Wielokrotnie w czasie prasowania zauważamy, że nasze żelazko jest strasznie brudne od spodu. Czyścimy i szorujemy zwykłą ścierką, ale niestety nic nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Co w związku z tym powinniśmy zrobić? Jak skutecznie wyczyścić żelazko domowymi sposobami?
Spis treści
Jak i czym wyczyścić żelazko parowe?
Żelazko może się brudzić od wielu czynników. Brud na ubraniach, włosy, zła woda, czy nawet kurz, to najczęstsze przyczyny zabrudzeń. Uniknięcie zabrudzeń jest niemalże niemożliwe, przez to, że żelazko w trakcie prasowania ma cały czas kontakt z brudem. Co ciekawe, nawet tarcie żelazka o materiał, czy deskę do prasowania, wpływa na przedostawanie się drobin brudu do wnętrza żelazka. Istnieją jednak sprawdzone, domowe sposoby, które pozwolą uporać się z brudem na żelazku. Poniżej prezentujemy 6 skutecznych sposobów na poradzenie sobie z brudem.
- Mycie octem na gorąco – do umycia żelazka tą metodą, potrzebujemy tylko i wyłącznie ocet. Przed przystąpieniem do czyszczenia powinniśmy delikatnie rozgrzać żelazko. Następnie ściereczkę namaczamy w occie i wycieramy dokładnie spód żelazka. Po wszystkim odkładamy żelazko do wyschnięcia.
- Mieszanka soli, octu i wody destylowanej – w przypadku tej metody, potrzebujemy roztwór soli i octu. Żeby go przygotować musimy wymieszać sól z octem w proporcji 1 do 1. Tak przygotowany roztwór zaczynamy podgrzewać. Przed osiągnięciem temperatury wrzenia, moczymy szmatkę w roztworze i zaczynamy czyścić spód żelazka. Po dokładnym wymyciu stopy, bierzemy drugą ściereczkę i moczymy ją w wodzie destylowanej, po czym wycieramy cały spód żelazka. Po wszystkim odkładamy żelazko, aby dokładnie wyschło.
- Gazeta i sól – to jedna z najczęściej stosowanych metod do czyszczenia żelazka. Do wyczyszczenia żelazka tym sposobem, potrzebujemy gazetę lub kawałek papieru oraz niewielką ilość soli. Rozstawiamy deskę do prasowania, na którym układamy gazetę lub papier, po czym wysypujemy sól na kawałek papieru. W międzyczasie cały czas powinno grzać się żelazko. Po nagrzaniu się żelazka „rozprasowujemy” sól i kawałek papieru przez kilka minut bez przerwy. Po zakończeniu tej czynności, przecieramy spód żelazka wilgotną ściereczką i odkładamy je, aby dokładnie wyschło.
- Patyczki do uszu – jest to najprostszy sposób czyszczenia żelazka. Aby wyczyścić żelazko (a dokładniej upusty pary w żelazku) tą metodą, potrzebujemy patyczków do uszu i niewielkiej ilości octu. Główkę patyczka namaczamy w occie i czyścimy upusty pary wsuwając i wysuwając patyczek.
- Gazeta i wosk – żeby wyczyścić żelazko z wosku tym sposobem, potrzebujemy deski do prasowania i gazety, lub zwykłego kawałka papieru. Następnie rozgrzewamy żelazko, a w międzyczasie rozkładamy deskę do prasowania, a na niej gazetę/papier. Kolejnie bierzemy rozgrzane już żelazko i zaczynamy „prasować” przygotowany kawałek papieru. Czynność musimy wykonywać bez przerwy, przez kilka minut. Jest to szczególnie ważne, bo pozwoli uniknąć ponownego przyklejenia się wosku do spodu żelazka. Po zakończeniu tej czynności przecieramy spód żelazka wilgotną ściereczką.
- Środek do mycia naczyń – do czyszczenia żelazka, z równie dużym powodzeniem, możemy użyć zwykły środek chemiczny, lub po prostu środek do mycia naczyń oraz ściereczkę. Wlewamy środek chemiczny do miseczki wypełnionej wodą, namaczamy ściereczkę w przygotowanym wcześniej roztworze, po czym wycieramy dokładnie spód żelazka. Po wytarciu ściereczką ze środkiem do mycia naczyń, wycieramy spód żelazka jeszcze raz wilgotną, namoczoną w wodzie ścierką i zostawiamy do wyschnięcia.
Jak często powinniśmy czyścić żelazko?
Jeżeli chcemy zadbać o nasze żelazko, to powinniśmy czyścić je w miarę regularnie. Pozwoli to nam uniknąć kosztownej naprawy w serwisie, lub nawet zakupu nowego sprzętu. Umycie żelazka trwa dosłownie kilka minut, a koszt takiego mycia jest niewielki. Raz w miesiącu wystarczy umyć żelazko, a ono z pewnością odwdzięczy się długą pracą.
Warto regularnie czyścić żelazko, pozwoli to uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Domowe sposoby okażą się zbawieniem dla naszego czasu i portfela, dlatego warto o nich pamiętać przy czyszczeniu żelazka.