Gdzie kupić sprzęt do skituringu dla początkujących?

Spodobała nam się opcja łączenia turystyki górskiej, narciarstwa biegowego i zjazdów poza trasami? Może za nami już pierwsze próby na wypożyczonym sprzęcie, a może jesteśmy przekonani, że ta dyscyplina jest dla nas i od razu chcemy zainwestować w swój własny sprzęt skitourowy? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas dopasowania sprzętu?

Czym wyróżniają się skitury?

Skituring to dyscyplina w której bardzo duże znaczenie ma odpowiedni sprzęt. Narty choć na pozór niewiele różnią się od klasycznych zjazdówek to są dość nietypowe. Pierwszą różnicę zauważymy, gdy chwycimy narty do ręki, są bowiem sporo lżejsze od klasycznej wersji desek.

  • Narty skiturowe wyposażone są w specjalne foki – przyklejany specjalistyczny materiał, który umożliwia wejście pod górę, bez ześlizgiwania się. Gdy chcemy zjeżdżać, foki odkleja się, a narty działają jak klasyczne zjazdówki.
  • Buty skiturowe, mają możliwość odblokowania stawu skokowego na czas podchodzenia i zablokowania go do zjazdu. Odblokowanie cholewki buta skiturowego zwiększa jego ruchomość o ok. 40-60 stopni. Buty skitourowe muszą być dopasowane do wiązań skiturowych.
  • Wiązania – na podejściach buty mamy wpięte do przedniej części wiązania, a piętę wolną. To ułatwia podchodzenie. Na czas zjazdu piętę wpina się w tylne wiązanie.
  • Kije skiturowe to bardzo ważny element ekwipunku skitourowego, bez którego zdobywanie szczytów, a także zjazdy byłyby niemal niemożliwe.
  • Kask skitourowy, to jeden z podstawowych elementów turowca. Kask nie tylko ułatwia utrzymanie komfortu termicznego, ale przede wszystkim chroni przed upadkiem podczas zjazdów i wspinaczki w stromym górskim terenie.

Sprzęt używany z komisu lub Internetu

Najtańszą opcją będzie skompletowanie sprzętu używanego. Możemy poszukać odpowiednich nart, butów i kijów na popularnych serwisach sprzedażowych. W przypadku zakupów droższego sprzętu warto jednak pokusić się o odbiór osobisty. Tak byśmy mogli samodzielnie ocenić stan w jakim znajduje się sprzęt. Warto wspomnieć również, że przy sprzedaży na niektórych serwisach dochodzi do niebezpiecznego wyłudzania danych do kont bankowych, tym bardziej lepiej przeprowadzić te transakcje osobiście.

Drugą opcją jest oczywiście zakup w komisie sportowym. Jeśli mieszkamy w małej miejscowości, warto wybrać się do większego miasta, w którym zapewne będziemy mieli większy wybór. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakup całego sprzętu w serwisie w miejscowości turystycznej, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ceny będą nieco wyższe. Warto jednak kupować sprzęt u osób, które mają doświadczenie i podpowiedzą nam co będzie dla nas najkorzystniejszym wyborem. Gwarantują oni na ogół wysoką jakość serwisu i dbałość o każdy szczegół. Z niektórymi właścicielami możemy się umówić na wymianę sprzętu np. za niewielką dopłatą w kolejnym roku.

Nowy sprzęt z salonu

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami zakupu używanego sprzętu możemy się pokusić o nowy. Na rynku dostępnych jest wiele marek, które posiadają w swojej ofercie cały ekwipunek w różnym przedziale cenowym. Jeśli zależy nam na zakupie nart z zapięciami, butów, kijów i kasku możemy skorzystać z pożyczki przez internet, która pomoże nam sfinalizować ten zakup. Ceny nowych nart z wiązaniami i fokami zaczynają się od trzech tysięcy złotych. Do tego musimy doliczyć kwotę za buty narciarskie, których cena za najtańszą opcję zaczyna się od 500 złotych, a średnia półka to koszt około 2 tysięcy PLN. Rozważając swoją skiturową przygodę, warto wziąć pod uwagę, fakt że ceny za sprzęt rekompensuje brak opłat za każdorazowy wjazd wyciągiem narciarskim.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest