Jak zostać idealną przyjaciółką? – krótki poradnik

Kim jest najlepsza przyjaciółka? To osoba, która zawsze jest obok, w chwilach smutnych i radosnych. Wie co powiedzieć, a czego w danym momencie nie mówić. Dzięki niej najtrudniejsze chwile stają się nieco łatwiejsze. Jak zostać ideałem przyjaciółki?

Fundamentami udanej przyjaźni są: szczerość, akceptacja, oddanie i zaufanie. Bez tych cech nie ma prawdziwej, głębokiej relacji. Jaka zatem powinna być idealna przyjaciółka? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

1. Szczerość to podstawa

Mówimy prawdę, a nie to co, według nas ktoś chciałby usłyszeć. Przyjaciele są osobami, którym możemy wszystko powiedzieć. Nie tylko zwierzyć się z własnych trosk i smutków, ale i prosto z mostu skrytykować postępowanie drugiej osoby. Najważniejsza jest autentyczność. Nie można bać się, że kogoś urazimy. Zwłaszcza jeśli przetrwaliśmy razem niejedną burzę.

2. Bez zaufania nie ma przyjaźni

Zdobywanie zaufania drugiego człowieka nie należy do łatwych zadań. Jest procesem długotrwałym. I dużo łatwiej jest zburzyć raz zbudowane zaufanie, niż je potem odbudować. Dlatego jako przyjaciele powinniśmy uważać na słowa. Zwłaszcza te wypowiadane w towarzystwie obcych nam osób czy współpracowników. Od plotkowania najlepiej trzymać się z daleka, bo to prędzej czy później wyjdzie na jaw. Tajemnice przyjaciela traktujmy tak, jakby były nasze. Nie wolno też milczeć, jeśli słyszymy, że ktoś próbuje go oczerniać. Ważne jest również dotrzymywanie obietnic. Jeśli złamiemy raz dane słowo, możemy stracić zaufanie przyjaciela. Bądźmy lojalni.

3. Przede wszystkim słuchaj

Wydaje się, że słuchanie jest jedną z kluczowych umiejętności przyjaciół. Nie udzielajmy rad, jeśli nie zostaniemy o nie poproszeni. Przyjacielowi być może wystarczy nasza obecność i fakt, że może opowiedzieć o swoich problemach. Po prostu pozwólmy mu się wygadać. Musi wiedzieć, że może na nas polegać i jesteśmy dla niego oparciem w trudnych chwilach.

4. Przyjaciel też człowiek

Nie jest kryształowy i ma swoje wady. Jak każdy z nas. Jeśli nawet myślimy, że nasza przyjaciółka popełnia błąd, a my sami podjęlibyśmy inną decyzję – nie potępiajmy jej, ani nie krytykujmy. Może się mylić, ma prawo do własnych błędów. Nie ochronimy jej przecież przed wszystkim. Postarajmy się poznać i zrozumieć jej punkt widzenia.

5. Nie zazdrość i ciesz się sukcesami

Sukcesy naszych przyjaciół są naszymi sukcesami. Przyjaciel nie jest wrogiem i konkurentem. Jego osiągnięcia powinny być dla nas powodem do dumy. Zazdrość może tylko zepsuć piękną i długą przyjaźń. Starajmy się również dawać przyjacielowi przyczyny, przez które to on będzie z nas zadowolony. Motywujmy się wzajemnie!

6. Pomagaj w potrzebie

Powinniśmy reagować od razu, gdy widzimy, że coś jest nie tak. Nie czekajmy, aż przyjaciel poprosi nas o pomoc, sami wyciągnijmy do niego rękę. W przyjaźni nie ma miejsca na zapłatę i wdzięczność. To jedna z najbardziej bezinteresownych relacji.

7. Każdy potrzebuje trochę luzu

Nie absorbujmy więc przyjaciela swoją osobą. Nasza przyjaźń nie oznacza przecież rezygnacji ze świąt z rodziną czy weekendu ze znajomymi. On tak samo, jak my ma prawo do własnych relacji.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest