Buldog angielski czyli moda na buldoga!

Buldog angielski, to rasa psa wywodząca się z Wielkie Brytanii. Charakteryzuje się łagodnością oraz przyjacielskim nastawieniem do właścicieli, ale także w stosunku do obcych. Jeśli masz w planach adopcję czworonoga, koniecznie czytaj dalej, aby dowiedzieć się czy buldog jest dla Ciebie.

Buldog angielski w zależności od konkretnego osobnika waży około 23-25 kilogramów. Średnia długość życia waha się od 8 do 12 lat. Nie ma reguły jakiego koloru będzie pies, gdy jest szczeniakiem może mieć jednolity kolor, jednak gdy urośnie, będzie pręgowany, płowy, łaciaty itp. Pies ma średnią odporność na warunki atmosferyczne, dlatego zaleca się trzymanie psa w domu. Ze względu na jego krótką sierść nie powinno być to wadą, ponieważ psiak nie będzie gubił zbyt dużo sierści.

Buldog angielski – zalety

Pies jest raczej łagodny, nie powinien być agresywny w stosunku do najbliższych. Wobec obcych ludzi zachowuje spokój, nie powinien być zagrożeniem dla małych dzieci. Pies cechuje się ogromnym spokojem i cierpliwością. Dodatkowo czworonóg jest podatny na naukę, podstawowe komendy powinien opanować w niedługim czasie. Jego obecność w mieszkaniu bądź domu nie powinna być uciążliwa, buldogi raczej akceptują inne zwierzęta w domu oraz nie szczekają zbyt głośno i nadmiernie.

Buldog angielski – wady

Jak już wiadomo rasa zdecydowanie bardziej nadaje się do hodowli w domu, ponieważ pies nie jest zbyt odporny na wysoką temperaturę i nie powinien być również w takich warunkach przetrzymywany. Buldogi bardzo często wykazują niezależność oraz bywają uparte, dla niektórych może być to uciążliwe, szczególnie gdy właściciel nie jest zbyt cierpliwy. Buldog zdecydowanie nie jest psem podwórkowym i nie można przyzwyczajać go do siedzenia poza domem, w innym przypadku odbije się to na jego zdrowiu.

Buldog angielski – podatność na choroby

Z wiekiem u psów tej rasy bardzo często pogarsza się wzrok. Może to prowadzić do takich chorób, jak wiśniowe oko (wypadanie gruczołu trzeciej powieki) oraz wad ustawienia powiek. Buldogi znacznie częściej mają problemy enostozą (młodzieńczym zapaleniem kości) oraz są podatne na wypadanie rzepki, dysplazje stawów biodrowych i łokciowych.

Buldog angielski – żywienie

Aby pies nie miał w przyszłości problemów zdrowotnych, nie powinno się doprowadzić do jego otyłości. Ze względu na mało aktywny styl życia psa, należy podawać mu pokarm dobrej jakości. Na rynku są dostępne specjalne karmy, stworzone dla tej rasy (zaleca się jej podawanie, ze względu na składniki, jakie powinny być zawarte w diecie psa).

Buldog angielski – pielęgnacja

Jak u każdego psa, sierść powinna być czesana regularnie. Do kąpieli najlepiej używać szamponu dla psów o krótkiej sierści. Dobrze zaplanowana pielęgnacja pozwoli zachować lepszą czystość w domu w okresie, gdy pies linieje.

Buldog angielski – cena

Koszt utrzymania różni się w zależności od potrzeb indywidualnych psa. Jednak miesięcznie właściciele buldogów przeznaczają zazwyczaj około 200 złotych. Sam zakup buldoga angielskiego jest dość kosztowny, cena buldoga angielskiego z rodowodem może sięgać nawet do ośmiu tysięcy złotych. Jednak jest to zależne od konkretnej hodowli.

Odpowiedzialna decyzja

Pamiętaj, aby zastanowić się poważnie przed adopcją buldoga angielskiego bądź innej rasy psa. Nowy członek rodziny będzie potrzebował opieki i nie można odkładać jego potrzeb na dalszy plan. Ludzie bardzo często decydują się na rasy psów, które ciężko pogodzić z obecnym trybem życia. Pies to stworzenie, które czuje. Adoptując, angażujesz się w zapewnienie mu godnych warunków do życia, a on zdecydowanie się odwdzięczy swoją bezgraniczną miłością.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *