Bla bla car – na czym polega? Ile kosztuje oraz opinie

BlaBlaCar jest największym na świecie serwisem wspólnych przejazdów dla osób, które podróżują na długich dystansach. Głównym celem strony jest łączenie kierowców dysponujących wolnymi miejscami w samochodach z pasażerami, którzy podróżują w tę samą stronę. Na czym dokładnie to polega? I ile kosztuje?

Serwis BlaBlaCar powstał w 2006 roku we Francji. Obecnie działa na terenie 22 państw (m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Słowacja, Czechy, Niemcy, Włochy, Rosja, Ukraina, Belgia, Holandia, Luksemburg, Chorwacja). W Polsce pojawił się w 2012 roku.

Jak działa BlaBlaCar?

Kierowca, który planuje trasę, umieszcza ofertę przejazdu online. Musi określić trasę i cenę dla pasażera. Osoba zainteresowana przejazdem musi skontaktować się z kierowcą telefonicznie po dokonaniu rezerwacji. Jak to dokładnie wygląda? Pasażer szuka przejazdu poprzez wprowadzenie w system miasta startu i miasta docelowego podając przy tym datę planowanej podróży. Następnie należy zobaczyć czy pozostały wolne miejsca i wybrać kierowcę. Serwis daje też możliwość wysłania do kierowcy wiadomości publicznej. Później trzeba zarezerwować miejsce i czekać na potwierdzenie od kierowcy. Kiedy to się stanie, pasażer otrzyma numer telefonu, aby skontaktować się w celu omówienia szczegółów. Należy poinformować kierowcę o spóźnieniu lub odwołaniu przejazdu. Zapłata przyjmowana jest podczas podróży.

BlaBlaCar – ile kosztuje?

Maksymalna wysokość opłaty od pasażera jest z góry ustalona przez serwis. Oznacza to, że kierowca nie ma prawa czerpać zysku i pobierać opłaty wyższej niż faktyczny koszt przejazdu. Opłatę za przejazd określa oczywiście kierowca i nie może ona podlegać negocjacjom. Jest taka sama dla każdego pasażera. Kierowca ustala wysokość ceny na podstawie ceny rekomendowanej przez serwis. W Polsce wynosi ona 13 groszy za kilometr. Kierowca uzależnia stawkę od komfortu podróży, tego, czy oferuje trasę powrotną oraz indywidualnego spalania. Obowiązkiem pasażera jest zapłacenie kierowcy gotówką podczas przejazdu. Najlepiej na początku podróży.

BlaBlaCar – opinie o serwisie

Opinie o serwisie są różne. Na forach dyskusyjnych i we wpisach blogowych przeważają te pozytywne głosy. Wśród największych zalet BlaBlaCar użytkownicy wymieniają głównie koszt usługi i czas przejazdu. Nie pozostawiają wątpliwości, że jest to krótsza forma przejazdu w porównaniu z pociągiem czy autobusem. Dzięki temu można więc zaoszczędzić czas, ale i pieniądze. Kolejnym punktem w dyskusji jest bezpieczeństwo pasażera (choć głównie są to obawy pasażerek, które będą podróżować z obcym mężczyzną). Istnieje obawa czy kierowca nie okaże się gwałcicielem bądź mordercą. Wydaje się jednak, że większym ryzykiem jest podróżowanie tzw. stopem, niż korzystanie z usług osoby, której dane są dostępne w serwisie BlaBlaCar. Ze strony kierowców pojawia się natomiast strach przed nieuczciwymi pasażerami, którzy nie zapłacą za przejazd. Na pewno przeważają opinie pozytywne, a jako że za wszystkim stoją ludzie, można trafić na kogoś nieuczciwego. Są to jednak odosobnione przypadki.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest