Jak zastrzec numer telefonu – czy to możliwe?

Nie ma współcześnie osoby, która nie odebrałaby w swoim życiu chociaż jednego niechcianego połączenia. Zdarzają się także sytuacje, kiedy dzwonimy do obcej dla nas osoby na przykład w celach zawodowych i wolimy pozostać anonimowi z naszym prywatnym numerem. Czy jesteśmy w stanie pełnić pełną kontrolę nad własnym telefonem?

Różne sieci, różne sposoby zastrzeżenia numeru telefonu

Kiedyś istniała możliwość zastrzeżenia numeru przez szybką aktywację funkcji w telefonie. Jednakże nie żyjemy już w erze super prostych telefonów typu Nokia3310. Świat rozwija się w sprinterskim tempie, a wraz z nim technologia. Współczesne telefony posiadają ilość funkcji i aplikacji, których jeszcze 15 lat temu nie mogły pomieścić komputery. I tym samym tak trywialna opcja, którą jest zastrzeżenie numeru własnego telefonu nie jest już w cale dziecinnie prosta.

W pierwszej kolejności zastrzeżenie telefonu różni się od systemu, w którym działa. W większości urządzeń wystarczy wejść w „Ustawienia połączeń”, wybrać pozycję „Dodatkowe ustawienia”, które doprowadzą do „Identyfikatora rozmówcy”, a następnie wystarczy kliknąć pozycję „Ukryj numer” i voilá! Od tej pory można bez obaw wykonywać połączenia, w czasie których wybieramy anonimowość.

Kolejną kwestią są sieci komórkowe, z których to usług korzystamy na porządku dziennym. Najlepszą opcją dostępną obecnie na rynku posiada firma T-Mobile. Usługa CLIR odpowiada za ukrywanie prezencji numeru. To znaczy, iż włączając tę usługę wybieramy jedną z czterech punktów:

  1.  numer nie pojawia się na wyświetlaczu telefonu osoby, do której wykonujemy połączenie,
  2.  numer zawsze wyświetla się na urządzeniu osoby odbierającej połączenie,
  3. numer prezentuje się na telefonie odbierającego, o ile jednorazowo nie został użyty kod ukrycia numeru (#31#),
  4. numer nigdy się nie pojawia na urządzeniu osoby, do której dzwonimy, o ile nie został użyty kod odkrycia numeru (#31#).

Jak widać sieć T-Mobile zadbała o bezpieczeństwo i anonimowość swoich klientów i uwzględniła więcej niż jedną kategorię blokady wyświetlania numeru. Aktywowanie tejże usługi zależy od planu taryfowego i kontraktu, o ile go posiadamy. Mianowicie, jeżeli podpisaliśmy z firmą kontrakt na abonament wystarczy aktywować go online na stronie iBOA.pl. Przy używaniu taryfy Rodzina lub JUMP wybierz numer *100# i następnie postępuj według instrukcji.

W wypadku innych sieci funkcja CLIR nie jest tak wszechstronna, ale kod #31# działa pod każdym numerem bez względu na to, do której telefonii komórkowej należysz.

Odczytywanie numeru telefonu osoby dzwoniącej

Istnieją przypadki, kiedy to my chcemy się dowiedzieć, kto wykonuje do nas połączenia. Na przykład, niemal codziennie ktoś dzwoni z numeru zastrzeżonego i go nie odbieramy ze względów własnego bezpieczeństwa, ale dalej chcemy wiedzieć, kto natrętnie wybiera nasz numer. Sieci komórkowe oferują takie usługi i warto z nich korzystać, szczególnie w sytuacji, kiedy prowadzimy prywatny biznes i nie chcemy tracić czasu na telemarketerów lub inkwizytorów kilka razy dziennie. Aby tego dokonać należy uruchomić funkcję CLIP. Dzięki temu na wyświetlaczu naszego telefonu pojawia się numer osoby dzwoniącej, który w szybki sposób możemy sprawdzić w Internecie. Wpisując cyfry w wyszukiwarce dowiadujemy się kto to jest i czy nie narażamy się na telefonicznych oszustów. Jeżeli nie chcemy otrzymywać więcej połączeń od danego nadawcy wystarczy zablokować numer tak, aby automatycznie odrzucał przychodzące połączenie. Usługa CLIP może działać także w taki sposób, aby anulować wszystkie nieznane lub zastrzeżone numery telefonów. Zanim zaczniemy z niej korzystać trzeba pamiętać, iż nie będzie ona działać przy włączonej usłudze CLIR, która ukrywa nasz numer telefonu na urządzeniach odbiorców połączeń.

Sieci komórkowe wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów oraz ochronie ich danych osobowych. Sami w łatwy sposób możemy o to zadbać. Niestety współcześnie żyjemy w niebezpiecznie rozwiniętych czasach, kiedy nawet niechciane połączenie telefoniczne doprowadzi do oszustwa lub kradzieży danych. Jeśli nie jesteś w stanie ustawić blokady swojego numeru lub odrzucenia połączeń przychodzących, skontaktuj się z dostawcą usług komunikacyjnych i zapytaj o oferowane usługi. Bez znaczenia czy masz kontrakt abonamentowy, czy korzystasz z oferty na kartę, masz prawo do ochrony swoich danych i zabezpieczenia swojego numeru.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest