Czyszczenie pralki i lodówki – domowe sposoby

Zepsute resztki jedzenia? Brzydki zapach wydobywający się z wnętrza lodówki? A może to brudna pralka spędza Ci sen z powiek? Większość z nas nie ubiega się o tytuł perfekcyjnej pani domu, jednak kilka praktycznych wskazówek pomoże w wykonywaniu nieprzyjemnych obowiązków.

Pamiętajmy, że trzymanie sprzętów gospodarstwa domowego w czystości zapewni im dłuższe funkcjonowanie i lepszą wydajność. Wcale nie musimy używać do tego naszpikowanych chemią środków czystości – wystarczą produkty, które każda z nas ma w swoim domu!

Spis treści

Lodówka

W zanieczyszczonej lodówce rozmnaża się wiele niebezpiecznych szczepów bakterii, takich jak Salmonella, Listera i E.coli. Brak regularnego czyszczenia pudłek i szuflad lub przetrzymywanie przeterminowanych produktów może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób. Przed umyciem lodówki należy w pełni opróżnić jej zawartość i wyjąć półki. Po wymieceniu okruszków, czyszczenie zaczynamy od góry.

Nie używamy do tego chemii – pamiętajmy, że jej kontakt z żywnością może być dla nas niebezpieczny. Zamiast tego niezwykle skuteczny okazuje się roztwór wody z octem – koniecznie wymieszany w równych proporcjach. Jeżeli jednak zapach octu jest dla nas zbyt drażniący, dobrą alternatywą będzie soda oczyszczona. Wystarczy wysypać ją na gąbkę, po czym raz jeszcze przetrzeć wszystko wodą. Równe tanim i skutecznym rozwiązaniem będzie sięgnięcie o sól kuchenną – wystarczy jej garść rozpuścić w 4 litrach wody.

Pralka

Choć pralka narażona jest przede wszystkim na nieprzyjemny zapach, kamień i pojawiający się wewnątrz grzyb, do jej czyszczenia można użyć tych samych produktów. Aby zdezynfekować pralkę, wystarczy wsypać ¾ szklanki sody oczyszczonej do zbiornika na proszek i nastawić standardowe pranie w 90°C. Ten sposób stosuje się w celu odświeżenia wnętrza pralki i pozbycia się odpychającego zapachu. Jeżeli chcemy skutecznie odkamienić bęben – zalecany jest ocet. Procedura wygląda identycznie – ¾ szklanki octu wlewamy do zbiornika i ustawiamy pranie w 90°C. Minusem tej metody jest pozostała po czyszczeniu woń. Lepiej więc działać profilaktycznie, aby nie dopuścić do rozwoju kamienia. Wystarczy nastawiać puste pranie przynajmniej raz na dwa miesiące.

Czy stosujesz któryś z powyższych sposobów w swoim domu?

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest