Dobra akustyka, czyli ergonomiczne biuro

Dodano:26.03.2022 07:03
Udostępnij

Biuro typu open space to dzisiaj właściwie standard. W błędzie jest jednak ten, kto utożsamia je z bezosobowymi biurkami ustawionymi w regularne rzędy przez całą długość sali. Współczesne rozwiązania bazują na wszelkich zaletach otwartych przestrzeni i korzyściach płynących z ich stosowania, jednocześnie do minimum ograniczając niedogodności. Wyniki badań przeprowadzonych przez Juliana Treasure’a i firmę Armstrong World Industries wykazały, że problemem numer 1 dla pracowników biurowych jest wszechobecny hałas. Na szczęście producenci mebli i architekci proponują kilka ciekawych rozwiązań, które zapobiegają takiemu stanowi rzeczy.

1. Komfort akustyczny w pracy

2. Jakie meble biurowe i akcesoria poprawią akustykę w biurze?

3. Funkcjonalne meble pracownicze to nie wszystko – strefy wspierające

Planując wystrój biura od podstaw lub chcąc zaaranżować je na nowo, skorzystaj z wiedzy specjalistów. Błędne przekonania na temat akustyki i niewłaściwie dobrane meble biurowe mogą sprawić, że nie zapanujesz nad chaosem dźwiękowym w swoim miejscu pracy. Sprawdź ofertę AJ Produkty, w której znajdziesz droższe i tanie meble biurowe, tradycyjne meble gabinetowe i nowoczesne biurka z elektryczną regulacją wysokości blatu.

Komfort akustyczny w pracy

Dlaczego komfort akustyczny jest tak ważny? Nasze biura każdego dnia tętnią życiem i… wieloma dźwiękami. Niektóre są niemal niezauważalne, inne dość mocno wdzierają się w świadomość pracowników. To między innymi rozmowy telefoniczne i osobiste, odgłosy generowane przez urządzenia biurowe, zamykane i otwierane drzwi. Wszystkie te dźwięki składają się na szum, który w istotny sposób obniża koncentrację i jakość wykonywanej pracy. Rozproszony pracownik jest mniej wydajny, działa wolniej i popełnia więcej błędów. Ponadto hałas zwiększa poziom stresu, co odbija się na zdrowiu.

Wiele bolączek wynika z wypaczonej idei open space'u. Cel koncepcji był słuszny: zlikwidowane ścianki działowe w symboliczny i dosłowny sposób znosiły podziały, integrowały i usprawniały komunikację. Dzięki temu zabiegowi całe biuro obsługi klienta lub inny dział otrzymywało istotną informację, jeszcze zanim został rozesłany oficjalny mail. Niestety, wielu szefów firm z całej idei zaczerpnęło jedynie kwestię oszczędności, starając się ulokować jak największą liczbę stanowisk w jednym pomieszczeniu. Skupione systemy mebli biurowych z pewnością nie zadziałały na korzyść zespołu.

Obecnie wzrasta świadomość ogromnej roli, jaką odgrywa komfort akustyczny w biurze. Jest on uzależniony od wielu czynników, które warto dokładnie zweryfikować. Ustaw meble pracownicze, w tym nowoczesne lub klasyczne biurka, tak, aby zapewnić członkom zespołu prywatność. Jednocześnie zadbaj o redukcję hałasu i jak najkrótszy czas pogłosu. Pomogą w tym funkcjonalne akcesoria.

Jakie meble biurowe i akcesoria poprawią akustykę w biurze?

Po jakie wyposażenie warto sięgać, by poprawić akustykę w biurze i zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki do działania? Poznaj kilka najciekawszych elementów, które możesz wykorzystać także do biura domowego lub w sali konferencyjnej.

  • Panele akustyczne

To nowoczesne produkty, często spotykane we współczesnych biurach. Nie tylko zmniejszają dokuczliwy pogłos, ale – jako że dostępne są w różnej kolorystyce i sposobach wykończenia – stanowią ciekawą dekorację przestrzeni.

  • Tekstylia

Miękkie materiały tłumią hałas, dlatego warto wykorzystywać w biurach kolorowe wykładziny i stylowe zasłony w oknach.

  • Tapicerowane meble biurowe

Meble do biura to nie tylko biurka i krzesła obrotowe. Coraz częściej w tego typu przestrzeniach pojawiają się miękkie fotele, sofy i kolorowe pufy. Poza tym, że sprawdzą się do wykreowania przestrzeni wypoczynku, ograniczą również odbijanie się dźwięków, poprawiając komfort akustyczny.

  • Rośliny

To naturalne pochłaniacze fal dźwiękowych. Dodatkową korzyścią wynikającą z ich ustawienia w biurze jest oczyszczone powietrze i naturalna dekoracja przestrzeni.

  • Ścianki biurowe

Nawet bez tworzenia trwałych przegród można podzielić dużą przestrzeń na mniejsze strefy funkcjonalne. Pomogą w tym lekkie, mobilne ścianki biurowe, które dodatkowo poradzą sobie z niechcianymi dźwiękami generowanymi przez urządzenia biurowe, klawiatury i rozmowy telefoniczne. Ponadto ekrany zapewniają pracownikom wrażenie prywatności, poprawiając tym samym komfort pracy.

Funkcjonalne meble pracownicze to nie wszystko – strefy wspierające

Warto zgłębić temat stref funkcjonalnych w biurze. Jak wiadomo, open space to nie wszystko. Pracownicy, zgodnie z przepisami BHP i zwykłym zdrowym rozsądkiem, co jakiś czas muszą opuścić swoje stanowisko i zrobić sobie przerwę. Do takich celów przystosowane są pomieszczenia socjalne, które zyskują coraz ciekawszą twarz. Obecnie w takich przestrzeniach wykorzystuje się różne produkty sprzyjające odpoczynkowi: kanapy, pufy, poduchy, a nawet hamaki i bieżnie biurowe. Z kolei obok biurek często pojawia się niestandardowe wyposażenie w postaci platform balansujących, stołków siodłowych i piłek zastępujących klasyczne krzesła.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

5 pomysłów na wakacje w Polsce dla nastolatków!

12 maja 2022

Nie chcesz, aby całe wakacje Twoich dzieci mijały w domu, ale nie masz pomysłu na to, co latem mogłyby robić nastolatki? Sprawdź więc nasze pomysły na ciekawe aktywności oraz obozy młodzieżowe w Polsce! Wakacje w Polsce dla młodych – o czym warto pom...więcej

Najmniejsze rozmiary płyt grzewczych

26 kwietnia 2022

Indukcyjne płyty grzewcze przebojem wdarły się na szczyt, już od pewnego czasu nie oddając swojej popularności alternatywnym rozwiązaniom. Nowoczesne kuchenki na indukcje charakteryzują się szeroką gamą walorów, która skutecznie przekonuje coraz więk...więcej

Jak kupić dobry rower dla siebie?

26 kwietnia 2022

Rowerowe szaleństwo dotyka wielu osób. Nawet tych, które na co dzień nie mają styczności z regularną aktywnością fizyczną i prowadzą raczej siedzący tryb życia. Ma to wpływ na szeroką ofertę rynkową, w której znaleźć można pojazdy o różnej specyfice....więcej

Jaki rower do jazdy po lesie i w terenie?

26 kwietnia 2022

Nie da się zaprzeczyć, że dla wielu osób jazda na rowerze to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Aktywność na rowerze jest dostępna dla każdego niezależnie od wieku czy upodobań. Trzeba jednak mieć świadomość, że to jaki rower będziemy wybie...więcej