Jak rozciągnąć buty? Krótki poradnik!

Znasz tę historię. Zamawiasz niesamowite buty online, które – po tygodniu oczekiwania – wreszcie trzymasz w dłoniach. Zakładasz je i… okazuje się, że są zbyt ciasne. Ach ta tabela rozmiarów! A może mierzysz buty w sklepie i decydujesz się na ich kupno mimo, że cię uwierają. A to dlatego, że zakochałaś się w nich od pierwszego wejrzenia, a większego rozmiaru już nie ma. Jaki jest ciąg dalszy? Zakładasz buty, powtarzając sobie w myśli „przecież się rozbiją” i wychodzisz do pracy. Efekt – wracasz boso z odciskami i pęcherzami na stopach. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, a zależy ci na tym by jeszcze kiedyś włożyć ulubione buty, koniecznie skorzystaj z naszych sposobów na ich rozciągnięcie!

1. Włóż buty do zamrażarki

Kiedy woda zamienia się w lód, zwiększa swoją objętość. Jeśli więc zastanawiasz się jak rozciągnąć buty na szerokość – wypełnij worek typu ziplock jedną trzecią wody, zamknij go suwakiem, po czym umieść w bucie. Włóż buty do zamrażarki, a gdy lód się uformuje wyciągnij buty na 30 minut. Powtórz tę metodę kilka razy, aż osiągniesz odpowiedni rozmiar.

2. Użyj ciepła

Załóż grube skarpety i wsuń stopy w skórzane buty. Ogrzej zbyt ciasną część buta za pomocą suszarki do włosów, jednocześnie na zmianę zginając i prostując stopę. Po ok. 30 sekundach odłóż suszarkę, ale pozostaw buty na stopach do czasu, aż się ochłodzą. Powtarzaj tę czynność, aż buty wystarczająco się rozciągną, a gdy to nastąpi – zastosuj odżywkę do obuwia skórzanego, w celu przywrócenia wilgoci. Metodę ogrzewania stosuj wyłącznie do skórzanych lub zamszowych butów, gdyż inne tkaniny mogą nie tolerować ciepła. W przypadku skóry istnieje również ryzyko osłabienia wiązań klejowych.

3. Wykorzystaj prawidło do butów

Zastanawiasz się jak rozciągnąć skórzane buty bez ryzyka powstania uszkodzeń? W tym przypadku doskonale sprawdzi się prawidło do butów, które jest zdecydowanie najmniej ryzykowną metodą. Dzięki korzystaniu z tego prostego narzędzia nie będziesz musiał martwić się o uszkodzenie butów, co może zdarzyć się w przypadku wykorzystania wody lub ciepła. Prawidło występuje w różnych rozmiarach dlatego sprawdzi się zarówno w przypadku damskiego, jak i męskiego obuwia. Ten sposób możesz wykorzystywać w celu rozciągnięcia buta na szerokość, a także w celu jego wydłużenia.

4. Użyj sprayu z alkoholem

Napełnij butelkę ze spryskiwaczem alkoholem i wodą w stosunku 50/50. Spryskaj wnętrze butów, załóż je i noś przez 20 minut. Możesz również wetrzeć alkohol bezpośrednio w części buta, które wymagają rozciągnięcia. Innym wariantem jest namoczenie skarpet w alkoholu, założenie ich na stopy i chodzenie w butach do momentu, aż alkohol wyschnie. Możesz powtórzyć tę metodę kilka razy, jeśli będzie to konieczne.

5. Idź do profesjonalisty

Jeśli wszystko inne zawiedzie, a ty jesteś w stanie wyłożyć trochę gotówki, wybierz się do szewca. Posiada on maszyny, które wykorzystują delikatny nacisk i ciepło, a co ważne – są w pełni bezpieczne. Precyzja oraz łatwość skorzystania z usługi są warte poniesionych kosztów, szczególnie w przypadku drogich lub delikatnych butów. Pamiętaj jednak, by nie robić tego na ostatnią chwilę, jeśli masz zaplanowane ważne wyjście. Przygotuj się na to, że usługa potrwa od ok. 24 godzin, nawet do kilku dni.

Kupuj z głową!

Ważne, abyś rozsądnie podchodził do zakupów i wybierał buty, które nie wymagają rozciągania. Wiadomo, że każdemu zdarza się pomyłka, ale by jej zapobiec skorzystaj z kilku rad.

  • Nie sugeruj się swoim rozmiarem. Mierz buty przed każdym zakupem, a w przypadku zamówień – zmierz swoją stopę i porównaj jej długość z długością wkładki, która zazwyczaj podawana jest w opisie,
  • Zmierz nie tylko długość, ale również tęgość swojej stopy. Pomiaru dokonuje się w dwóch miejscach – na kości haluksowej oraz w podbiciu, czyli najwyższym miejscu stopy,
  • Zmierz obydwie stopy. Większość osób ma identyczne wymiary obydwu stóp, jednak zdarza się, że dana osoba może mieć dwie różne wielkości stóp,
  • Sprawdzaj standard rozmiaru butów. Może być brytyjski, europejski lub amerykański. Męski lub żeński. To istotne, ponieważ wszystkie standardy, w mniejszym lub większym stopniu, różnią się od siebie.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *