Odsysanie tłuszczu – jak wygląda, cena i opinie

Odsysanie tłuszczu, czyli liposukcja to zabieg inwazyjny. Aby do niego przystąpić, pacjent musi spełniać określone warunki. Odessanie tłuszczu nie jest tanim zabiegiem i nie u każdego się sprawdzi. Ile zatem kosztuje liposukcja i jakie są jej konsekwencje? Poniżej wszystko, co trzeba wiedzieć o tej metodzie.

Liposukcja – czyli co?

Liposukcja jest jednym z najpoważniejszych operacji plastycznych. W skrócie wygląda to tak, że chirurg modeluje sylwetkę, usuwając nadmiar tłuszczu z miejsc, w których odkłada się go zbyt dużo. Tłuszcz ten jest trudny do zwalczenia np. za pomocą restrykcyjnej diety czy morderczych ćwiczeń na siłowni. Zabieg liposukcji rozpoczyna się od znieczulenia pacjenta przez anestezjologa. Można zastosować znieczulenie ogólne (narkozę) lub znieczulenie zewnątrzoponowe (pacjent nie zaśnie podczas operacji). Następnie w wybrane miejsca wstrzykiwana jest specjalna substancja, która rozpulchnia ciało. Dopiero teraz do pracy przystępuje chirurg. Zabieg można wykonać różnymi metodami. W metodzie klasycznej lekarz nacina skórę w wielu punktach, aby wprowadzić przez nie cieniutką rurkę. Rurka jest podłączona do urządzenia ssącego. Operacja ultradźwiękami różnie się od klasycznej tym, że rurka, którą wprowadza się do ciała, wysyła fale ultradźwiękowe, których zadaniem jest rozbicie komórek tłuszczu.

Dla kogo odsysanie tłuszczu? A kto powinien zrezygnować?

Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia, astmę lub choroby tarczycy nie powinny decydować się na liposukcję. Z zabiegu muszą zrezygnować również kobiety w ciąży. Metoda ta jest polecana pacjentom, w przypadku których inne metody walki z otyłością zawiodły.

Przed zabiegiem trzeba wykonać całą serię badań – morfologię, wskaźniki krzepnięcia krwi, OB, badanie glukozy, moczu, kreatyniny i elektrolitów, EKG. Konieczne jest również szczepienie p/WZW B.

Zachowanie po zabiegu

Operacja odsysania tłuszczu trwa od dwóch do czterech godzin. Pacjent musi pozostać pod obserwacją 2 dni. Przez kilka tygodni musi też nosić specjalne ubranie, które uciska ciało. W czasie procesu gojenia nie można niczego dźwigać, palić papierosów prać czy sprzątać. Lekarz zazwyczaj wypisuje zwolnienie na okres dwóch tygodni. Musimy oczywiście pamiętać, że liposukcja nie zastąpi diety oraz ćwiczeń.

Odsysanie tłuszczu – powikłania

Liposukcja jak każda operacja niesie za sobą pewne ryzyko. W trakcie zabiegu może dojść do zatoru (tłuszcz przedostaje się do naczyń krwionośnych, co grozi niedokrwieniem serca), istnieje ryzyko utraty dużej ilości krwi. Po zabiegu mogą pozostać blizny, a organizm (w przypadku niektórych osób) dąży do wyrównania masy tłuszczowe.

Odsysanie tłuszczu – cena operacji

Koszt zabiegu uzależniony jest od powierzchni ciała pacjenta oraz ilości tłuszczu do usunięcia. Zazwyczaj zapłacimy od 2 tysięcy złotych do 10. Zdarza się też, że zabieg należy powtórzyć. Operacja jest czasochłonna i skomplikowana, więc powinna kosztować sporo. Nie warto korzystać z różnego rodzaju tanich ofert/ogłoszeń, ponieważ mogą okazać się zwykłym oszustwem oraz skutkować groźnymi powikłaniami. Dobrze jest sprawdzić, czy chirurg, który ma wykonywać operację, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej.

Przykładowe ceny liposukcji:

  •  odsysanie tłuszczu z brzucha i bioder – ok. 5 tysięcy złotych
  • odsysanie tłuszczu z podbródka, kolan i łydek – ok. 2 tysiące złotych
  • odsysanie tłuszczu z ud – ok. 3 tysięcy złotych
  •  odsysanie tłuszczu z pośladków – ok. 4 tysięcy złotych
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest