Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

Coroczny sezon komunijny dla wielu rodziców wiąże się z niemałymi wydatkami. Pierwsza Komunia Święta to jedna z najpopularniejszych uroczystości w Polsce. Organizacja takiego wydarzenia może naprawdę mocno nadwyrężyć budżet rodziców, zdarza się, że komunia jest powodem wzięcia pożyczki. Na gości również czeka spory wydatek w postaci prezentu. Przeanalizujmy zatem jak dzisiaj wyglądają koszty zorganizowania komunii.

Komunia Święta – co ile kosztuje?

Według raportu Briefly średnia liczba gości na przyjęciu komunijnym w Polsce wynosi ponad 20 osób. Największą liczbą zapraszanych gości cieszy się w Polsce województwo łódzkie, tuż za nim jest województwo lubelskie. Tabelę zapraszanych gości zamyka województwo małopolskie i podlaskie. Organizując przyjęcie, rodzice rzadko kiedy decydują się wyprawić je w domu, o wiele wygodniejszą opcją jest restauracja, gdzie tak naprawdę wszystko już mamy zapewnione. Jednak terminy w lokalach trzeba rezerwować z naprawdę dużym wyprzedzeniem.

Na całkowitą cenę organizacji przyjęcia wpływa wiele czynników, rodzaj dań, czas trwania uroczystości, obecność animatorki dla dzieci, tortu, fotografa, innych dodatkowych atrakcji. Analiza danych na ten rok wykazała, że średnia minimalna wycena sal na organizacje Komunii wynosi 123 zł za osobę, jednak to tylko średnia. Największe wydatki w 2019 roku czekały na rodziców z Mazowsza, średni koszt za osobę wynosił 151 zł. W województwie śląskim było to 147 zł za osobę. Najniższe ceny można było znaleźć w województwie warmińsko-mazurskim – 102 zł za osobę, lubuskim i zachodniopomorskim, gdzie cena wynosiła 103 zł. Całkowity koszt organizacji takiego przyjęcia wynosi mniej więcej 3500 zł, wliczając w cenę fotografa, animatorkę, tort, wino i przyjęcie w restauracji.

Na tym niestety wydatki się nie kończą. Przygotowania do uroczystości wymagają składki na niezbędne dla dzieci rzeczy, książeczkę, łańcuszek, różaniec – cena takiego zestawu wynosi około 150 zł. Oprócz tego, pieniądze przeznaczane są również na oprawę kościoła, w co wliczamy na przykład sprzątanie, organistę i kwiaty. Koszt tego to również około 150 zł. Dodatkowo dochodzi opłata za fotografa czy kamerzystę w kościele. Oprócz tego, na rodziców czeka jeszcze zakup stroju komunijnego. Koszt stroju dla chłopca wynosi od 200 do 400 zł, w zależności od tego czy wybierzemy albę czy garnitur i koszulę. Cena stroju dla dziewczynki jest jeszcze większa. Oscyluje między kwotą 250 do 600 zł, jeżeli zdecydujemy się na zakup sukienki komunijnej. W cenie stroju zawarta jest również cena obuwia.

Ceny w poszczególnych miastach

We Wrocławiu średni wydatek to 3440 zł, w Katowicach około 3900 zł. Poznań – 3770 zł, w Łodzi – 3500 zł, a w Krakowie – 3090 zł. W Warszawie cena przyjęcia wynosi ponad 3900 zł.

Skąd mamy pieniądze na organizacje komunii?

Wiele rodziców deklaruje, że pieniądze przeznaczone na organizacje przyjęcia pochodzą z kilkuletnich oszczędności bądź bieżących finansów. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rodzice decydują się na pożyczkę od rodziny bądź skorzystanie z pomocy banku.

Co daje się na komunie?

Dla gości komunia także wiąże się z całkiem sporym wydatkiem. Dawne prezenty, takie jak zegarki, rowery, a nawet łańcuszki stają się coraz mniej popularne i wcale nie tak łatwo zdecydować co kupić, kiedy dzieci praktycznie wszystko już mają. Nad prezentem najczęściej zastanawiają się rodzice chrzestni, którzy stanowią obowiązkowych gości przyjęcia. Prezent od chrzestnych to zazwyczaj kwota około tysiąca złotych. Wiele osób sprzeciwia się wypchanym kopertom czy przesadnym podarunkom. W końcu komunia to przede wszystkim wydarzenie religijne, o czym nie powinniśmy zapominać. Jednak wśród prezentów często znajdują się drogie smartfony, laptopy i inne kosztowne urządzenia.

Jeżeli chodzi o to, ile podarować pieniędzy, goście często obawiają się żeby nie popełnić gafy albo nie doświadczyć przykrych uwag ze strony rodziców, którzy oczekiwali większej kwoty. Najlepszą odpowiedzią na to jest to, żeby dać tyle, na ile możemy sobie pozwolić. Komunia to nie wyścig, pod tytułem “kto da więcej pieniędzy”. Pamiętajmy również o tym, że dziecko może o wiele bardziej docenić prezent, niż zawartość koperty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest