Piłki do ćwiczeń jakie wybrać? Rozmiary i główne zalety

Dodano:10.02.2022 16:02
Udostępnij

Trening przeprowadzony w domu może być równie wartościowy, co ten na siłowni. Nie musisz przy tym inwestować w profesjonalny sprzęt, żeby osiągnąć wyznaczone cele. Proste przybory treningowe mogą być równie skuteczne, czego doskonałym przykładem jest piłka do ćwiczeń. Zobacz, dlaczego warto włączyć ją do planu treningu i jak wybrać odpowiednią!

Dlaczego warto ćwiczyć z piłką do pilatesu?

Trudno o bardziej uniwersalne akcesoria treningowe niż gumowe piłki do ćwiczeń wypełnione powietrzem. Są powszechnie wykorzystywane do rehabilitacji i korekcji wad postawy, ale znajdują także zastosowanie w treningach kształtujących sylwetkę. Piłki do ćwiczeń świetnie sprawdzą się również w warunkach domowych, gdyż mogą być użytkowane do wielu aktywności, zastępując tym samym sprzęty dostępne na siłowni.

Regularne ćwiczenia z piłką do pilatesu mają korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wśród najważniejszych zalet można wymienić:

 • redukcję tkanki tłuszczowej,
 • usprawnienie pracy stawów,
 • zmniejszenie napięcia nerwowego,
 • wzmacnianie mięśni głębokich,
 • łagodzenie bólów kręgosłupa,
 • kształtowanie prawidłowej postawy,
 • poprawę funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Piłka do ćwiczeń może być też wykorzystywana do technik relaksacyjnych i rozluźniających mięśnie. Treningi są zalecane kobietom w ciąży, osobom powracającym do sprawności po przebytych urazach, a nawet dzieciom. Kluczowy jest przy tym właściwy dobór piłki do ćwiczeń, gdyż te różnią się od siebie wielkością, konstrukcją i przeznaczeniem.

Jak wybrać piłkę gimnastyczną do ćwiczeń dla dzieci i dorosłych?

Klasyczna piłka do pilatesu jest wykonana z elastycznego tworzywa i ma średnicę od 55 do 85 cm. W sprzedaży znajdziesz też mini piłeczki z kolcami oraz półpiłki z wypustkami przeznaczone do masażu i rehabilitacji. W przypadku tradycyjnej piłki gimnastycznej do ćwiczeń dla dzieci i dorosłych najważniejszym kryterium wyboru jest rozmiar. Wielkość przyrządu dobiera się do wzrostu według ustalonych wytycznych:

 • 150 do 165 cm wzrostu – 55 cm,
 • 160 do 175 cm –65 cm,
 • 175 do 185 cm – 75 cm,
 • powyżej 185 cm wzrostu – 85 cm.

Właściwie dobrana piłka do ćwiczeń powinna umożliwić Ci przyjęcie prawidłowej postawy podczas siedzenia na niej. Należy zwrócić uwagę, aby kąt między udami a łydkami wynosił 90°, a wysokość przyrządu pozwalała na stabilne oparcie całych stóp o podłogę. Przy zakupie sprawdź również, jakie jest dopuszczalne maksymalne obciążenie danej piłki do pilatesu. Najbardziej odporne są te wykonane z PVC, gdyż są w stanie wytrzymać ciężar nawet do 150 kg.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Dobre buty to podstawa każdej aktywności fizycznej . Sprawdź, jak dobrać je poprawnie

12 maja 2022

Obuwie sportowe to nieodłączny element garderoby każdego z nas. Cenimy sobie w nich przede wszystkim komfort użytkowania, ale także nierzadko niebanalny wygląd. Bez względu na to, czy towarzyszą nam w codziennych czynnościach czy podczas uprawiania s...więcej

Jaki sprzęt do ćwiczeń zakupić aby regularnie dbać o formę?

05 kwietnia 2022

Sprawdź, na czym warto ćwiczyć w domu, by podczas treningu aktywować maksymalną liczbę partii ciała. Treningi domowe w trosce o zdrowie Regularne ćwiczenia fizyczne to nie tylko podstawa w utrzymaniu świetnej sylwetki i kondycji, ale również jeden z...więcej

Sprzęt cardio w domu? Postaw na topowe marki z oferty sklepu sportowego Sportano

30 marca 2022

Solidny trening nie musi oznaczać wyjścia na siłownię. W nowym sklepie internetowym Sportano można znaleźć profesjonalny sprzęt cardio, który sprawdzi się nawet w niewielkich mieszkaniach. Najlepsi producenci jak Kettler, Spokey czy Matrix gwarantują...więcej

W jaki sposób trenują esportowcy, aby być w świetnej formie?

26 marca 2022

E-sport jest coraz bardziej popularną dziedziną sportową. Choć wiele osób traktuje zawodowe granie w gry z rezerwą, to nie jest to słuszne podejście. Również tutaj dokonuje się prawdziwa rozgrywka, rywalizacja przyciąga zaś kibiców. Bardzo ważną rolę...więcej