Betonowe blaty kuchenne

Wysokiej jakości blat stanowi jeden z najważniejszych elementów dobrej kuchni. Często jest to najczęściej używany element kuchni, dlatego warto poświęcić dostateczną ilość czasu na jego wybór. Do pożądanych materiałów zalicza się między innymi beton, który może wydawać się mało tradycyjny, ale ma do zaoferowania bardzo dobre właściwości mechaniczne swojej powierzchni.

Jak powstaje betonowy blat kuchenny

Produkcję blatu poprzedza dokładne mierzenie. Tak samo wygląda to u wszystkich rodzajów blatu, za wyjątkiem laminatowego. Po zmierzeniu wyrobiona zostaje odpowiednia forma z laminowanej sklejki, przygotowana zostaje stalowa armatura i następuje odlanie betonu do formy.

Po zastygnięciu forma zostaje zdemontowana, blat zaczyna dojrzewać a jego powierzchnia zostaje wykończona woskowaniem i impregnowaniem. Zostaje nabłyszczony i oszlifowany w taki sposób, aby zamknęły się pory w jego powierzchni. Na sam koniec blat zostaje zaimpregnowany przezroczystym lakierem, dzięki czemu powstanie jednolita konstrukcja o żywotności minimalnie 12 lat. Ten proces należy powtarzać regularnie, a jeśli nie zostanie przeprowadzony w porządny sposób, blat nie będzie odporny na zanieczyszczenia. Po impregnacji natomiast blat jest odporny na działanie słabych kwasów zawartych w produktach spożywczych (cytryna, czerwone wino, 8% ocet itd.).

Właściwości blatu betonowego

  • industrialny wygląd
  • estetyczny wygląd powierzchni, który świetnie komponuje się z drewnem, szkłem i stalą
  • możliwość dopasowania do różnych nietypowych kształtów, dzięki technice odlewania do formy
  • masywna, jednolita powierzchnia
  • różne rodzaje wykończenia – grube, z teksturą, słojami, smugami, gładkie, matowe, z połyskiem
  • możliwość zaprojektowania monolitowego zestawu, który tworzą zlew, blat kuchenny i okapBlat kuchenny z betonu jest stosunkowo ciężki i musi zostać położony na stabilnej podstawie. Blaty są stabilne, twarde, o niezmiennym kształcie i są wytrzymałe na temperatury nawet do 220°C. Jednak nawet pomimo tego zaleca się nie odkładać bezpośrednio na ich powierzchnię gorących przedmiotów, które mogą powodować uszkodzenie warstwy ochronnej lub pojawieniu się pęknięć. Na betonowym blacie można jednak bezpośrednio kroić produkty, jednak idealnie jest zamontować do tego metalową listwę.Zaletą materiału jest zdecydowanie jego wyjątkowość, ponieważ za każdym razem wytworzy on inne mapy i wzory/ Z betonu można wytworzyć również inne elementy wnętrza, takie jak umywalni, panele ścienne, czy blaty stołów do jadalni.

    Beton jest naprawdę stylowym i trendy materiałem, który w ostatnich latach przeżywa prawdziwy boom. Jeśli jesteś fanem stylu industrialnego, lub szukasz czegoś, co uczyni Twoją kuchnię oryginalną, zdecydowanie jest to betonowy blat kuchenny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest