Grecja – kraina, gdzie da się odpocząć

santorini oia greece water 161815 e1510061331646

Pośród pracowitych miesięcy, pełnych napięcia i gonitwy z czasem przychodzi okres kiedy marzy nam się wypoczynek.

W myśl znanego przysłowia “Grek urodził się zmęczony, więc żyje by odpoczywać”, Grecja może być prawdziwym rajem, dla wszystkich tych, którzy chcą się chociaż na chwilę zatrzymać.

Wstrzymać oddech można nie tylko podczas długiego relaksu, ale i na widok samej krainy. Około 20% całego terytorium rozłożone jest na wyspach, które otaczają ciepłe, cztery różne morza. Tak oto będąc w jednym kraju możemy zamoczyć stopy zarówno w morzu Egejskim, Kreteńskim, Jońskim i wyjątkowym morzu Śródziemnomorskim. Okazji do pływania jest wiele, bowiem Grecja posiada dziesiątą pod względem długości linię brzegową. Chodząc po nadmorskich miastach, można podjadać dziko rosnące kaktusy i opuncje.

Jeśli poszukujemy wakacji pełnych aktywności, wiedzmy iż Grecja w ok 80% pokryta jest terenami górzystymi, z największym szczytem Mitikias na czele. Wznosi się on około 3000 m n.p.m i jest wierzchołkiem mitycznego Olimpu. Wśród mniej radykalnych i trudnych szczytów znajdziemy też wiele mniejszych pagórków, uwieńczonych gajami oliwnymi.
Można powiedzieć iż kulinarnym symbolem Grecji jest właśnie oliwa z oliwek, sprzedawana najczęściej na targach. Cała historia kuchni zachodniej opiera się na podwalinach greckich kucharek i dzikich upraw. Już w 330r p.n.e powstała pierwsza książka kucharska, która propagowała jedzenie ryb Europy Południowej i picie wina. Od tego czasu kuchnia grecka nie zmieniła się zbyt mocno – bazuje na tym co daje ziemia i naturalne warunki.

Co należy zjeść lub przywieźć z Grecji?

Przede wszystkich sery, z najbardziej popularną fetą na czele, która wiodła prym jeszcze w czasach bizantyjskich. Znajdziemy ją w sałatkach lub z soczystymi, lokalnymi pomidorami. W co większych restauracjach fetę podaje się jako przystawkę, mocząc ją w pikantnej oliwie z oliwek. Warto też skosztować tzatzyków, czyli sosu na bazie gęstego jogurtu. Podaje się go z mięsem czy rybami, w towarzystwie orzechów.

Życie Greckie to jednak nie tylko jedzenie i odpoczynek. Kraj przede wszystkim przesiąknięty jest historią i tradycjami, które należy dotknąć i poznać. Na czele listy Partenon, centralnie położony wśród ateńskiego Akropolu. Świątynia powstała w 400r p.n.e i do dziś zachowała swoją majestatyczność. W okolicy miasta Kalambaka znajdziemy jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych, zwaną Meteorami. Wyjątkowy masyw skał otaczający prawosławne klasztory przypomina nam o górzystym terenie Grecji i o tym jak piękne krajobrazy tworzy natura.

Odwiedzając wyspy odwiedźmy też Rodos, gdzie znajduje się Lindos, pełne antycznych ruin i doryckiej świątyni. Pamiętajmy też o Delfach, wyspie Spinalonga i Agorze w Atenach.
Po zwiedzaniu czas na życie nocne. Pijąc najlepsze wino, tańcząc “zorbę”, możemy spotkać ludzi i posłuchać lokalnej muzyki w niejednym klubie czy kurorcie. Noce w Grecji nadal są gorące, więc możemy tańczyć czy spacerować do późnych godzin porannych.
O pogodę nie należy martwić się również w dzień, gdyż średnia temperatura roczna przekracza 18stopni. Wybierając się latem pamiętajmy o nakryciu na głowę i dobrym filtrze przeciwsłonecznym, ponieważ będziemy chłonąć 28stopniowe promienie.
Ceny w Grecji od kilku lat gwałtownie spadły, dlatego w sieciach sklepów takich jak np. Alfa-Beta Vassilopoulos, Masoutis czy Veropoulos znajdziemy produkty poniżej 1 euro. Przykładowo za dużą bagietkę zapłacimy 0,82€, za opakowanie pomidorków cherry 0,89€, a za 1l wody niegazowanej 0,20€. W restauracji za słynną sałatkę grecką zapłacimy ok 6€, a za pełny obiad z mięsiwem 9€. Ceny wejściówek są skrajnie różne, w zależności od atrakcji. Średnio za bilet normalny, poza sezonem, zapłacimy 10€. Warto zwrócić uwagę na możliwość wykupienia wycieczek objazdowych, które dostarczą nam szeregu możliwości i nie generują dodatkowych kosztów.

No właśnie, czy poza sezonem jest taniej? Owszem. Ceny wejściówek spadają o prawie 50%, a za same tygodniowe wakacje w hotelu 3-gwiazdkowym zapłacimy już od 1000zł. Jak zawsze warto planować swoje wakacje z wyprzedzeniem, dając tym sobie gwarancję na niższe ceny i szeroki wybór hotelu. Grecja jest krainą miodem i mlekiem płynącą, która dostarczy nam słońca nawet w miesiące, kiedy widzimy w naszym kraju śnieg. Warto obserwować oferty Last Minute, które dadzą nam dodatkową zniżkę w zamian za gotowość na prawdziwą przygodę. Szczegółowy przewodnik znajdziesz pod adresem https://www.wycieczka.pl/przewodnik/grecja.html

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest