Cenne wskazówki – jak zadbać o swoją figurę

Piękna, wymodelowana sylwetka to marzenie każdego. Aby osiągnąć zamierzone efekty, konieczne jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, a także regularna aktywność fizyczna.

Piękna, wymodelowana sylwetka to marzenie każdego. Aby osiągnąć zamierzone efekty, konieczne jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, a także regularna aktywność fizyczna. Jak w odpowiedni sposób zadbać o swoją figurę na co dzień i co może nam w tym pomóc?

Białko w codziennej diecie

Zbilansowana dieta i regularne spożywanie posiłków pozwalają nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również cieszyć się dobrym zdrowiem. W codziennej diecie powinniśmy ograniczyć do minimum ilość spożywanych tłuszczów, jednak z drugiej strony nie może ich całkowicie zabraknąć w naszym menu. Wybierajmy zdrowe tłuszcze, które dostarczą organizmowi cenne składniki odżywcze. Z jadłospisu nie sposób wykluczyć również węglowodany, które powinny być naszym głównym źródłem energii. Postawmy na pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony czy ryż z pełnego przemiału. Niemniej jednak najważniejszym składnikiem, o którego odpowiednią podaż warto zadbać, jest białko. Wzmaga ono proces termogenezy, co oznacza, że organizm musi wydatkować więcej energii, aby strawić posiłek i przyswoić składniki odżywcze. Białko pomaga również w budowie masy mięśniowej podczas treningu siłowego, a tym samym przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Warto więc sięgnąć po odżywki białkowe, które może stanowić posiłek po treningu – wystarczy tylko wymieszać proszek z mlekiem lub wodą i spożyć w formie koktajlu.

Aktywność fizyczna na co dzień

Choć zdrowe odżywianie sprzyja utracie kilogramów, to modelowanie sylwetki możliwe jest jedynie dzięki odpowiedniej dawce ruchu. Warto więc przynajmniej 2-3 razy w tygodniu uprawiać sport przez co najmniej godzinę. Może być to pływanie, trening siłowy, bieganie – wybór dyscyplin jest naprawdę spory. Niemniej jednak dobrze jest zadbać o codzienną dawkę ruchu, którą może stanowić nawet półgodzinny spacer szybkim marszem. Nawet osoby, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu, mogą na przykład zrezygnować z dojeżdżania do pracy samochodem na rzecz pójścia pieszo bądź wybrać się na popołudniowe zakupu na nogach, zamiast autem. W deszczowe dni można zdecydować się na domowy fitness lub taniec.

Jak unikać produktów sprzyjających tyciu?

Spożycie od czasu do czasu nadprogramowego kawałka pizzy nie zaszkodzi figurze, niemniej jednak problem pojawia się, gdy odstępstwa od diety towarzyszą nam na co dzień. Powszechnie wiadomo, że słodycze, fast foody, słodkie napoje czy przetworzone jedzenie nie sprzyjają utrzymaniu szczupłej sylwetki, jednak na ogół trudno ich sobie odmówić. Najprostszym sposobem, aby wykluczyć je z codziennego jadłospisu, jest pozbycie się tuczących produktów z domu. Do ulubionej cukierni najlepiej w ogóle nie wchodzić, tak samo jak do pizzerii czy lodziarni. Można natomiast wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, w którym pozwolimy sobie na małe odstępstwo od diety. Warto również zadbać o zdrowe, sycące i co najważniejsze urozmaicone posiłki, dzięki którym nie będziemy odczuwać głodu. Bogata w różnorodne produkty dieta sprawi, że nie będziemy chcieli sięgać po coś, co dostarczy nam jedynie zbędnych kalorii.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest