Za duże, za małe, krzywe, proste, mam, nie mam, jestem, nie jestem … zawsze coś jest nie tak. Kompleksy, kompleksy, kompleksy. Uprzykrzają nam życie, sprawiają, że czujemy się nie dość dobrzy, zabierają nam radość.
Spis treści
Jak się pozbyć kompleksów?
Walka z kompleksami nie jest łatwa i zazwyczaj zajmuje trochę czasu. Jest jednak parę rzeczy, które bardzo nam tę sprawę ułatwią:
1. Wiedza
Brzmi dziwnie? A jednak często brak dostatecznej wiedzy na temat naszych własnych kompleksów uniemożliwia nam skuteczną walkę z nimi. Zazwyczaj wiemy tylko, że nie podoba nam się to czy tamto. Nie zastanawiamy się, o co nam tak naprawdę chodzi i skąd wzięły się konkretne kompleksy. Bardzo często są to opinie kogoś z naszej przeszłości, z lat dzieciństwa, które przyjęliśmy za prawdę i w życiu dorosłym nigdy nie podaliśmy w wątpliwość. Dlatego pierwszym krokiem w walce z kompleksami powinno być dokładnie ich zidentyfikowanie i próba odpowiedzi na pytania:
- skąd się wzięły moje kompleksy?
- czy jest to moja opinia, czy kogoś innego?
- czy rzeczywiście dana cecha jest wadą zawsze w każdej sytuacji i czy naprawdę ma aż tak duże znaczenie?
Kiedy już poznamy dobrze wroga, możemy przejść do kolejnego etapu.
2. Kategoryzacja
Wiemy już skąd się wzięły nasze kompleksy i z czym dokładnie mamy do czynienia teraz pora, żeby zadać sobie kolejne pytanie – czy i co mogę z tym zrobić? Czasami, zamiast skupić się na rozwiązaniu problemu skupiamy się za bardzo na samym problemie, a tymczasem może okazać się, że coś co spędzało nam sen z powiek jest prostą rzeczą do rozwiązania. A co z kompleksami, których nie da się pozbyć w łatwy sposób?
3. Akceptacja i poznanie siebie
Prawdziwa, zdrowa akceptacja to przede wszystkim poznanie siebie – naszych mocnych i słabych stron oraz praca z przekonaniami na temat zarówno siebie jak otaczającego nas świata. Dlaczego znajomość siebie jest tak ważna? Otóż bez tego nie możemy zbudować realnego obrazu własnej osoby, co może być przyczyną właśnie wielu kompleksów. Jako ludzie mamy różne predyspozycję i powiedzenie, że możesz być kim chcesz, nie jest do końca prawdą. Jeżeli np.masz umysł humanistyczny może nie ma sensu na siłę starać się być księgową, bo ktoś powiedział, że to dobry zawód? Może spróbować znaleźć coś, co będzie bardziej pasowało do naturalnych predyspozycji? Bardzo często sami tworzymy swoje kompleksy chcąc być kimś, kim wcale nie powinniśmy być. Jeżeli mamy dokładnie swoje mocne i słabe strony możemy bardziej świadomie wybierać swoje działania to raz, a dwa będzie nam łatwiej prawdziwie zaakceptować siebie to jakimi jesteśmy naprawdę, bo skoro jestem w czymś dobry to naturalne, że w czymś innym mogę być gorszy.
Kolejnym aspektem jest praca z przekonaniami. Pamiętacie córkę Nicka Jaggera z reklamy Rimmel „Get the London look”? Dla tych, którzy nie kojarzą Georgia May Jagger, główna bohaterka ma diastemę (wadę zgryzu), a mimo to została twarzą międzynarodowej marki. Ona, jak i wiele innych sławnych osób (choćby Sylwester Stalone aktor z wadą wymowy) udowadniają że to, co dla jednego jest źródłem kompleksu, innym wcale nie przeszkadza, a wręcz tworzą z tego swój atut i cechę charakterystyczną. To czy dana cecha będzie wadą czy zaletą zależy tylko od nas.
4. Toksyczni ludzie
Istnieją ludzie, którzy czerpią przyjemność z psucia dobrego nastroju innym. Rozejrzyj się czy wśród twoich „najbliższych przyjaciół” nie ma osób, które zamiast akceptować cie takim, jakim jesteś i wspierać w tym co robisz ciągle krytykują to, co robisz wpędzając cię w coraz większe kompleksy. Pozbycie się lub ograniczenie kontaktu z tego typu ludźmi może okazać się kluczowe przy walce z naszymi kompleksami.
5. Rób to co kochasz
Robienie tego, co kochasz nie tylko pozwala odwraca twoją uwagę od kompleksów, ale i poprawia pewność siebie. Znajdź więc trochę czasu, żeby w gorączce dnia codziennego poświecić trochę czasu na to co sprawia ci prawdziwą przyjemność.