Co to jest baby shower?

Pierwszy raz spotykasz się z pojęciem „baby shower” i chciałabyś wiedzieć, co to właściwie jest? W Polsce to wciąż mało powszechny zwyczaj, jednak powoli zyskuje swoich zwolenników. Pomysł przywędrował z Ameryki i – najprościej rzecz ujmując – polega na zorganizowaniu przyjęcia na cześć nienarodzonego dziecka. Zwykle robi się to w ostatnim miesiącu ciąży.

Zainteresowana?

Nazwy „baby shower” nie rozumiemy dosłownie (po angielsku: baby – dziecko, shower – prysznic). Oznacza po prostu obsypywanie przyszłej mamy prezentami dla niej i jej dziecka. Można ją także interpretować jako „zalewanie” miłością i całą gamą pozytywnych uczuć – troski, serdeczności czy wsparcia. Luźne tłumaczenie daje dużą dowolność w wyborze charakteru spotkania.

Schadzka przy herbacie w gronie przyjaciółek? Okazałe przyjęcie dla całej rodziny? A może kameralna impreza? Wybór należy do Ciebie!

Organizatorami są zazwyczaj ludzie z najbliższego otoczenia kobiety – może być to najlepsza przyjaciółka, siostra czy grupa znajomych. Przyszła mama ma szansę na wybranie oczekiwanych prezentów. Wtedy lista podarków jest wysyłana do gości wraz z zaproszeniami. Często komponuje się podstawową wyprawkę dla niemowlęcia – ubranka, zabawki czy inne akcesoria.

Obowiązkiem organizatorów jest zadbać o odpowiedni klimat i wystrój pomieszczenia, a także o zapewnienie rozrywki gościom. Oprawa powinna nawiązywać nastrój do przyszłych narodzin dziecka i wprawiać obecnych w odpowiedni nastrój. Przyozdabia się miejsce spotkania masą ślicznych i uroczych dodatków, takich jak maskotki i poduszeczki. Jako oprawę muzyczną wybiera się kołysanki i dziecięce melodie.

A jakie zabawy są najbardziej popularne?

  • Wymyślanie imion
  • Wypisywanie na karteczkach życzeń i cytatów dla mamy i dziecka
  • Wykonywanie ręcznie robionej biżuterii
  • Zgadywanie, co spotka w przyszłości maluszka
  • Ozdabianie brzuszka przyszłej mamy
  • Porównywanie zdjęć USG swoich dzieci
  • Udzielanie porad przez doświadczone kobiety

Dobrej atmosferze sprzyja radość oczekiwania i szczypta magii. Czy „baby shower” wkrótce stanie się popularnym w Polce zwyczajem? Czas pokaże!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest