Jak zachować się w czasie burzy?

Burze potrafią oszałamiać swoim pięknem i stanowić źródło inspiracji, jednak stanowią one zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zapobiec. Poniższe wskazówki są zbiorem cennych rad, z którymi każdy powinien się zapoznać.

Poszukaj schronienia

Ogromna ilość ludzi lekceważy pierwsze symptomy burzy i szuka schronienia zbyt późno. Należy mieć na uwadze, że widoczne pioruny stanowią potencjalne zagrożenie dla naszego życia – możemy zostać trafieni. Dlatego w przypadku, gdy natkniemy się na burzę, przebywając na zewnątrz – powinniśmy jak najszybciej schować się w bezpiecznym miejscu. Jeżeli nie mamy możliwości wejść do budynku, dobrym pomysłem będzie wszelkiego rodzaju kamienne schronienie, na przykład jaskinia. Za to bezwzględnie powinniśmy unikać drzew i linii energetycznych, które doskonale przewodzą prąd, co może skończyć się dla nas tragicznie.

Jaskinie jednak nie są częstym zjawiskiem w naszym kraju. Napotykając burzę, prowadząc samochód i będąc w szczerym polu – powinniśmy pozostać w pojeździe. Konstrukcja samochodu zwykle jest metalowa, co stanowi dla nas zabezpieczenie – w przypadku uderzenia przez piorun, prąd przejdzie przez metalowy korpus, a nie przez nas. Decydując się na pozostanie w aucie, należy wyłączyć radio, dokładnie zamknąć wszystkie drzwi i okna, a także odsunąć się od wszelkich metalowych elementów pojazdu.

Możemy jednak spotkać się z sytuacją, kiedy znalezienie schronienia nie będzie możliwe. Wtedy powinniśmy zrobić wszystko, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko trafienia piorunem. Jeśli w trakcie trwania żywiołu znajdujemy się na wysokości – zejdźmy na możliwie najniższy poziom. Nie powinniśmy stanowić najwyższego elementu otoczenia, dlatego spędzenie burzy na boisku lub polu golfowym będzie kiepskim pomysłem – w ten sposób narażamy się na niebezpieczeństwo trafienia przez piorun.

Uwaga! Należy pozostać w schronieniu do momentu upłynięcia minimum 30 minut od ostatniego uderzenia pioruna – ryzyko uderzenia nadal jest wysokie.

Nie podchodź do okien

Gdy usłyszymy zbliżającą się burzę, należy zadbać, aby wszystkie okna zostały dokładnie zamknięte. Okna stanowią bezpośrednią drogę dla pioruna, prowadzącą prosto do nas – nie kuśmy więc losu i pozostańmy z dala od nich.

Telefon a burza

W czasie burzy powinno się trzymać z daleka od okablowania elektrycznego i hydraulicznego. Oznacza to unikanie kąpieli w czasie burzy – zarówno tych pod prysznicem, jak i na basenie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku, gdy znajdujemy się, na przykład, na rybach – powinniśmy niezwłocznie oddalić się od akwenu wodnego, ponieważ przebywanie w pobliżu wody jest szalenie niebezpieczne podczas burzy z piorunami. Jeżeli mamy na sobie plecak z metalowymi elementami – należy go natychmiast zdjąć, odłożyć i oddalić się na co najmniej 30 metrów. Dobrym pomysłem jest zabieranie na wyprawę gumowego obuwia, które nie jest dobrym przewodnikiem prądu i może nas uchronić przed porażeniem, jeśli w porę nie wyjdziemy z wody.

Nie należy dotykać żadnych metalowych elementów. Błędem jest również korzystanie z urządzeń elektronicznych, dlatego w czasie burzy najlepiej wyłączyć i odłożyć telefon oraz inne tego typu urządzenia. Jeżeli piorun uderzy w podłączone do zasilania urządzenie – lepiej pogodzić się z utratą sprzętu i pod żadnym pozorem nie dotykać gniazdka elektrycznego, ponieważ może to spowodować przeniesienie uderzenia na nas.

Zagrożenie stanowią także betonowe ściany, wewnątrz których znajduje się druciana siatka, która idealnie przewodzi prąd – w przypadku uderzenia pioruna możemy zostać porażeni przez własną nieuwagę.

Środki bezpieczeństwa

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed uderzeniem pioruna jest zapobieganie sytuacji, w której zostaniemy zaskoczeni przez burzę. Dlatego przed wyprawą w góry, na ryby lub w inne miejsce, które nie będzie bezpieczne w trakcie trwania żywiołu – sprawdźmy prognozę pogody, zwracając szczególną uwagę na ostrzeżenia, dotyczące ewentualnego wystąpienia burzy. Niektóre obszary wręcz gwarantują nam zwieńczenie upalnego dnia nagłą burzą, dlatego ułóżmy swój plan w sposób rozważny.

Dobrym sposobem na uniknięcie znalezienia się w niebezpieczeństwie jest obserwacja nieba – raptowne pogorszenie się pogody nie wróży niczego dobrego. Dlatego widząc ciemniejące niebo i zbliżający się deszcz, powinniśmy zacząć rozglądać się za bezpiecznym schronieniem.

Jeżeli, pomimo największych starań, nie uda nam się przewidzieć burzy, a w pobliżu nie znajduje się miejsce, w którym moglibyśmy znaleźć schronienie – należy przyjąć bezpieczną pozycję. W tym celu należy złączyć stopy i przykucnąć, chowając przy tym głowę między kolanami. Dłonie należy położyć na uszach lub ściśle objąć nimi kolana. Dobrze jest również zamknąć oczy, aby uchronić je przed rażącym światłem błyskawic. Co prawda, ta pozycja nie uchroni nas przed uderzeniem pioruna, jednak zminimalizuje obrażenia, otrzymane w wyniku zdarzenia – w ten sposób chronimy najważniejsze narządy przed porażeniem prądem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest