Jak zrobić szpagat – ćwiczenia rozciągające

Szpagat jest figurą gimnastyczną, która stanowi połączenie gibkości i sprawności fizycznej. Jego wykonanie nie jest łatwe, a osiągnięcie odpowiedniego poziomu rozciągliwości tkanek oraz mięśni, wymaga poświęcenia wielu godzin treningów.

Jakie ćwiczenia należy wykonać aby przygotować się do wykonania szpagatu?

Jednak zanim do tego przejdziemy wyjaśnimy sobie jeszcze jeden problem z, którym nie raz się stykamy a mianowicie Szpagat i tzw. sznurek czyli szpagat francuski (damski)- terminy bardzo często ze sobą mylone i nie rozróżniane prze wiele osób. Szpagat francuski jedna noga jest wystawiona w przód, a druga w tył w linii prostej, natomiast szpagat turecki ( męski) jest to rozkrok aż do ziemi, bez skrętu ciała.

Dorze skoro to już sobie wyjaśniliśmy teraz nadszedł czas, aby zastanowić się od czego zacząć, z pewnością początek naszego przygotowania powinny rozpaczać ćwiczenia rozciągające, jednak nie należy pominąć rozgrzewki, która jest bardzo ważna.
Jednak przed rozpoczęciem czegokolwiek warto wiedzieć jedną rzecz… przy wykonywaniu ćwiczeń rozciągających trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nie wolno robić ich na siłę – a zatem kiedy przystępujesz do treningu, musisz pamiętać o tym, by nie przesadzić. Czujesz kłujący ból? Rwanie? Przerwij ćwiczenie, bo twoje marzenia o szpagacie skończą się bolesną kontuzją i marzenie pryśnie w przeciągu minuty.

Przy rozciąganiu należy pamiętać o kilku rzeczach:

  • Ćwicz tak, aby czuć „ciągnięcie mięśnia”, a nie ból.
  • Przy każdym ćwiczeniu pamiętaj o wyprostowanych kolanach.
  • Zawsze wykonuj ćwiczenia symetrycznie, na obie nogi.
  • Przy każdym ćwiczeniu pamiętaj o wyprostowanych kolanach.

Zacznij od skłonów do stóp w siadzie prostym

Usiądź na podłodze, nogi wyprostowane, stopy razem obok siebie. Postaraj się zrobić skłon w taki sposób, aby rękoma dotknąć pięt, zaś nosem kolan. Wytrzymaj w tej pozycji przez około 30 sekund. Następnie rozchyl nieco nogi na boki i zegnij się jeszcze bardziej, aby nosem dotknąć podłogi. Jeśli już udało ci się to zrobić, usiądź w jak największym rozkroku (nogi proste) i postaraj się dotknąć łokciami ziemi. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund, a następnie wyprostuj ręce, pochyl całe ciało i postaraj się sięgnąć rękoma jak najdalej, aż uda ci się nosem dotknąć podłogi. Znów zatrzymaj się w tej pozycji przez 30 sekund.

kak sest na shpagat za nedelyu

Teraz połóż jedną wyprostowaną nogę z przodu, drugą zaś, ugiętą w kolanie daj za siebie (siad płotkarski). Tylne kolano powinno dotykać podłogi. Zrób skłon tak, aby dotknąć nosem kolana. Pamiętaj, że podczas wszystkich skłonów plecy powinny być wyprostowane. Wytrzymaj w skłonie 30 sekund. Następnie wyprostuj się. Postaraj się maksymalnie wyprostować nogę znajdującą się z tyłu, po czym zrób kolejny skłon. Gdy skończysz, wykonaj to samo ćwiczenie na drugą nogę.

Wykroki do przodu

Prawą nogę wystaw do przodu i ugnij w kolanie pod kątem prostym, lewą nogę wyciągnij do tyłu i maksymalnie wyprostuj.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest