Jaka kurtka dla aktywnych osób?

Lubicie pozostawać aktywnymi nawet w czasie zmiennej pogody? Wychodzicie na trening lub wycieczkę pomimo tego, że na zewnątrz temperatura znacznie spadła, a na horyzoncie zbierają się chmury? W takim razie musicie się odpowiednio przygotować na niepogodę. Oczywiście jednym z ważniejszych elementów ubioru będzie odpowiednia kurtka.

Jeszcze nie tak dawno temu wybór kurtek sportowych i turystycznych był mocno ograniczony, a odpowiedzią na niemal każde warunki pogodowe były modele przeciwdeszczowe, które nie gwarantowały wysokiego komfortu w czasie wysiłku. Dziś jest jednak zupełnie inaczej i z łatwością dopasujemy odzież do naszych potrzeb. Dostępne są w pełni wodoodporne kurtki przeciwdeszczowe, wszechstronne kurtki softshell, a także cienkie wiatrówki. To, który model wybierzemy, zależy zarówno od podejmowanej aktywności, jak i warunków pogodowych w jakich mamy zamiar przemieszczać się w terenie.

Na deszczowe dni

kurtki 3 800x534 1

Jeśli niebo po horyzont jest zaciągnięte ciemnymi chmurami, a prognoza z niemal 100% pewnością wskazuje, że będzie padało, to nie mamy innego wyjścia, jak tylko zaopatrzyć się w odpowiednią odzież wodoodporną. Obecnie wybór kurtek przeciwdeszczowych jest bardzo duży. Większość modeli jest zaprojektowana z myślą o użytkowaniu do konkretnych aktywności. Stąd też kurtki w góry będą wykonane z mocniejszych materiałów, aby lepiej wytrzymywały otarcia o skały. Dodatkowo kaptur musi być na tyle obszerny, aby zmieścił się pod nim kask wspinaczkowy. Modele turystyczne są najczęściej wyposażane w praktyczne kieszenie, które bez problemu pomieszczą większość rzeczy, które chcesz mieć pod ręką. Kaptur jest w nich nieco mniejszy i lepiej dopasowany do głowy. Najbardziej minimalistyczną formę przyjmują kurtki biegowe. W nich chodzi przede wszystkim o zapewnienie jak najniższej wagi oraz zagwarantowanie wysokiej oddychalności. Stąd też mocno dopasowany do sylwetki krój oraz rezygnacja z większości kieszeni. Jeśli dobrze dopasujemy kurtkę przeciwdeszczową do podejmowanej aktywności, możemy być pewni, że zapewni ona wysoki poziom komfortu.

Wszechstronna kurtka na zmienną pogodę

kurtki 2 800x533 1

Choć stosowane w kurtkach przeciwdeszczowych membrany są coraz lepsze i pozwalają na łatwiejsze odprowadzanie od ciała wilgoci powstającej w czasie intensywnego wysiłki, to jednak cały czas istnieją kurtki, które oferują znacznie wyższych komfort w czasie wysiłku. Mowa tu oczywiście o softshellach, które świetnie sprawdzają się w przejściowych porach roku, ale nie tylko. Ich główną funkcją jest zapewnienie ochrony przed wychładzającym wiatrem oraz podstawowej izolacji termicznej. Kurtki softshell męskie i damskie są dostępne w dwóch podstawowych odmianach. Pierwszą z nich są softshelle z membraną. To najczęściej modele na zimniejszy okres roku, w tym na zimę. Mają one zapewniać pełną ochronę przed przewiewaniem. I niech nikogo nie zmyli słowo membrana – jej główną funkcją jest ochrona przed wiatrem, a nie przed deszczem. Najczęściej szwy w takich modelach nie są podklejone, a więc kurtka nie chroni przed opadami. Oczywiście przelotna chmura i lekka mżawka nie zrobią na niej wrażenia, ale po nieco dłuższym czasie kurtka zacznie po prostu przemakać.

Drugim typem softshelli są modele bez membrany. One najbardziej odróżniają się od kurtek przeciwdeszczowych. Chronią przed wiatrem dzięki gęstemu splotowi włókien tkaniny, z której są wykonane. Z jednej strony sprawia to, że nie zabezpieczają przed zimnymi powiewami w 100%, ale z drugiej zapewniają fantastyczną oddychalność. Jeśli nie spodziewamy się dłuższych opadów w ciągu dnia, to męskie czy damskie kurtki softshell będą najlepszym wyborem do intensywnych aktywności fizycznych. To doskonałe kurtki na górskie szlaki, na rower, czy do wielu innych aktywności na świeżym powietrzu.

Na zimno – modele ocieplane

Jeśli temperatura spada w okolice zera, a nawet sporo poniżej, to najczęściej będziemy potrzebowali dobrze ocieplanej kurtki turystycznej. Do wyboru mamy tak naprawdę dwie możliwości. Kurtki ocieplane puchem naturalnym lub puchem syntetycznym. Te pierwsze cechują się bardzo niską wagą oraz fenomenalnymi właściwościami izolacyjnymi. Stanowią najlepszy wybór na najniższe temperatury. W umiarkowanych mrozach oraz przy intensywnym wysiłku fizycznym lepszym wyborem będzie jednak kurtka z wypełnieniem syntetycznym. Znacznie lepiej poradzi sobie ono z wilgocią.

Minimalistyczne rozwiązania na wiatr

Ostatnim popularnym typem kurtki są tak zwane wiatrówki. To modele wykonane z bardzo cienkiego materiału, który świetnie chroni przed wiatrem. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się podczas biegania i na rowerze. Skutecznie ochroni bowiem organizm przed szybkim wyziębieniem, a jednocześnie po spakowaniu nie zajmuje niemal miejsca. Z łatwością zmieści się w kieszeni czy małej kieszonce plecaka. To doskonały wybór na szybkie wycieczki po szlakach, a także na treningi w zmiennej pogodzie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest