Judo to najpopularniejsza sztuka walki na świecie. Sport ten pierwotnie został wynaleziony w XIX wieku w Japonii przez Jigoro Kano z zamiarem samoobrony. Z biegiem czasu judo zasady zaczęły się rozwijać i coraz częściej organizowano pojedynki pomiędzy dwoma judokami. Judo podstawy opierają się na walce ze sobą dwóch zawodników według określonych zasad. Celem jest zdobycie większej liczby punktów niż przeciwnik poprzez legalne rzucanie, duszenie, trzymanie lub blokowanie.
Spis treści
Judo zasady – obszar walki
Pojedynek według zasad judo odbywa się na specjalnej macie tatami o wymiarach 14 x 14 metrów, z zaznaczonym mniejszym obszarem 10 x 10 m. Tatami to materiał podłogowy wywodzący się z XVI-wiecznej Japonii. Materiał ten przeszedł wiele zmian na przestrzeni lat, ale współczesne tatami jest zwykle wykonane z pianki polistyrenowej o grubości co najmniej 1,5 cala. Te maty mogą być w jednym kawałku, zwinięte lub złożone, gdy nie są używane lub w częściach przypominających puzzle.
Judo to sztuka walki, która wzbudza spore zainteresowanie wśród typerów. W tej chwili dostęp do bukmacherów online jest tak duży, że firmy prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych rozwiązań i udogodnień dla swoich klientów. Znając zasady judo, warto przyjrzeć się serwisowi Fuksiarz, który zadebiutował w Polsce w 2021 roku. Podczas rejestracji konta użyj kod promocyjny LVBET i ciesz się z atrakcyjnego pakietu powitalnego. Znajdziesz w nim m.in. zakład bez ryzyka, cashback na sporty wirtualne oraz wiele innych stałych promocji jak „Early Payout”, „Mega Kursy Boost” i „Cashback bez limitu”.
Ile trwa według zasad starcie w judo?
Pojedynek judo trwa zazwyczaj 5 minut dla dorosłych, zarówno zawodników płci męskiej, jak i żeńskiej. Młodsi judocy walczą przez 4 minuty. W przypadku igrzysk olimpijskich judo zasady nieznacznie się różnią. Mężczyźni nadal rywalizują przez 5 minut, natomiast kobiety tylko 4 minuty. Jeśli pod koniec pojedynku nie da się wyłonić zwycięzcy, zawodnicy przystępują do dogrywki, która trwa do tzw. nagłej śmierci.
Sprzęt judo
Judocy, czyli osoby ćwiczące judo, muszą nosić kimono – tradycyjny japoński strój. Kimono musi być trwałe i nie może być noszone wyżej niż 5 cm powyżej nadgarstka lub kostek, gdy jest w pełni rozciągnięte. Do spodni noszony jest pasek, który wiązany jest wokół kurtki. Pasy do judo są niezwykle ważne w tym sporcie, ponieważ wskazują poziom umiejętności zawodnika. Wiele sztuk walki praktykowanych na całym świecie ma podobny system pasów, jednak judo jest uważane za twórcę tego systemu. W zależności od kraju i stowarzyszenia istnieją różne stopnie kolorów pasów dla juniorów i seniorów. Posiadacze pasów do judo są przypisani do jednej z dwóch grup, stopni kyu i dan. Oceny kyu są przeznaczone dla początkujących zawodników judo. Gdy judoka przejdzie przez sześć stopni kyu, przystępuje do testu, aby pnąc się dalej w stopniach aż do „dan”, lepiej znanych jako czarny pas.
Kolejnym elementem są ochraniacze na łokcie. Nie jest uważane za obowiązkowe noszenie ochraniaczy na łokcie podczas ćwiczeń judo, jednak mogą one być przydatne. Chociaż ochraniacze nie są dozwolone na zawodach judo, o czym mówią ścisłe judo zasady, mogą one pomóc zawodnikowi uniknąć kontuzji. W judo często dochodzi do upadków na ziemię i niejednokrotnie prowadzi to do lądowania na łokciu.
Kiedy judoka jest sam i chce ćwiczyć rzuty i podcięcia, manekin może być użytecznym substytutem partnera treningowego. Manekin do grapplingu nie wniesie takiego oporu, jaki przyniósłby człowiek, ale jest to przydatna pomoc treningowa. Judoka dzięki temu nie musi się martwić o zranienie sparing partnera. Przy omawianiu sprzętu do judo warto wspomnieć o ochraniaczach na zęby, które również nie są obowiązkowym wyposażeniem judoków, ale ich noszenie może bardzo dobrze uchronić sportowca przed niepotrzebnym bólem i rachunkami za dentystę. Podstawy judo nie uwzględniają uderzeń, ale to nie znaczy, że zęby i dziąsła są wolne od kontuzji.
Jak działa punktacja w judo?
W judo podstawy zawierają ścisłe reguły na temat liczby punktów, które mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju rzutu, jaki wykonał zawodnik. Istnieją trzy kategorie punktacji według zasad judo, które pozwalają judoce wygrać rywalizację. W kolejności od najpotężniejszego do najmniejszego są: Ippon, Waza-ari i Yuko.
Ippon to najcenniejszy rzut w judo, którego wykonanie kończy pojedynek. Aby wykonać ippon, jeden wojownik musi rzucić przeciwnika na matę ze znaczną siłą i szybkością. Zawodnik musi również rzucić rywala głównie na plecy. Dodatkowo ippon według zasad judo jest przyznawany, gdy judoka zmusi przeciwnika do poddania się. Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie ipponu, w tym poddanie rywala przez duszenie lub przytrzymywanie go na macie przez 25 sekund. Ippon jest wart 100 punktów i natychmiast kończy starcie.
Waza-ari jest kolejnym, znacznie mniej wartościowych w hierarchii rzutem. Ten rodzaj techniki zdefiniowany jest jako rzut, który jest bardzo mocny i wyraźny, ale brakuje mu niektórych elementów ipponu. Wiele przypadków Waza-ari wynika z tego, że przeciwnik nie upadł w dużej mierze na plecy lub rzut nie był wystarczająco silny, aby uznać go za ippon. Judo zasady wyceniają Waza-ari na 10 punktów, co w porównaniu z najcenniejszym rzutem jest marną zaliczką.
Ostatnim i najmniej powszechnym poziomem punktacji jest yuko. Jest to rzut, w którym brakuje dwóch lub więcej bardzo istotnych czynników ippon. Rzuty te są zazwyczaj przyznawane, gdy zawodnik rzuca przeciwnika na bok lub chwyta go nie dłużej niż na 15 sekund. Yuko jest warte jeden punkt. Waza-ari przewyższa wielokrotnie yuko w punktacji, jednak nawet jeśli judoka zanotował Waza-ari i kilka yuko, jeden ippon od przeciwnika nadal spowoduje automatyczną przegraną.
Jak wygrać starcie w judo?
Aby wygrać rywalizację, jeden zawodnik musi zdobyć więcej punktów od drugiego. Dwa Waza-ari wygrywają pojedynek, podobnie jak jeden ippon. Jeśli wyniki są równe po walce, rozpoczyna się okres zwany „Złotym Punktem”. Ten okres dogrywki według zasad judo kończy się po zdobyciu dowolnej przewagi przez któregoś z zawodników. Jeśli po tym okresie walka nadal jest remisowa, sędzia główny i inny sędziowie poboczni decydują, kto wygra mecz.
Kary
Judo podstawy tyczą się istotnej kwestii, jaką są kary. W judo istnieje wiele rodzajów przewinień lub naruszeń. Jedno z nich nazywa się shido, które oznacza drobne naruszenie zasad judo. Kary shido są nakładane po tym, jak zawodnicy próbują opóźnić walkę nieagresywnie lub jeśli judocy używają nielegalnej techniki. Po jednym ostrzeżeniu shido drugie da automatycznie yuko, czyli jeden punkt, trzecie Waza-ari, a czwarte shido ippon i wygraną. Hansoku to pojęcie nawiązujące do poważnego naruszenia zasad judo, które jest przyznawane przede wszystkim za nielegalne chwyty. Hansoku skutkuje automatycznym ipponem dla rywala.
Judocy muszą być ostrożni przy próbie trzymania. Istnieje wiele zakazanych technik, takich jak atakowanie stawów innych niż łokieć, uderzanie pięścią, kopanie, dotykanie twarzy przeciwnika lub celowe zranienie rywala.
Artykuł partnera.