Czy rower cargo będzie kolejnym mobilnym zaskoczeniem w polskich miastach?

Dodano:26.03.2022 07:03
Udostępnij

Komunikacja to jedna z najważniejszych sfer życia we współczesnym świecie. Jej rozwój oraz innowacyjność pozwalają na coraz szybsze i coraz wydajniejsze poruszanie się w miastach oraz między nimi. Wydawać by się mogło, że rowery nie wpasowują się w ten schemat. Nic bardziej mylnego! Gdzie nie spojrzeć jednoślady przeżywają swój własny renesans. Dotyczy to zwłaszcza rowerów towarowych, coraz częściej spotykanych zarówno na zagranicznych, jak i polskich drogach. Ich szerokie zastosowanie oraz ekologiczny styl sprawiają, że doskonale wpasowują się one w miejski krajobraz, czyniąc go nie tylko bardziej przyjaznym dla środowiska, ale też przyjemnym dla ludzkich oczu.

Rowery cargo na świecie

Rowery towarowe cieszą się dużym uznaniem zwłaszcza w dużych europejskich miastach. W samej Kopenhadze jest ich ponad 40 tysięcy, co stanowi ok. 6% wszystkich tamtejszych rowerów. Ich popularność stale rośnie w krajach takich, jak Niemcy, Francja, Szwecja, Wielka Brytania czy Holandia. Interesujące jest, że według BBC w 2020 roku sprzedaż rowerów cargo wzrosła o 38%. W samych Niemczech sprzedano wówczas 103 tysiące tego typu jednośladów, co trzeba przyznać jest sumą dość sporą.

Jak i przez kogo wykorzystywane są rowery cargo? Lista jest długa, a użytkowników wciąż przybywa. Najczęściej jednak rowery towarowe wykorzystywane są przez firmy kurierskie, gastronomiczne oraz rodziny z dziećmi. W dużych miastach wyżej wymienionych państw nie jest już żadną trudnością wypożyczenie takiego jednośladu. Większość wypożyczalni rowerów zaopatrzona jest tam w rowery cargo, które mogą posłużyć na przykład do zwiedzania miasta z pociechami.

 

Rowery towarowe w Polsce

Mimo, że nie są tak popularne, jak za granicą, rowery cargo można spotkać także w polskich miastach. Coraz powszechniej wykorzystują je między innymi kawiarnie, tworząc mobilne punkty sprzedające gorące napoje. Czasem idąc ulicą można spotkać również rodziców przewożących dzieci tego typu jednośladem. Z pewnością jest to opcja dużo bardziej ekologiczna niż jazda samochodem, zapewniająca przy tym dzieciom dużo radości.

Wciąż powstają nowe projekty dotyczące wyżej wspomnianych pojazdów. Jeden z najnowszych zakłada umieszczenie elektrycznych rowerów cargo we Wrocławiu i Warszawie, gdzie będą dostępne w abonamencie. Całe przedsięwzięcie skierowane jest głównie do firm kurierskich i cateringowych, które korzystając z tej opcji zaoszczędzą pieniądze przeznaczone na zakup paliwa i tym samym przyczynią się do ochrony środowiska.

Co ciekawe, w naszym kraju co roku odbywa się Ogólnopolski Zlot Rowerów Towarowych. Jest to wydarzenie integrujące miłośników jednośladów typu cargo – podróżników, przedsiębiorców, a także rodziny z dziećmi czy zwyczajnych pasjonatów.

 

Wady i zalety rowerów cargo

Tak, jak prawdopodobnie wszystko na tym świecie, użytkowanie rowerów towarowych ma swoje plusy i minusy. Przed zakupem jednośladu, warto dokładnie się im przyjrzeć.

Zalety rowerów cargo:

 • możliwość uniknięcia korków,
 • łatwość w znalezieniu miejsca do zaparkowania,
 • brak konieczności częstych napraw i wizyt w serwisach,
 • korzystny koszt zakupu i utrzymania (w porównaniu do np. samochodu dostawczego),
 • możliwość wjazdu do miejsc niedostępnych dla samochodów, takich jak strefy dla pieszych czy zamknięte osiedla,
 • możliwość jazdy wąskimi dróżkami,
 • przyjazność dla środowiska.

Wady rowerów cargo:

 • mniejsza pojemność niż w wypadku auta dostawczego,
 • konieczność wysiłku fizycznego (mniejsza przy wersji elektrycznej),
 • trudność w przemieszczaniu się na duże odległości,
 • mniejsza rozwijalna prędkość.

 

Elektryczne rowery towarowe

Nie da się ukryć, że jazda na rowerze obarczona jest dużą dawką wysiłku fizycznego – zwłaszcza w miejscach górzystych czy na nierównej drodze. Z tego powodu niektóre jednoślady wyposażone są w silnik elektryczny, który wspomaga użytkownika. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku rowerów cargo, których masa (często ze względu przewożonego towaru) jest większa niż zwykłego pojazdu. Dużą zaletą takich rowerów jest fakt, iż nie trzeba ich tankować, a koszt przejechania 100 kilometrów to mniej niż złotówka. W dodatku są one zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska niż pojazdy posiadające silnik spalinowy (emisja dwutlenku węgla mniejsza o ponad 80%) czy też elektryczne samochody dostawcze (emisja dwutlenku węgla mniejsza o 30%). Użytkowanie tego typu pojazdów mogłoby całkowicie zmienić wizerunek firm kurierskich, a także wspomóc je w szybszych i bardziej ekologicznych dostawach.

 

Podsumowanie

W czasach, kiedy ceny paliwa w Polsce wciąż idą w górę, rowery cargo, zwłaszcza te w wersji elektrycznej, mogą stać się prawdziwym przełomem w przestrzeni miejskiej. Proste w obsłudze i wielofunkcyjne pojazdy mogą stanowić pożytek dla zdrowia publicznego i środowiska naturalnego. Skoro są już bardzo rozpowszechnione za granicą to należy powiedzieć tylko jedno – teraz pora na polskie miasta!

 

 

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

5 pomysłów na wakacje w Polsce dla nastolatków!

12 maja 2022

Nie chcesz, aby całe wakacje Twoich dzieci mijały w domu, ale nie masz pomysłu na to, co latem mogłyby robić nastolatki? Sprawdź więc nasze pomysły na ciekawe aktywności oraz obozy młodzieżowe w Polsce! Wakacje w Polsce dla młodych – o czym warto pom...więcej

Najmniejsze rozmiary płyt grzewczych

26 kwietnia 2022

Indukcyjne płyty grzewcze przebojem wdarły się na szczyt, już od pewnego czasu nie oddając swojej popularności alternatywnym rozwiązaniom. Nowoczesne kuchenki na indukcje charakteryzują się szeroką gamą walorów, która skutecznie przekonuje coraz więk...więcej

Jak kupić dobry rower dla siebie?

26 kwietnia 2022

Rowerowe szaleństwo dotyka wielu osób. Nawet tych, które na co dzień nie mają styczności z regularną aktywnością fizyczną i prowadzą raczej siedzący tryb życia. Ma to wpływ na szeroką ofertę rynkową, w której znaleźć można pojazdy o różnej specyfice....więcej

Jaki rower do jazdy po lesie i w terenie?

26 kwietnia 2022

Nie da się zaprzeczyć, że dla wielu osób jazda na rowerze to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Aktywność na rowerze jest dostępna dla każdego niezależnie od wieku czy upodobań. Trzeba jednak mieć świadomość, że to jaki rower będziemy wybie...więcej