlęcym. Są one całkowicie bezpieczne dla takich maluchów, a na obecnym rynku dostępna jest szeroka gama tego typu zabawek. Warto rozwijać w ten sposób umysł swojego dziecka już od samego początku jego życia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest