Garnitur ślubny – czyli jak kupić ten najlepszy!

W przypadku garniturów męskich moda jest łaskawa i nie stawia na zbytnie ekstrawagancje. Poza tym przyjęło się, że garnitur pana młodego jak i dodatki są dobierane do stroju panny młodej, aby całość mogła stanowić spójną wizję.

Od czego zacząć wybór garnituru?

Podstawowy jest wybór koloru garnituru męskiego tak, aby pasował do sukni ślubnej panny młodej. Do białej sukni najlepiej będzie pasować garnitur w kolorze ciemnogranatowym. Natomiast do sukienki w ciepłych tonacjach(np. ecru) dobrany powinien być garnitur o barwie beżu lub brązu. Oczywiście latem zalecana jest paleta pasteli, chociaż uzależnione jest to także od karnacji pana młodego. Kolejnym krokiem jest wybór dotyczący formy i kroju garnituru. Te elementy powinny zostać dobrane z uwzględnieniem takich cech pana młodego jak:

  • proporcje w stosunku do wielkości głowy,
  • szerokość ramion,
  • wzrost czy
  • profil.

Następnie należy zdecydować się na materiał z jakiego powinien być wykonany garnitur ślubny. Według ekspertów idealnym materiałem na garnitur jest cieniutka wełna w 100%, która ma zdolność zapewniania chłodu latem, a zimą ciepła.

Od czego uzależniony jest fason garnituru ślubnego?

Garnitur do ślubu powinien zostać dopasowany przede wszystkim do sylwetki pana młodego. W przypadku marynarki jednorzędowej będzie ona pasowała każdemu bez względu na wzrost czy tuszę(powinna być zapięta na wszystkie guziki, poza tym ostatnim na samym dole). Z kolei marynarki dwurzędowe lub trzyrzędowe optycznie poszerzają sylwetkę i z tego powodu są zalecane raczej szczupłym panom.

Garnitur ślubny a wzrost pana młodego?

W przypadku wysokich mężczyzn powinni oni unikać takich elementów jak:

  • mocno dopasowane lub jasne garnitury,
  • dwurzędowe marynarki,
  • plisowane koszule.

Natomiast panowie o niskim wzroście zdecydowanie powinni wybierać nisko zapinaną jednorzędową marynarkę, która ma taki sam kolor jak spodnie. Przy czym niski pan młody musi unikać czarnych kolorów oraz dużej ilości materiału.

Tymczasem pan młody, który jest i niski i tęgi musi zrezygnować z długich, dwurzędowych, szerokich w ramionach marynarek, a do tego nie wybierać garnituru luźnego lub w jasnych kolorach. W przypadku krótkich nóg warto zainwestować w krótką marynarkę i spodnie bez mankietu. Marynarki bez względu na rodzaj nie powinny posiadać klapek. Pan młody musi także pamiętać, aby do marynarki lub spodni niczego nie wkładać.

Długość rękawów i nogawek

Zarówno rękawy jak i nogawki nie powinny być za krótkie. Przyjęło się, że rękaw marynarki winien sięgać 5 cm poniżej kości nadgarstka. Natomiast nogawka spodni musi lekko leżeć na bucie, a obcas buta zakrywać do połowy. Kant należy zaprasować od pierwszej zaszewki, aż do dołu przez środek nogawki.

Ilu częściowy garnitur wybrać?

Podstawowy wybór to garnitur dwuczęściowy oraz trzyczęściowy. Pierwsza opcja to zestaw spodnie plus marynarka, a druga to podstawowy zestaw powiększony o kamizelkę. Oczywiście kamizelka powinna być w kolorze garnituru. Dodatkowo należy zapamiętać, że w kamizelce nie zapina się ostatniego guzika.

Krawat czy mucha?

Poszukując odpowiedniego garnituru ślubnego należy również dobrać pasujący krawat lub muszkę. Wybór zależy od jednostkowych upodobań, jednakże decydując się na muszkę należy zaopatrzyć się w specjalną koszulę, która posiada guziki ukryte w plisie oraz specjalnie wycięty kołnierzyk. Zasadą jest, że czarna mucha przeznaczona jest do smokingu, a biała do fraku. Z kolei wybierając krawat trzeba upewnić się, że jest on jedwabny. Krawat musi być ciemniejszy od koszuli i zwykle dobiera się krawat z koszulą ton w ton. Węzeł krawata nie może być zbyt mocno ściśnięty ani odstawać od stójki koszuli. Krawat powinien sięgać do góry sprzączki u paska.

Inne dodatki?

Mężczyzna może pozwolić sobie na biżuterię w postaci zegarka, który powinien posiadać skórzany pasek i odpowiedni rozmiar. Natomiast zegarek na łańcuszku będzie pasował do cylindra, szelek i laseczki(oryginalna stylizacja retro).

Dobierając garnitur należy wziąć pod uwagę takie elementy jak:

  • miejsce ceremonii,
  • motyw przewodni wesela
  • pora roku.

Pan młody musi pamiętać, że garnitur powinien być dobrze dopasowany, co jest jednoznaczne z poprawkami krawieckimi, gdy zajdzie taka potrzeba. W przypadku problemów z dobraniem garnituru warto zdecydować się uszycie go na wymiar, co zagwarantuje, że będzie to dobrze skrojony garnitur zapewniający swobodę ruchów i spokojną zabawę przez całą noc.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest